Світова економіка увійшла в період повального дефіциту

Дефіцит сировини та скачки цін наближаються до найвищих рівнів за останній час, викликаючи побоювання, що світова економіка сприятиме інфляції, повідомляє Bloomberg.

Ситуацію погіршує незвично довгий і постійно зростаючий список лих, які потрясли ринок сировинних товарів в останні місяці. Аварія на Суецькому каналі затримала світове судноплавство в березні. Засуха завдала шкоди сільськогосподарським культурам. У лютому в центральній частині США в результаті похолодання і масового відключення електроенергії були зупинені енергетичні та нафтохімічні підприємства. Менше двох тижнів тому хакери заблокували найбільший паливопровід в США, в результаті чого ціни на бензин вперше з 2014 р. перевищили 3 долари за галон. Тепер масовий спалах COVID-19 в Індії загрожує її найбільшим портам.

Від виробників матраців і фольги до автомобільних компаній — геть усі купують більше матеріалів, ніж потрібно, щоб пережити шалену швидкість, з якою відновлюється попит на товари.

Індекс споживчих цін в США, який не включає продукти харчування та паливо, підскочив в квітні в порівнянні з попереднім місяцем на максимум з 1982 р.

Напруженість простягається аж до глобального виробництва сировини і може зберігатися, тому що нарощувати здатність виробляти більше дефіцитного — за допомогою додаткового капіталу або робочої сили — повільно і дорого. Ціни на пиломатеріали, мідь, залізну руду і сталь різко зросли в останні місяці, оскільки поставки скорочуються через збільшення попиту з боку США і Китаю, двох найбільших економік світу.

Нафта також зростає в ціні, як і ціни на промислові матеріали — від пластмас до гуми і хімікатів. Зростають і витрати на харчування. Кількість споживаного харчового масла, одержуваного з плодів олійних пальм, що найбільше в світі споживається за останній рік, здорожчало більш ніж на 135%, ставши рекордним показником. Соєві боби вперше з 2012 р. перевищили 16 дол. за бушель. Ф’ючерси на кукурудзу досягли восьмирічного максимуму, а ф’ючерси на пшеницю — найвищого рівня з 2013 р.

Індекс світових цін на продовольство, встановлений Організацією Об’єднаних Націй, що зростав протягом 11 місяців, досягнувши максимуму за останні сім років. Ціни демонструють найтриваліше зростання за більш ніж десятиліття на тлі погодних побоювань і масових закупівель врожаю в Китаї, які скорочують постачання і загрожують більш високою інфляцією.

Як вже повідомляло NotaВene, подорожчання продовольчих товарів і палива в світі, а також високий споживчий попит зумовили стрімке прискорення інфляції в Україні на початку року.

За прогнозами НБУ, пік інфляційного сплеску припаде на III квартал 2021 р. передусім через низьку минулорічну базу порівняння. Проте вже восени інфляція почне знижуватися й за підсумками року становитиме 8%.

Total
0
Shares
Previous Article

Країни G20 виділять 246 млрд євро на відновлювану енергетику

Next Article

Ціна нафти марки Brent перевищила позначку 70 дол. за барель

Related Posts
Total
0
Share