В Україні 90% енергоблоків ТЕС працюють понад встановлений термін

68 із 75 енергоблоків теплоелектростанцій в Україні експлуатується понад відведений проєктний термін. 95% розподільчих електричних мереж перебувають у незадовільному стані, повідомляє проєкт Марлін з посиланням на звіт Рахункової палати.

У звіті Рахункової палати про результати аудиту ефективності використання бюджетних коштів, виділених Державній інспекції енергетичного нагляду у 2019-2020 рр, йдеться про те, що “технічний стан обладнання, що використовується в енергетиці, наближається до критичного через високий ступінь зношеності і є джерелом підвищеної небезпеки, призводить до необхідності позапланових відключень споживачів від електро- та теплопостачання”,

Внаслідок цього кількість технологічних порушень в опалювальний період 2019-2020 рр зросла в 3,7 раза у порівнянні з опалювальним періодом 2016-2017 рр  — з 1353 до 4969 випадків. 

У 2020 р в порівнянні з попереднім роком також збільшилась кількість відмов технічного обладнання на станціях. 

Зокрема, кількість відмов на АТ “ДТЕК “Дніпроенерго” зросла із 60 до 78 випадків, на ПАТ “Слов’янська ТЕС”  — з 4 до 21 випадків, на  ТОВ “ДТЕК “Східенерго” — з 11 до 58 випадків, а на ПрАТ НЕК “Укренерго” — з 82 до 93 випадків.

Попри це Держенергонагляд у вказаний період не провів  жодного контрольного заходу, не видав жодного припису чи штрафу та не ініціював зупинок енергетичного обладнання.

Як зазначається у звіті, причиною цього є те, що урядом не вжито дієвих заходів щодо створення Держенергонагляду, який зареєстрований як юридична особа з 29 жовтня 2018 р. Державний бюджет на 2019 р  не передбачав коштів на функціонування структури, а штатний розпис у повному складі за два роки так і не був сформований.   

Постійні зміни міністрів енергетики також негативно позначилися на організації діяльності Держенергонагляду. 

Все це призвело до того, що фактично Держенергонагляд приступив до виконання основних завдань у 2020 р. Тоді ж було сформовано перелік близько 60 тисяч об’єктів, які підлягають державному енергетичному нагляду. 

Аудитори зауважують, що через прогалини у законодавстві державний нагляд  у сфері експлуатації об’єктів газової інфраструктури взагалі не здійснює жодний орган виконавчої влади. Відповідальність за безперебійність і безпечне постачання газу до кінцевого споживача покладається на оператора газотранспортної системи. 

Нагадаємо, що група ДТЕК Ріната Ахметова контролює майже 80% теплової генерації та володіє акціями семи енергорозподільчих компаній, через які в 2021 р буде поставлено більше 40% електрики. ДТЕК також контролює майже 90% експорту електроенергії до країн Європи. 

Слов’янська ТЕС входить до структури ПАТ “Донбасенерго”, яким володіє народний депутат групи “Довіра” Максим Єфімов. 

Як вже повідомляло NotaВene, Бурштинська ТЕС є найбруднішою електростанцією Європи, а Україна викидає отруйного пилу з вмістом важких металів більше, ніж всі країни ЄС, Туреччина та Західні Балкани разом узяті.

Згідно з розрахунками міжнародний аналітичний центр EMBER., Україна продукує 72% всіх викидів зольного пилу в Європі, 27% двоокису сірки та 16% оксидів азоту.

У списку топ-10 електростанцій з найбільшими викидами зольного пилу (PM10), Україні належить вісім місць. Це входять Курахівська, Бурштинська, Трипільська, Луганська, Зміївська, Вуглегірська, Слов’янська, Ладижинська ТЕС. Всі вони були введені в експлуатацію у 60-70-х роках минулого століття. В топ-30 по цим викидам входить 18 українських ТЕС. Водночас зазначається, що мікрочастки пилу PM10 у забрудненому повітрі є причиною близько 80% передчасних смертей, пов’язаних з викидами вугільних електростанцій у Європі.

Total
0
Shares
Previous Article

Затримка з поставками у виробництві велосипедів досягла 400 днів

Next Article

Прийнято закон про досудове розслідування в електронній формі

Related Posts
Total
0
Share