Викиди українських промислових підприємств зростуть на 16% до 2030 р

Згідно з оновленим проєктом Другого національно-визначеного внеску України в Паризьку хартію (НВВ2), викиди СО2 на промислових підприємствах України збільшаться на 16% до 2030 р від рівня 2019 р, заявив міністр захисту навколишнього середовища і природних ресурсів Роман Абрамовський порталу Green Deal.

“За нашими підрахунками, викиди промисловості до 2030 р виростуть на 16% від рівня 2019 р. Тобто, не зменшаться, навпаки — збільшаться. Протое, таким чином, амбіції ключових компаній щодо збільшення темпів промислового виробництва були враховані”, — стверджує міністр.

За словами Абрамовського, секторальні цілі НВВ2 для української промисловості були узгоджені з Міністерством економіки, при цьому саме з цим міністерством йшли найскладніші переговори з узгодження показників.

Крім того, зазначає міністр, Мінекології також провело складні переговори з Міністерством енергетики та НЕК “Укренерго”, в результаті яких відомство було змушене збільшити норми викидів для енергетичного сектору.

“Наприклад, якщо спочатку ми змоделювали показник на рівні 34 млн тонн викидів СО2 в 2030 р в секторі енергетики, то після консультацій дійшли висновку, що буде коректніше передбачити 48 млн тонн в 2030 р, виходячи з положень звіту про адекватність системи”, — розповідає Абрамовський.

Як відомо, Мінекології 1 квітня 2021 р презентувало проєкт розпорядження Кабінету міністрів “Про схвалення Другого національно-визначеного внеску України в Паризьку хартію” і розпочало консультації з громадськістю. Документ пропонує на загальнонаціональному рівні знизити викиди парникових газів на 65% до 2030 р від рівня 1990 р.

Як вже повідомляло NotaВene, скорочення на 40% викидів СО2 в атмосферу для України можливо тільки внаслідок скорочення виробництва: менше виробляється електроенергії, мінеральних добрив, виплавляється металу, ніж 30 років тому.

Втім, навіть збереження діючих зобов’язань України скоротити викиди СО2 на 40% далеко не всі промислові підприємства можуть витримати. За оцінкою голови комітету з екології та розвитку зеленої економіки Федерації роботодавців Павла Жили, для досягнень цієї мети промисловим підприємствам України необхідні 102 млрд євро інвестицій.

Нагадаємо, що Бурштинська ТЕС є найбруднішою електростанцією Європи, а Україна викидає отруйного пилу з вмістом важких металів більше, ніж всі країни ЄС, Туреччина та Західні Балкани разом узяті, повідомляє міжнародний аналітичний центр EMBER.

Згідно з їх розрахунками, Україна продукує 72% всіх викидів зольного пилу в Європі, 27% двоокису сірки та 16% оксидів азоту.

Варто зазначити, що 14 липня Європейська комісія (ЄК) представила масштабну програму із боротьби зі зміною клімату, метою якої є скорочення до 2030 р викидів CO2 у Євросоюзі не менше ніж на 55% порівняно з базовим рівнем 1990-х рр.

Програма, що отримала назву Fit for 55, передбачає активніше використання європейськими компаніями та домовласниками чистих технологій, зокрема відновлюваних джерел енергії та електромобілів. Запропоновані заходи покликані скоротити викиди в усіх сегментах європейської економіки, включаючи виробництво електроенергії, автомобільний і житловий сектори, а також судноплавство, авіацію та сільське господарство.

Документ передбачає нові підходи до регулювання в ЄС енергетики, всіх видів транспорту, будівельного сектора, промисловості, інфраструктури. Планується також значне розширення системи торгівлі вуглецевими квотами, в тому числі на авіацію та водний транспорт, екологічні тарифи на імпорт, концепцію поглинання вуглецю шляхом масової висадки лісів і створення фінансових інструментів на суму понад 100 млрд євро для зниження соціального збитку від цих заходів.

Total
0
Shares
Previous Article

Житло подорожчало в ІІ кварталі на 14%

Next Article

З дефіцитом чіпів зіткнулися виробники смартфонів і дисплеїв

Related Posts
Total
0
Share