8 вересня Верховна Рада у другому читанні підтримала законопроєкт “Про віртуальні активи”, який регулює галузь криптовалют. Відтепер власники віртуальних активів зможуть легально обмінювати та декларувати їх, а міжнародні криптокомпанії — реєструвати блокчейн-бізнес в Україні.
Закон визначає поняття та правовий статус віртуальних активів, а також питання прав власності та здійснення операцій з такими активами в Україні. Після підпису президента наберуть чинності такі зміни:
- криптовалюти отримають юридичний статус
- учасники ринку отримають право на судовий та інші способи захисту прав на віртуальні активи
- в Україні зможуть легально працювати міжнародні біржі, на яких відбуваються торги віртуальними активами. Однак для цього вони (як і інші постачальники послуг пов’язаних з обігом криптовалют) повинні будуть пройти державну реєстрацію в Україні та подавати звіти про свою діяльність в компетентні органи
- регулятором ринку віртуальних активів буде Міністерство цифрової трансформаціх, також в окремих випадках повноваження будуть у Національного банку та Національної комісії з цінних паперів
- закон передбачає створення нового регулятора — Національної служби з регулювання обігу віртуальних активів, яка буде видавати криптокомпаніям дозвіл на роботу в Україні
- фінансовий моніторинг ринку віртуальних активів буде відбуватися відповідно до рекомендацій FATF (Група розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей).
Варто зазначити, що закон носить рамковий характер. Тобто механізми та процедури дій з віртуальними активами в ньому не прописані — документ їх тільки визначає і дозволяє. Практичне застосування буде прописуватися додатково в підзаконних актах.
Нагадаємо, що обіг криптовалют в Україні становить 1 млрд грн за добу, заявив радник міністра цифрової трансформації Максим Дем’янюк.
Як вже повідомляло NotaВene, за останній рік глобальне впровадження криптовалюти зросло на 881%. Компанія Chainalysis оприлюднила звіт Global Crypto Adoption Index, в якому оцінюються 154 країни, який показує, що В’єтнам, Індія і Пакистан впевнено лідирують в цьому рейтингу, а Україна займає четверте місце.
Варто зазначити, що блокчейн-фахівці включені в категорію висококваліфікованих працівників, потреба в яких для економіки України буде задовольнятися за рахунок імміграції.
Про складності створення законопроєкту “Про віртуальні активи” та стан ринку криптовалюти в Україні дивіться окремий матеріал NotaВene.