Закони Гетманцева взагалі не про детінізацію, – економіст Олександр Савченко

Олександр Саченко – доктор еконмічних наук, професор, засновник Міжнародного інституту бізнесу, викладач Лондонської школи економіки, Гарвардського університету, екс-заступник голови НБУ, екс-заступник міністра фінансів

Тіньова економіка – це відповідь людей пануючому політичному класу

Тіньова економіка не є тотожною корупції. Вона є відповіддю безправного класу на адекватність економічної політики влади, яка створює преференції чиновникам, олігархам і наближеному колу осіб. Це не малий бізнес є проблемним – це проблема в державі, де уряд діє неадекватно до потреб суспільства.

Для усунення конфлікту між владою і підприємцями потрібно зробити дві речі, щоб люди були зацікавлені переходити від нелегальної до легальної економічної діяльності.  

  1. Радикально зменшити податки.  Як це вирішує проблему, поясню на прикладі митниці. Адже весь час обговорюють що робити з корупцією на митниці, заявляють про наміри та рішучі кроки на митниці, змінюють керівництво митниці. Краще б спитали громадян, чи згодні вони переплачувати 30% ціни на телевізор, комп’ютер, автомобіль тощо. У нас 20% складає ПДВ і мито 10% – і того, плюс 30% до ціни.  Що робить бізнесмен при такому рівні оподаткування? Він дає 5% хабаря митнику і провозить товар, а потім продає його споживачу значно дешевше, ніж якби заплатив 30% податків. Висновок: якщо зменшити податки до прийнятного для бізнесу рівня, то більшість громадян обирали би працювати легально і сплачувати такі податки.
    Але лише цього замало.  
  2. Зменшити адміністративний тиск і регулювання. Чому касові апарати так лякають ФОПів, і вони категорично проти них? Бо вони вже знають, що це означає, що прийде  чиновник і знайде 10 помилок у звітності: не так заповнив, не ту програму загрузив, не те обладнання поставив – так і починають чиновники мордувати бізнес. Тобто потрібна кардинальна дерегуляція.

Ці два кроки можуть вивести капітал з необлікованого в облікований сектор не менше мільйона бізнесменів

Ще є рівень мікробізнесу – люди, які отримують до тисячі євро доходу на місяць. Але це – не чистий заробіток, бо ще треба відняти витрати. Тому люди, у кого доходи менше тисячі євро, взагалі не мають нічого звітувати і заповнювати, а просто заробляти і виживати. Вони мусять лише сплачувати мінімальне соціальне відрахування від мінімальної зарплати на свою пенсію.

Для такої реформи державної регуляції еконміки і, зокрема, системи оподаткування, потрібна політична воля. Але початку потрібне розуміння поточної ситуації і логіки життя українського народу. Для такого розуміння потрібна історична постать на чолі держави.

Економічні закони не придумуються політиками, депутатами чи професорами – їх відкривають

Потрібно йти в суспільство – до малого бізнесу – з’ясовувати, скільки людина, може, хоче та буде платити податків. Коли таке з’ясується, тоді встановлювати планку. Європа зробила 200-300 років назад. Чи є в України внутрішній політичний ресурс для цього?

Як тільки з’явиться, одзразу почнуться адекватні реформи. Не вважаю, що потрібно запрошувати з-за кордону фахівців, політиків, щоб проводити реформи. Маловірогідно, що те, що придумає нам іноземець буде працювати в Україні.

Адекватні нашому суспільству реформи економіки не можуть бути занесеними ззовні. Вони мають відповідати ментальному, історичному розвитку українців

Наприклад, порівняємо українське слово “податок” і і російське “налог”. Українець дає, подає, а влада є другорядною і виконує замовлення платників податків. Тобто державна влада має відпрацювувати той податок.

А в російській налог означає накласти ярмо. В цій конструкції держави першочорговою є влада, від імені якої діють збирачі податків, а людина – другорядна, і апріорі змушується владою платити податки. Це – вже зовсім інша психологія, інші відносини держави з народом.

Отже, Україні потрібно радикально зменшити податковий тиск і спростити адміністрування податків. Гарна ідея – держава в смартфоні. Нехай не так буквально й тотально, але рухатись потрібно було саме в такому напрямі.  

Total
0
Shares
Previous Article

В Іспанії стали виробляти паливо з вживаних масок і рукавичок

Next Article

МАУ планує здавати літаки в оренду для зйомок і конференцій

Related Posts
Читать дальше

Енергоатом звернувся до РФ щодо компенсації за активи в Криму

Державне підприємство “Національна атомна енергогенеруюча компанія “Енергоатом” у травні направило до компетентних органів Російської Федерації повідомлення про виникнення…
Total
0
Share