Життя в Present Simple

«Як часто під час прогулянок ти не думаєш про роботу, відносини, минуле чи майбутнє?», — це запитання ставить мені Ніна П’юрвел із Pure Minds — і я не можу згадати й десяти відповідних випадків за останній час. Ніна знає, про що каже. Вона — майстриня мистецтва усвідомленості. На відміну від більшості діджитал-шаманів, П’юрвел слідує науковим концепціям, які не лише прийняли, а й підтримали сучасні психологи.

«Бути усвідомленим — значить жити в теперішньому моменті».

Коли Ніна дає це визначення, я ловлю флешбеки до часів проходження курсів у Принстоні. Там професор Пітер Райт кілька тижнів поспіль розповідав, як сучасна психологія (її ще називають модулярною) доводить науковість світського буддизму. Це не релігія і не філософія, скоріше просто методологія, яка дозволяє в нинішньому світі хаосу й інформаційного колапсу знайти заспокоєння. Світський буддизм говорить про те ж, що й Ніна П’юрвел — тільки іншими словами. Зроду-віку всі люди нещасні, бо не можуть почуватися повністю задоволеними. І це не вигадка гуру й психологів. Це концепт матінки природи та природного відбору.

Ніна П’юрвел. Рhoto by Ayyyna Budaeva

Ми не перебуваємо в теперішньому — звідси й наші серйозні проблеми з повною задоволеністю. По-перше, дофамін — гормон щастя — виробляється в людини всього в трьох випадках: після прийому їжі, статевого контакту і вагомого для неї заохочення. По-друге, тримається ефект абсолютного задоволення в нашому організмі всього три секунди. З точки зору біології — геніально. Адже що від нас потрібно природі? Продовження роду. Для того, щоб рід продовжити, потрібно, як мінімум, їсти, як максимум — почуватися впевнено (в усіх сенсах). Наше щастя природу не турбує взагалі. Ось і виходить, що якби дофамін (і відчуття повного задоволення, як наслідок) тримався в нашому організмі годинами, днями й тижнями — ми б, як мінімум, не продовжували рід, як максимум — померли б із голоду. А навіщо їсти, якщо ви одного разу наситилися й задоволені до кінця ваших днів?

Постійна думка про те, що нам так сильно потрібно «щось ще» змушує людей жити в минулому — згадуючи й аналізуючи моменти щастя, і в майбутньому — уявляючи, як скоро буде добре. А Ніна, як і прихильники світського буддизму, як і сучасні психологи, — проти. Вони хочуть бути щасливими. Так, це виклик природі. Однак чи є в цьому простому бажанні щось дивне? Навряд чи.

«Досягти усвідомленості можна тільки шляхом медитацій або, кажучи простіше, концентрацією уваги», — розповідає П’юрвел. Існує кілька видів медитативних практик: зорові, слухові тощо. У кожній із них ваше основне і єдине завдання — зосередитися на одному почутті або об’єкті й не думати ні про що. Очистити розум. «Вийдіть на прогулянку і спробуйте робити глибокі вдихи. Зосередьтеся на тому, що чуєте, бачите, відчуваєте. Думайте про колір листочка, який опадає, або слухайте, як щебечуть птахи. За один такий 15-хвилинний променад ваша свідомість може дивуватися до 30 разів. І це нормально. Дозвольте собі чути власний мозок».

Наше щастя природу не турбує взагалі. Якби дофамін тримався в нашому організмі годинами, днями й тижнями — ми б, як мінімум, не продовжували рід, як максимум — померли б із голоду

Колись давно ці ідеї допомогли Ніні оговтатися від тяжкої втрати — у 16 років вона залишилася без батька й брата. «Тоді моя жага до життя геть пропала. Усе, що турбувало мене після того, — як почати нормально жити далі». Відтоді минуло 20 років — протягом цього часу Ніна вперто практикувала медитативні практики й досягла усвідомленості. І тоді П’юрвел заснувала власну компанію — Pure Minds. «Я знаю, як сильно мені допомогли медитації. Понад те, бачу, як інші стають щасливішими після сеансів. Pure Minds — мій спосіб йти до своєї мети: привносити щастя в життя людей. Я просто дотримуюся цього прагнення — а бізнес розвивається сам».

Те, що медитація допомагає людині почуватися щасливішою, — не жарт і не вигадка. Повернімося на хвилину до професора Райта. У межах свого курсу він провів інтерв’ю з кількома буддистськими ченцями, які досягли просвітлення. Опісля спілкувався з нейробіологами й психологами, намагаючись знайти спростування або підтвердження ідеї про те, що медитація корисна для мозку й самопочуття. Справа в тому, що мозок людини запрограмований показувати їй ілюзії про навколишній світ. Ці ілюзії створюються шляхом емоційних спалахів — ви часто боїтеся переходити дорогу з пожвавленим рухом? Але ж машина далеко не завжди може вас збити. Це тільки один із варіантів. Серія експериментів підтвердила: якщо після перегляду фільму жахів показати підіспитному три портрети людей іншої раси — на всіх обличчях він побачить злісну гримасу. Якщо ж показати ті ж портрети після перегляду комедії, особи здадуться доброзичливими й усміхненими. В обох випадках це спотворення дійсності, яке пропонує нам мозок. Адже його основне завдання — забезпечити вам (і собі) найбільшу тривалість життя із можливих. А для цього треба бути обережним. І чим більше дратівливих чинників виникає в навколишньому середовищі, тим більше сигналів небезпеки генерує розум. Медитації дозволяють заспокоїтися й побачити реальність. А далі настає нормалізація біоритмів, поліпшуються сон і самопочуття, збалансовується харчування.

Мозок людини запрограмований показувати їй ілюзії про навколишній світ. Ці ілюзії створюються шляхом емоційних спалахів

«Я знаю, що таке стрес не з чуток. 10 років мого життя пройшли за офісним столом. Я працювала у сфері продажів, маркетингу. Маючи кваліфікацію із business studies і ступінь із психології, швидко піднялася кар’єрними сходами до посади генеральної менеджерки, а згодом — до президентки компанії. Ось тоді-то зрозуміла, що таке справжній стрес». Через декаду офісної рутини Ніна пішла з посту президентки підприємства, переїхала до Каліфорнії й стала духовною наставницею.

«Пік стресу припав на 2010 рік. Я була поглинута тоннами корпоративної пошти, працюючи значну частину дня. Почувалася відчуженою від праці. Це було самісіньке дно — я була нещасною». Тоді Ніна усвідомила: щоб змінити життя, потрібна драма. «І я просто переїхала до Каліфорнії, взяла річний курс із медитації та усвідомленості». До кінця року повністю оновлена Ніна повернулася в бізнес — тільки тепер з абсолютно новим поглядом на речі. «Одного разу відчувши усвідомленість, ви вже не зможете стати іншим. Це острівець впевненості та спокою в нашому хаотичному світі».

Підприємець, який живе сьогоднішнім днем — звучить досить спірно. Та Ніну це не бентежить. «Як людина бізнесу я будую плани розвитку компанії. Однак як майстриня медитацій вважаю за краще довіритися потокові й спокійно лавірувати за течією».

Let That Sh*t Go — це практичний ґайд зі 100 речей про те, як досягти усвідомленості та щастя

Про те, як не повторити долю кораблів з усім відомої скоромовки, Ніна пише в авторській книзі «Let That Sh*t Go». «Це практичний ґайд зі 100 речей про те, як досягти усвідомленості та щастя». На шляху до своєї мети Ніна не одна — її вірна компаньйонка, Кейт Петрів, сьогодні є співвласницею Pure Minds. «Кейт моя близька подруга й колишня колега. Вона надихає та підтримує. Саме Кейт спонукала мене створити воркшопи».

Секрет успішної співпраці двох амбітних дам простий: жодного его в бесідах про бізнес. «Хочете пораду? Започатковуйте бізнес-партнерство лише з тими, кому повністю довіряєте, із тими, хто хоче для вас тільки найкращого».

Материал подготовлен в партнёрстве с печатным изданием Мегаполис

Total
0
Shares
Previous Article

Быстро и без шума воплощается заявление Зеленского о 5 млрд от игрового бизнеса

Next Article

Механізми досягнення ефективності державних підприємств

Related Posts
Читать дальше

Что удерживает арт-рынок от обвала в кризис

Так как коронакризис из-за пандемии Covid-19 проявил нестандартный эффект – богатых стало больше. И арт-рынок не испытывал недостатка в ценителях произведений искусства
Total
0
Share