В Україні щороку утворюється до 550 тисяч тонн небезпечних відходів

Переважна більшість відходів, які утворюються в Україні, — промислові. Щороку їх утворюються сотні мільйонів тонн. До 550 тисяч тонн з них — небезпечні, повідомляє агентство “Укрінформ“.

Як заявив заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець під час форуму “Україна 30. Екологія”, в країні досі діють правила управління відходами, затверджені у 1998 р. Відтоді Україна фактично не бачила жодних змін, тоді як світ пішов далеко вперед.

“Тому першочергове завдання — затвердження нового рамкового закону, який започаткує нормальні ринкові правила, що забезпечать належне поводження з відходами, та допоможе Україні виконати зобов’язання в рамках імплементації 98-ої Директиви ЄС”, — стверджує Стрілець.

Він зауважив, що левова частка відходів, які утворюються в країні, — промислові. Щороку їх утворюються сотні мільйонів тонн. Приблизно 6 млн тонн — побутове сміття, яке українці фактично не розділяють і не переробляють. В Україні також щороку утворюється до 550 тисяч тонн небезпечних відходів.

“Це начебто порівняно небагато. Але, приміром, електроліт з однієї акумуляторної батареї, що потрапляє в річку, завдає більшої шкоди, ніж тисяча тонн відходів промисловості”, — зазначив заступник міністра.

За його словами, новий закон має встановити цивілізовані правила поведінки й запровадити ієрархію управління усіма різновидами відходів, перейшовши від бездумного споживання до раціонального використання ресурсів.

Одним з його елементів буде запровадження розширеної відповідальності виробника.

“Розділення сміття — це лише пів справи. Додатково в усіх європейських країнах діє ефективна модель, за якої виробник упаковки забезпечує розвиток інфраструктури для її збирання та переробки. Світова практика при цьому підтверджує: виробники, які не виконують встановлених норм, у подальшому зазнають значних фінансових збитків”, — розповів Стрілець.

На його переконання, впровадження такої ж системи в Україні не лише зменшить обсяги відходів, а й дасть поштовх для їх вторинної переробки. Що приноситиме доходи бізнесу та сприятиме створенню нових робочих місць.

Окремий розділ закону регулюватиме систему поводження з небезпечними відходами. За словами заступника міністра, нині цю сферу упорядковують. Триває перевірка суб’єктів господарювання, які мають ліцензії на утилізацію шкідливих відходів. Виявляється, із 200 ліцензіатів лише трохи більше 30 мають установки для безпечного спалення таких відходів. Решта просто вивозять небезпечне сміття на звалища, полігони чи й у лісопосадки.

Нагадаємо, що Верховна Рада прийняла закон “Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України”.

Закон спрямований на зменшення обсягу використання в Україні пластикових пакетів, обмеження їх поширення для поліпшення стану навколишнього природного середовища та благоустрою територій.

Як вже повідомляло NotaВene, проєкт розпорядження Кабінету міністрів про другий національно-визначений внесок України до Паризької угоди передбачає скорочення викидів парникових газів на 65% від рівня 1990 р. Це додаткових 25%, коли 2016 р. Україна взяла на себе зобов’язання скоротити викиди на 40%.

Скорочення на 40% викидів СО2 в атмосферу для України можливе тільки внаслідок скорочення виробництва: менше виробляється електроенергії, мінеральних добрив, виплавляється металу, ніж 30 років тому.

Втім, навіть збереження діючих зобов’язань України скоротити викиди СО2 на 40% далеко не всі промислові підприємства можуть витримати. За оцінкою голови комітету з екології та розвитку зеленої економіки Федерації роботодавців України Павла Жили, для досягнень цієї мети промисловим підприємствам України необхідні 102 млрд євро інвестицій.

Total
0
Shares
Previous Article

Споживчі ціни в Україні зросли на 1,3%

Next Article

Україна увійшла в топ-10 за прибутком від біткоіну

Related Posts
Total
0
Share