США і Німеччина уклали угоду по Північному потоку-2

США готові припинити санкційну війну проти стратегічного російського газопроводу “Північний потік-2” в рамках домовленостей з Німеччиною. У свою чергу Берлін бере на себе зобов’язання добитися продовження угоди Москви і Києва щодо транзиту газу ще на десять років – до 2034 року, повідомляє The Wall Street Journal.

США і Німеччина уклали угоду щодо газопроводу “Північний потік-2”. Вона має покласти край багаторічним розмовам з приводу долі проєкту Кремля і загрозам американської адміністрації не допустити його добудови. Про досягнення угоди заявила заступник державного секретаря США Вікторія Нуланд на слуханнях в комітеті із закордонних справ Сенату. “Це погана ситуація і поганий трубопровід, але ми повинні допомогти захистити Україну”, — заявила вона.

За словами Нуланд, угода передбачає, що Берлін буде добиватися продовження на 10 років транзитного договору на поставки російського газу через Україну. Поточний контракт закінчується в 2024 р. Якщо ж Росія буде “використовувати енергію в якості зброї” або зробить “додаткові агресивні дії відносно України”, Німеччина зобов’язується вжити заходів як на національному рівні, так і на рівні ЄС, включаючи санкції, для обмеження експорту російської енергії в Європу.

Угода також передбачає створення фонду обсягом не менше 1 млрд дол., адміністрованого Німеччиною, — кошти підуть на скорочення залежності України від газу і декарбонізація її економіки. При цьому Німеччина взяла на себе зобов’язання внести в цей фонд перший внесок в розмірі 150 млн євро. Для порівняння, Україна зараз щороку отримує за транзит газу близько 2 млрд дол.

При цьому США, як повідомляє The Washington Post, зобов’язалися не вводити проти “Північного потоку-2” нових санкцій, а також, можливо, зняти деякі вже існуючі.

Варто зазначити, що в заяві США і ФРН окремо підкреслюється, що Німеччина має намір дотримуватися в контексті “Північного потоку-2” вимоги Третього енергопакету, що “включає оцінку будь-якого ризику, пов’язаного з сертифікацією оператора проекту, для енергетичної безпеки ЄС”. Якщо німецький регулятор не схвалить сертифікацію проєктної компанії Nord Stream 2 AG як незалежного оператора, РАТ “Газпром” зможе претендувати не більше ніж на 50% потужностей труби, що автоматично змусить його продовжувати транзит через Україну для виконання довгострокових контрактів.

Нуланд відкинула звинувачення в тому, що США змусили Україну мовчати з приводу проєкту “Північний потік-2”, і розповіла, що президента України Володимира Зеленського запрошено до Вашингтона 30 серпня.

Республіканці засудили цю угоду. Сенатор Тед Круз назвав її “повною і абсолютною капітуляцією президента Байдена перед Путіним”, колишній держсекретар Майк Помпео — “реальною загрозою національній безпеці”.

Нагадаємо, що в травні президент Володимир Зеленський відзначив єдність позицій України та США з питання будівництва газопроводу “Північний потік-2” дном Балтійського моря.

“Ми обговорили питання не тільки окупації наших територій і незаконну анексію Криму Російською Федерацією. Ми обговорили питання “Північного потоку-2” — для нас також, для України, дуже чутливе питання. І я знаю, що в цьому питанні є різні позиції, і в Європі, на жаль, вони іноді не збігаються з позицією України. Але в цьому питанні ми єдині зі Сполученими Штатами”, — сказав Зеленський на спільній із держсекретарем США Ентоні Блінкеном пресконференції.

Як вже повідомляло NotaВene, 19 січня Сполучені Штати запровадили санкції проти російської юридичної особи KVT-RUS і визначили судно “Фортуна” як арештоване майно. KVT-RUS підлягає санкціям відповідно до розділу 232 “Закону про протидію американським противникам шляхом санкцій (CAATSA)” за навмисні продаж, оренду чи надання Російській Федерації товарів, послуг, технологій, інформації, або за сприяння будівництву російських трубопроводів для експорту енергоносіїв. Сполучені Штати розглядатимуть подальші дії найближчим часом згідно з CAATSA та законом про захист європейської енергетичної безпеки (PEESA) із змінами.

Слід нагадати, що в квітні депутати Європарламенту підтримали резолюцію із закликом відключити Росію від міжбанківської системи передачі інформації про платежі SWIFT і зупинити добудову “Північного потоку-2”.

Total
0
Shares
Previous Article

Велика Британія припинила фінансування виробника чіпів після його покупки Китаєм

Next Article

За рік 15 тисяч українських сіл вийдуть в інтернет

Related Posts
Total
0
Share