Рівень тіньової економіки в І кварталі складав 30% ВВП

За попередніми даними, рівень тіньової економіки в Україні в січні-березні 2021 р становив 30% від обсягу офіційного ВВП, що на 1 в.п. менше за показник відповідного періоду 2020 р, повідомляє Міністерство економіки.

Незначне зменшення рівня тіньової економіки відбулося на тлі адаптування суб’єктів економічної діяльності до перманентних умов карантинних обмежень, що тривають вже більше року, зазначає міністерство.

Підтвердженням цьому є покращення у звітному періоді (порівняно з січнем-березнем 2020 р) фінансових результатів діяльності підприємств та вияв бізнесом оптимістичних настроїв в очікуваннях ділової активності підприємств у відповідь на сприятливу зовнішню кон’юнктуру та підвищення внутрішнього попиту.

Високою є ймовірність, що наслідками пригніченої під час пандемії та дії запроваджених карантинних протиепідемічних заходів загальної активності стали обмеження не лише діяльності суб’єктів у легальному секторі економіки, а й можливостей розширювати тіньові операції. Водночас є гіпотеза, що звуження можливостей з використання традиційних каналів тінізації призвело до появи нових, які охоплюються існуючими методами оцінки рівня тіньової економіки лише частково.

Два методи показали зменшення рівня тіньової економіки:

• метод “витрати населення — роздрібний товарооборот і послуги” — на 1 в.п. (до 22% від обсягу офіційного ВВП)
• метод збитковості підприємств — на 13 в.п. (до 25% від обсягу офіційного ВВП), що є об’єктивним наслідком, по-перше, покращення фінансового стану підприємств на тлі адаптування до перманентних умов карантинних обмежень та, як наслідок, поступового пожвавлення ділової активності; по-друге, дії унікального чинника коронакризи, проявом якого стало обмеження традиційних каналів тіньової діяльності.

Нагадаємо, що рівень тіньової економіки в Україні в 2020 р склав 30% від обсягу офіційного ВВП у порівнянні з 27% ВВП в 2019 р.

Як вже повідомляло Nota Вene, економіст Олександр Савченко вважає, що Україні потрібно радикально зменшити податковий тиск і спростити адміністрування податків. На його думку, тіньова економіка не є тотожною корупції. Вона є відповіддю безправного класу на адекватність економічної політики влади, яка створює преференції чиновникам, олігархам і наближеному колу осіб. 

Як відомо, спроби державної влади вирішити гігантські економічні проблеми за рахунок малого бізнесу вивели на вуличні акції протесту тисячі підприємців. Про це докладно розповідає Nota Вene у своєму матеріалі.

Total
0
Shares
Previous Article

Сільські школи та лікарні потребують захисту

Next Article

В Україні скорочується поголів'я великої рогатої худоби

Related Posts
Total
0
Share