Замість олігархів – цивілізований лобізм

Поки у владі усвідомлюють необхідність закону про лобізм, українські професіонали в сфері GR співпрацюють на міжнародному рівні

Голова Верховної Ради Дмитро Разумков заявив про необхідність прийняти закон про лобізм для успіху реформи деолігархізації. На брифінгу 4 червня на брифінгу в парламенті, коментуючи законопроект про олігархів, поданий президентом Зеленським, він зазначив: «Наступним кроком обов’язково треба приймати закон про лобізм, щоб відкривати повний спектр можливостей, який би дозволив так, як це відбувається в Сполучених Штатах, Європі, працювати бізнесу і владі – відкрито, не «підкилимно», а на користь нашої держави».

Не вперше в українському парламенті заявляють про наміри законодавчо врегулювати лобізм. У ВРУ минулого скликання три роки пролежав відповідний законопроект. З того часу вплив олігархів на владу та держапарат лише посилився. Чи готова цього разу влада до цивілізованих відносини з бізнесом замість корупційної  олігархократії? На легалізацію лобізму з рівним доступом до влади в Україні очікують бізнес, іноземні інвестори та міжнародні партнери. Це засвідчив V Міжнародного GR форуму, що відбувся 26 травня у Стамбулі.

Запит давно сформовано

Форум у Стамбулі організовано українською  Асоціацією професіоналів в сфері GR та лобістів, Міжнародною асоціація професіоналів в сфері Government Affairs (IGAPA), консалтингова компанія SIC-Group International та Інститутом Демократії і розвитку PolitA.

Завдяки офіційному партнеру – авіакомпанії МАУ – стало можливим проведення прямих зустрічей, дискусій та виступів з дотриманням карантинних правил. Так форум надав можливість ості для налагодження контактів та обговорення потенційного співробітництва. Поміж партнерів GR Фoруму також відзначилися Українська торгово-промислова палата, Міжнародна асоціація українських та турецьких бізнесменів (TUID), Український інститут майбутнього, Українська асоціація платіжних систем, Київська школа державного управління ім. Сергія Нижнього, ArtRamus – амбасадор міжнародного руху White Ribbon. Серед медіа-партнерів були «Громадське радіо», міжнародне інтернет-телебачення «АЛЛАТРА ТВ», журнал Business Woman, а також інтернет-видання «КиевВласть», «Ліга.net», «Delo.ua», «СтопКор», інші.

Міжнародний GR форум, що пройшов в Стамбулі 26 травня 2021 р., зібрав більше 30 учасників з країн Європи, Америки, Азії та Африки
Фото: V Міжнародний GR форум

На міжнародних обговореннях розвитку професійного лобізму, які проводила IGAPA, широко представлені учасники з України.

Давно на часі запит на законодавче врегулювання сфери GR, тобто впровадження цивілізованної коммунікації між владою та бізнесом і суспільством, про які говорить спікер Разумков

Цього року основною метою міжнародного GR форуму став обмін досвідом для сприяння розвитку лобізму, в тому числі в країнах, де ця сфера поки лишається поза законом. Більше 30 учасників з України, США, Туреччини, Ізраїлю, Румунії, Казахстану, Індії, Великої Британії, Бельгії, Греції, Нігерії обговорювали практику законодавчого врегулювання лобістської діяльності у Govermental Relations (GR) і Government Affairs. Серед них – українські парламентарі, GR-спеціалісти, фахівці з адвокації та лобізму, експерти права та інвестори. Під час панельних дискусій формувались групи зацікавлених сторін для діалогу з представниками державного управління в європейському масштабі.

Особливості діалогу з українською владою

Чому потрібно узаконити лобізм, на конкретному прикладі пояснювала президент Асоціації платіжних систем України Галина Хейло. Нещодавно в Україні виникли протиріччя між ритейлерами і банкірами навколо розміру комісії (interchange) при розрахунку карткою за товари і послуги.

Президент Асоціації платіжних систем України Галина Хейло переконана,
якби в Україні діяв закон про лобіювання, всі би учасники ринку Cashless виробили компромічсне рішення щодо розміру комісії interchange

Фото: V Міжнародний GR Форум

Детально позиції сторін NotaBene аналізувало окремо. Якщо коротко, ритейлери пропонували зменшити її з 2% до 0,5% для гармонізації Cashless розрахунків з країнами Європи, де в 2015 р. законодавчо значно знизили комісію interchange. Банкіри, зі свого боку, наполягали, що таким чином ритейлери збільшать свої доходи за рахунок не лише банків, а у підсумку – і клієнтів.

«У країнах Європи після зниження комісії interchange ритейлери за рік зекономили приблизно 1,2 мільярди євро. Але при цьому 70% ритейлерів заявили, що заощаджені гроші не пішли на зниження ціни для споживачів, а були скеровані на інновації. Ритейлери отримали додаткові прибутки, натомість банки недоотримали комісію. Відповідно, банки – щоб компенсувати втрати – підвищили вартість послуг, зокрема,- зробили картки платним, збільшили комісію на конвертації та інші послуги. У підсумку постраждав споживач», – розповіла Галина Хейло. При цьому вона уточнила, що частина комісії interchange отримують не лише банки, а платіжні системи Mastercard і Visa.

За словами Галини Хейло, станом на 2020 рік у нас нараховувалось 50 платіжних систем (2 засновані Нацбанком), були задіяні 129 учасників: 69 банків і 60 небанківських установ. «Оборот трансакцій, які проводять платіжні системи впродовж року, у 10,7 разів перевищують ВВП України. Кількість трансакцій через карткові системи, що здійснюються за рік, складає приблизно $6 млрд», – повідомила голова Асоціації платіжних систем України.  Проте, інтереси цілих груп учасників ринку залишились проігноровані.

Незважаючи на заяву Кабміну, що комісія interchange має регулюватися ринком, Нацбанк заключив меморандум з компаніями Mastercard і Visa, за яким комісія має поступово знизитись на 40% впродовж двох років. “Якби в Україні діяв закон про лобіювання, банки, ритейлери, платіжні системи змогли б відстояти свої інтереси, і досягли би компромісу між усіма сторонами”, – вважає Галина Хейло.

Особливості діалогу в Україні між владою, бізнесом і неурядовими організаціями розкрив президент МАУ Євгеній Дихне. «Україна – це держава, де бурхливо розвивається демократія. У державах, де є стійка вертикаль влади, лобісти можуть відстоювати стратегічні задачі. В Україні часом поки ти доберешся до кабінету, там вже сидить не той чиновник, який сидів вчора. Це значно обмежує можливості будувати реальну стратегію розвитку», – розповів Дихне. Він на власному досвіді (в тому числі, в управлінні держкомпаній і роботі в Торгово-промислової палати України) переконався, що в Україні лобізм є невід’ємним інструментом успіху бізнесу.

СЕО МАУ звернув увагу на проблему відповідальності державних керівників, що гальмує стратегічний розвиток цілих галузей і окремих компаній

“В Україні існує велика проблема з інститутом відповідальності. Більшість державних менеджерів, які не є вихідцями із бізнесу, тобто ті, хто прийшли в державне управління останнім часом, не готові брати відповідальність за свої рішення. Вони розуміють, що через заскорузлість законодавства у сфері державного управління, зокрема, на державних підприємствах, до них з часом можуть бути запитання. Особливо, якщо зміниться влада, а отже – і бачення та стратегія певного сектору економіки”, – заявив Дихне.  І наголосив, що потрібно якомога більше профільних площадок для діалогу бізнесу з владою, котрі продовжуватимуть працювати незалежно від ротацій у кабінетах чиновників. Так буде створено підґрунтя для стратегічного підходу в держуправлінні.  

СЕО МАУ Євгеній Дихне на власному багаторічному досвіді переконався, що в Україні лобізм є невід’ємним інструментом успіху бізнесу
Фото: V Міжнародний GR форум

«В Україні чиновники не мислять категоріями стратегій. Має бути введене поняття стратегії в усі сфери діяльності держави і бізнесу. Тоді, пролобіювавши один раз правильну стратегію розвитку у будь-якій сфері, ми отримаємо довготривалий результат», – резюмував СЕО МАУ. Він переконаний: лише коли в Україні буде можливість вибудовувати стратегію на довгі роки, розпочнеться реальний розвиток економіки.

Практика лобізму показує місце людини в державі

Реалізовувати соціально значущі проєкти помітно легше у тих державах, де в центрі уваги –інтерес людини, а не системи. Такий висновок  озвучив головний рабин Кривого Рогу Лірон Едері: «Розвиток, у тому числі незалежних лобістських інституцій, напряму пов’язаний з тим, наскільки державна система дозволяє індивідууму проявити себе».  

Головний рабин Кривого Рогу Лірон Едері вважає, що за практикою здійснення GR і лобізму можна визначати, яке місце в державі відводиться інтересам людини
Фото: V Міжнародний GR форум в Стамбулі

Очолювана Ліроном Едері Асоціація розвитку єврейських громад (AJCDU) має багаторічний досвід реалізації адвокаційних проєктів – таких, як Програма з розвитку єврейської освіти на базі української освіти або Розвиток єврейських громад в містах України.

«Чому у США лише 2 партії, а не 500? Все залежить від того, що стоїть у центрі уваги –людина чи система. Коли у центрі — людина, не потрібно п’ятсот партій. Їй потрібен свій конгресмен, до якого буде доступ і який буде звітувати. Коли у центрі уваги – система, їй вигідно отримати повноваження, за які не прийдеться звітувати», – заявив Лірон Едері. Водночас, він вважає перевагою Східної Європи можливість на досвіді Сполучених Штатів і Західної Європи впровадити найуспішніші практики лобіювання та адвокаці.

Американський експерт права Кендалл Коффі вважає, що наразі через наслідки пандемії GR лобізм все більше затребуваний бізнесом і соціальними спільнотами

Отже організатори V Міжнародного GR форуму вдало обрали час для широкого обговорення проблематики. «Ми не знали, що буде з бізнесом, правом, моделями державних відносин. Пандемія – це великий гніт. Здається, що всі сектори вижили, але деякі традиції переглядаються», – зауважив американський юрист. 

Кендалл Коффі, представник правової експертної еліти США, вважає, що внаслідок пандемії в світі все більш затребуваними стали GR інструменти
Фото: V Міжнародний GR форум  

Кендалла Коффі – колишній федеральний прокурор Південного округу Флориди (1993-1996). З 2009 по 2017 рр. очолював конференцію Південного округу Федеральної комісії з призначень суддів Флориди. Як представник правової еліти США він регулярно виступає експертом для провідних американських та європейських медіа.  

В Україні Коффі, передусім, цікавиться реформами в сфері правосуддя. Під час візиту до Києва на зустрічі з парламентарями, громадськими активістами і бізнесом він акцентував увагу на реформах, які, на його, думку, варто впровадити в Україні в правоохоронній і судовій системах.

Українська бізнесвумен Анна Грегорі у бесіді з американським правником торкнулась перспектив інвестиційного ринку. Вона на власному досвіді розуміє ризики ведення бізнесу та проблеми інвесторів в Україні. Свого часу зусиллями Грегорі на український ринок нерухомості були заведені перші великі інвестиції, а також виконаний перший AT&T контракт.

Відносно інвестування в Україну Коффі висловив занепокоєння тенденцією посилення рейдерства, що є підставою не реєструвати компанію в країні. Окрім того, американський правник підкреслив, що бізнес не може бути захищеним, поки українські суди не стануть неупередженим барометром у правових конфліктах.

Справа – за народними депутатами

GR комунікації – це окремий сектор міжнародної політики. Такий висновок випливає з виступу  засновника і провідної в сфері лобізму американської компанії Gordon Thomas Honeywell Governmental Affairs Тіма Шеллберга. «Найпотужнішим інструментом американського лобіювання є, очевидно, відносини. Відносини між бізнес-оточенням та суспільством перейшли до відносин з владою. Іншими словами, глобальна співпраця між політиками та представниками неурядових організацій залежить від відносин з владою, а отже все більше затребуваними стають GR інструменти, методики та практика діалогу між державним апаратом та неурядовими структурами», – так він пояснив значення GR і лобізму.

Тім Шеллберг, засновник і керівник Gordon Thomas Honeywell Governmental Affairs, став одним з головних спікерів міжнародного GR форуму в Стамбулі
Фотор: V Міжнародний GR форум

Пан Шелберг використав 25 років свого професійного досвіду, світових контактів та знань для роботи державних установ для керівництва законодавчими проектами в понад 30 країнах.

Президент «Gordon Thomas Honeywell Governmental Affairs» став одним з головних спікерів Форуму в Стамбулі, виступивши на панельній дискусії «Практика GR і лобіювання в світі, нові тенденції і можливості розвитку в світі». Її модерували Катерина Одарченко, голова Інституту демократії та розвитку «PolitA», засновник SIC GroupUkraine, член IGAPA та український політичний експерт Андрій Бузаров.

Катерина Одарченко, один з організаторів міжнародного GR форуму в Стамбулі 26 травня, переконана: серед чинників політичної корупції в Україні, відсудність цивілізованної практики лобізму
Фото: V Міжнародний GR форум

Зокрема, Катерина Одарченко вдало поєднує в роботі прогресивні ідеї лобізму, GR та політичного управління. Вона переконана: через відсутність цивілізованної практики лобізму перед владою інтересів бізнесу і громадськості, в Україні процвітає політична корупція, знижується якість управлінських кадрів. «Законодавче забезпечення зробить цей процес прозорим, відкриє нові можливості для публічного просування і захисту інтересів. Це також зменшить корупційні ризики, і, допоможе демократичним шляхом будувати територіальні та партійні об’єданя», – вважає Одарченко.

За участі експертів Асоціації розроблені проекти відповідного закону – Про адвокаційну діяльність та Про публічну адвокацію та лобізм. Спікер парламенту Разумков – не перший з нардепів, хто офіційно заявив, що Україні потрібен закон про лобістську діяльність. У Верховній Раді навіть створювалась робоча група для обговорення концепції українського закону за участю представників громадських об’єднань і професійних юристів. Залишилось підгодовувати законопроект для розгляду та нарешті прийняти – якщо влада дійсно налаштована деолігархізувати вплив на прийняття державних рішень.

Total
1
Shares
Previous Article

Виробництво смартфонів Nokia нарешті стало прибутковим

Next Article

Борг Пенсійного фонду перед Держказначейством збільшився на 10,3 млрд грн

Related Posts
virus
Читать дальше

Пандемия киберугроз

Переход на удаленную работу облегчает кражу коммерческих секретов Японская компания-разработчик программного обеспечения для кибербезопасности Trend Micro представила прогноз…
Total
1
Share