Рівень тіньової економіки в 2021 р. становив 31% ВВП

Рівень тіньової економіки у січні-вересні 2021 р. становив 31% від обсягу офіційного валового внутрішнього продукту, повідомляє Міністерство економіки.

Про це свідчать матеріали аналітичної записки “Загальні тенденції тіньової економіки в Україні у січні-вересні 2021 року”. “За попередніми розрахунками Мінекономіки, рівень тіньової економіки у січні-вересні 2021 р. становив 31% від обсягу офіційного ВВП, що на 1 в.п. менше за показник відповідного періоду 2020 р.”, — йдеться у повідомленні.

Міністерство зазначає, що незначне зменшення рівня тіньової економіки відбулося на тлі адаптування суб’єктів господарювання до діяльності в умовах непрогнозованих у часі карантинних обмежень. Це підтверджується виявленими підприємствами оптимістичними настроями у діловій активності, збереженням сталого споживчого та інвестиційного попиту в умовах дії “зеленого” рівня епідемічної небезпеки по усій території країни та, як наслідок, покращенням у звітному періоді (порівняно з січнем-вереснем 2020 р.) фінансових результатів діяльності підприємств на тлі сприятливої зовнішньоекономічної кон’юнктури.

Скорочення “тіні” на 1% у річному вимірі Мінекономіки пояснює адаптацією бізнесу до непрогнозованих карантинних обмежень. При цьому скорочення може свідчити про створення нових схем тіньової діяльності.

Рівень тіньової діяльності скоротився в усіх секторах крім фінансової та страхової діяльності та будівництва. Причиною є зростання попиту на продукцію на внутрішньому ринку та сприятливі умови на зовнішніх.

Найсуттєвіше частка “тіні” скоротилася у сфері нерухомості — з 44% до 30% за рік, що серед іншого зумовило скорочення отриманих у секторі збитків та активізації споживання.

З тих же причин скоротився рівень тінізації у транспортній галузі (на 10 в.п. до 44%), у переробній промисловості (на 9 в.п. до 26%) та у добувній промисловості (на 8 в.п. до 31%).

Крім того, ослаблення карантину дозволило сфері торгівлі стати прозорішою на 7 в.п. і зменшити “тінь” до 19%.

У будівництві частка залишилася незмінною на рівні 28% через подорожчання сировини, необхідної для виконання робіт.

Дедалі більше тіньового ринку стало лише у фінансовій сфері — він збільшив частку на 3 в.п. до 30% внаслідок зростання збитків сектору на 442% у річному вимірі.

Відомство зазначає, що процеси детінізації економіки в Україні стримують низький рівень захисту прав власності та інтелектуальної власності, низький рівень ліквідності фондового ринку та захисту прав інвесторів поряд.

Крім того, детінізацію стримує недосконалість судової системи країни, високий рівень корупції та наявність тимчасово окупованих територій, непідконтрольних уряду.

Як вже повідомляло NotaВene.news, рівень тіньової економіки в Україні в 2020 р. склав 30% від обсягу офіційного ВВП у порівнянні з 27% ВВП в 2019 р.

Total
0
Shares
Previous Article

Прибуток Uber склав 892 млн дол. проти збитку роком раніше

Next Article

Twitter знизив чистий прибуток у IV кварталі на 18%

Related Posts
Total
0
Share