Україна створює водневий коридор з Німеччиною, Чехією та Словаччиною

Компанії газового сектора України, Німеччини, Чехії та Словаччини створюють Центрально-Європейський водневий коридор. Труба буде доставляти зелений водень з України до Європейського Союзу, повідомляє Оператор ГТС.

Спільна ініціатива спрямована на створення водневої магістралі в Центральній Європі для транспортування водню з перспективних районів виробництва в Україні через Словаччину і Чехію в райони підвищеного попиту в ЄС.

Серед компаній-учасників — EUSTREAM (компанія-оператор ГТС Словаччини), Оператор ГТС України (ОГТСУ), NET4GAS (компанія-оператор ГТС Чехії) і OGE (провідна компанія-оператор ГТС Німеччини).

За словами заступника генерального директора з розвитку і трансформації Оператора ГТС України Павла Станчака, водень відіграватиме значну роль до 2050 р, коли європейська економіка, як очікується, досягне вуглецевої нейтральності.

“Саме тому ми повинні почати дослідження цих можливостей вже сьогодні. Водень — це перспективна технологія, яка знаходиться на ранній стадії впровадження в масштабах всієї економіки. Партнерство з сусідніми операторами ГТС створить синергетичний ефект для розвитку зеленого водню”, — стверджує Станчак.

Як повідомлялось, газотранспортні системи Словаччини, Чехії та Німеччини мають намір перефпрофілювати для транспортування водню.

“Наша надійна система транспортування могла б забезпечити гнучкий і дуже економічно вигідний спосіб подальшого транспортування екологічно чистої енергії на ринки ЄС. Ми прагнемо зробити нашу інфраструктуру готовою до використання водню і зробити внесок у досягнення цілей ЄС з декарбонізації”, — заявив гендиректор чеського EUSTREAM Ростислав Нукович.

Очікується, що Німеччина стане ключовим регіоном попиту на водень в Європі, який буде імпортувати значні обсяги для забезпечення потреб.

Організатори проєкту вже почали вивчати можливість технічної реалізації створення Центрально-Європейського водневого коридору для транспортування чистого водню в обсязі до 120 ГВт*год на день. Керуючий директор словацького NET4GAS Андреас Рау впевнений, що перші результати цього процесу, а також орієнтовна вартість транзиту водню будуть відомі вже наступного року.

“Транснаціональна мережа водневих трубопроводів відіграє важливу роль для майбутнього європейського ринку водню. Створення Центрально-Європейського водневого коридору — важливий крок на цьому шляху, який пропонує можливості доставки великих обсягів водню в промислових центрів попиту вже до 2030 р”, — зазначає гендиректор OGE Йорг Бергман.

Нагадаємо, що Міністерство енергетики України приєдналось до Європейського альянсу чистого водню (European Clean Hydrogen Alliance) для координації зусиль у розвитку водневої енергетики.

Варто зазначити, що раніше до Європейського альянсу з чистого водню вже приєднався  Енергоатом та Оператор ГТС.

Українська газотранспортна система стане частиною транспортного коридору для експорту водню в ЄС. Про це заявили представники галузевої ініціативи European Hydrogen Backbone (EHB), яка об’єднує 23 газові інфраструктурні компанії ЄС.

Кабінет міністрів за підтримки Європейської економічної комісії ООН працює над дорожньою картою розвитку внутрішнього водневого ринку, наступним кроком стане підготовка Концепції водневої енергетики і законодавства, яке необхідно буде прийняти для його запуску.

Як вже повідомляло NotaВene, за словами т.в.о. голови Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження Костянтина Гури, відповідно до цілей Енергетичної стратегії України на період до 2035 р щодо встановлення потужностей вітряних електростанцій (ВЕС) та сонячних єлектростанцій (СЕС), середньорічне виробництво “зеленого” водню може скласти 5,5 млрд нормальних кубометрів (нм3).

Total
0
Shares
Previous Article

Виробництво смартфонів сильно впало в II кварталі

Next Article

Верховна Рада ухвалила закон про олігархів

Related Posts
Total
0
Share