Закон про електронні комунікації зазіхає на громадянські права

Від початку року в Україні почав діяти закон “Про електронні комунікації”, яким встановлюються правові та організаційні засади державної політики у сферах електронних комунікацій та радіочастотного спектра, повідомляє NotaВene.news.

За новим законом, електронна комунікаційна послуга включатиме в себе телефонний зв’язок, аналоговий і мобільний та інтернет-доступ. Універсальними сервісами закон визнає послуги широкосмугового доступу до мережі інтернет і голосові електронні комунікації. Фактично, дія закону означає фіксацію права кожної людини на доступ до всесвітньої мережі.

Закон також надає право споживачам самостійно обирати конкретну послугу та сплачувати виключно за обране, що унеможливлює безальтернативність пакетної послуги мобільного зв’язку. Наприклад, тепер можна обрати лише мобільний інтернет чи мобільний зв’язок.

Слід зазначити, що постачальників комунікаційних послуг закон зобов’язує безкоштовно надавати користувачам доступ до екстрених номерів 101, 102, 103. Громадяни також отримають захист від “спам-розсилки”. Йдеться про електронні комерційні повідомлення без згоди користувачів. У законі є норма про обов’язковість попередньої згоди абонента на отримання інформації. За порушення цієї норми встановлено штраф до 8500 грн.

Втім, крім позитивних моментів для споживачів новий закон створює суттєві ризики, зумовлені тим, що приватне спілкування стає “відкритою книгою” для правоохоронних органів.

Буде створена чітка система ідентифікації та присвоєння номерів усім користувачам послуг електронної комунікації. Така система фактично забезпечить можливість ідентифікувати будь-яку особу, яка користується послугами електронної комунікації. Сьогодні до 90% користувачів мобільного зв’язку користуються послугою “припейд”, тобто не укладають угоди з оператором.

Окрім цього, закон “Про електронні комунікації” cтворив серйозну проблему з державним регулюванням у сфері телекомунікацій. Справа в тому, що регулятора, навколо якого побудований закон, і який має регулювати сферу інтернету та телефонії, в Україні немає. 

Як вже повідомляло NotaВene.news, що усі дані, зібрані через прийнятий у Євросоюзі механізм Transparency & Consent Framework (TCF), були отримані незаконно і підлягають знищенню. Рішення торкнеться інтересів більше тисячі компаній, що спеціалізуються на онлайн-рекламі, які перебувають в асоціації IAB Europe, у тому числі Google, Amazon і Microsoft.

Нагадаємо, що Європейський парламент більшістю голосів затвердив законопроєкт, спрямований на обмеження агресивної реклами в інтернеті.

Поправки, прийняті в рамках акту про цифрові послуги (DSA), заборонять великим інтернет-платформам, на кшталт Google, Meta і Amazon, використовувати конфіденційну інформацію (наприклад, про вік або національність) для показу реклами, що таргетує.

Передбачається, що алгоритми стануть прозорішими, а користувачі зможуть відмовитися від відстеження і навіть вимагати компенсацію, якщо платформоутримувачі продовжать просувати неналежний або незаконний контент.

Total
0
Shares
Previous Article

Meta погрожує закрити Facebook і Instagram в Європі через нові закони

Next Article

Імпорт газу скоротився на 90%

Related Posts
Читать дальше

Уряд призначив виконуючого обов’язки голови Держкосмосу

Кабінет міністрів поклав на заступника голови Державного космічного агентства Володимира Міхеєва виконання обов’язків голови відомства, повідомляє урядовий портал.…
Total
0
Share