В Україні збільшився обсяг банківських кредитів

Банківська система в червні збільшила портфель гривневих кредитів для корпоративного сектору на 2,5%, а за перше півріччя — на 10,4% — до 464 млрд грн, повідомляє НБУ.

При цьому портфель валютних позик для корпсектору в червні зменшився на 0,8%, а за перше півріччя — на 5,2% до 10,63 млрд дол. Портфель гривневих кредитів для населення в червні зріс на 2,5%, з початку року — на 13,2% до 190,7 млрд грн. Портфель валютних позик для населення в червні знизився на 2,2%, а з початку року — на 11% до 980 млн дол.

“Світова пандемія та жорсткий карантин призвели до стрімкого падіння доходів підприємств реального сектору в першому півріччі минулого року. Після пом’якшення обмежувальних заходів в Україні та за кордоном обсяги реалізації бізнесу почали поступово відновлюватися та для більшості галузей досягли докризового рівня вже у третьому кварталі минулого року. Зростання доходів у другій половині 2020 р повністю знівелювало їх падіння під час найгострішої фази кризи, тож сумарний обсяг реалізації товарів та послуг за рік зріс на 4%. Проте виторг підприємств перевищив минулорічний показник переважно за рахунок цінової складової, адже обсяги виробництва в натуральному виразі більшості галузей нижчі за показники 2019 р”, — йдеться у звіті Національного банку.

Споживчий попит та високі ціни на сировинні товари — ключові фактори відновлення реального сектору. Попри кризу, галузі, що напряму залежать від кінцевого споживчого попиту, збільшили доходи в минулому році. Бізнес також пристосувався до роботи в умовах адаптивного карантину, що теж сприяло нарощуванню товарообігу. Роздрібна торгівля, харчова промисловість та фармацевтика збільшили доходи впродовж року. Пандемія стала драйвером зростання онлайн-торгівлі та сервісів доставки товарів.

Стрімке зростання цін на сировинні товари суттєво збільшило прибутковість двох найбільших експортних галузей у 2020 р. Рентабельність за EBITDA металургії зросла на 10 в. п. до 8%, а сільського господарства — на 5 в. п. до 23%. Позитивна тенденція триває досі. В другому кварталі поточного року ціни на залізну руду, сталь, зернові та олійні зросли вдвічі з мінімальних минулорічних значень та сягнули багаторічного максимуму.

Позитивний ціновий тренд вже позначився на фінансових результатах гірничо-металургійного комплексу у першому кварталі. Найбільший виробник галузі збільшив EBITDA більше ніж в чотири рази порівняно з попереднім роком.

Зростання цін на сільськогосподарську продукцію ще не відобразилося повністю на прибутках бізнесу через довгий виробничий цикл галузі. Кон’юнктура світових сировинних ринків є визначальним фактором для українських експортерів. Якщо поточні ціни збережуться, 2021 р може бути рекордно прибутковим для виробників експортної продукції.

Окремі галузі сфери послуг не зможуть відновити доходи до докризового рівня. Карантин найбільше позначився на сфері послуг, зокрема на закладах громадського харчування, ТРЦ, пасажирських перевезеннях, туризмі та секторі гостинності. Пасажирські перевезення не запрацювали повноцінно через регіональні карантинні обмеження. Доходи готелів скорочувались у минулому році та у першому кварталі поточного року. Ймовірно, ці галузі не зможуть повністю відновити операційну діяльність до повного зняття карантинних обмежень. Натомість більшість закладів громадського харчування працювали під час адаптивного карантину. Частота відвідування кафе та ресторанів суттєво знизилась, проте зростали обсяги доставки страв. Це позитивно вплинуло на їх виторг — у першому кварталі 2021 р він зріс на 11% відносно аналогічного показника торік. Нарощували доходи також постачальники мобільного та інтернет-зв’язку.

Попит на кредити росте завдяки малому бізнесу. Найшвидші темпи кредитування в сегменті малих та мікропідприємств. Обсяги зростали і під час коронакризи. За останні 12 місяців чистий портфель цих клієнтів зріс на 26% до 93 млрд грн. Державна програма компенсації відсотків та загальне зниження процентних ставок були головними рушіями нарощування кредитування цього сегменту.

Кредитування великих корпоративних позичальників навпаки скорочувалося. Банки потроху позбавляються старих кредитів найбільших бізнес-груп з поганою кредитною історією.

Як вже повідомляло NotaВene, гривневі депозити населення за січень-червень зросли на 8,1%, а корпоративні — на 2,9%. За даними НБУ, обсяг гривневих депозитів населення в червні збільшився на 3,2%, а за все перше півріччя — на 8,1% до 429,2 млрд грн. Обсяг валютних вкладів населення в червні зменшився на 0,2%, а за півроку — на 1,2% до 9,7 млрд дол.

Total
0
Shares
Previous Article

Суд визнав банкрутом виробника солодощів АВК

Next Article

Франція вимагає від Google сплатити 500 млн євро штрафу за недотримання авторських прав

Related Posts
Читать дальше

АМКУ дозволив перехід нафтопродуктопроводу Самара—Західний напрямок до Укртранснафти

Антимонопольний комітет (АМКУ) дозволив концентрацію АТ “Укртранснафта” у вигляді отримання в управління цілісного майнового комплексу ТОВ “ПрикарпатЗахідтранс”, повідомляє…
Читать дальше

Мінфін створив компанію для доступного іпотечного кредитування

Міністерство фінансів створило ПАТ “Українська фінансова житлова компанія” для запуску доступного іпотечного кредитування населення, яку очолив ексзаступник міністра…
Total
0
Share