Рада завершила законодавче оформлення земельної реформи

Верховна Рада ухвалила закон “Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин”, повідомляє “Укрінформ“.

Законопроєкт №2194 у другому читанні підтримали 284 народних депутати. Парламент більше місяця, з 16 березня, розглядав поправки до цього законопроєкту, яких було внесено 3128.

Під час голосування за закон біля трибуни зібралися народні депутати із фракції “Батьківщина” та “Опозиційна платформа — За життя”, які виступають проти нього.

У пояснювальній записці до документа зазначається, що законодавчий акт було розроблено з метою удосконалення процедур складання документації із землеустрою, усунення надмірного державного втручання у здійснення землеустрою та оцінки земель в Україні та спрощення умов доступу до земельних ресурсів для громадян та підприємців.

Так, передбачається скасування зайвих дозволів та дублювання процедур перевірки документації із землеустрою. Відповідно до закону, має бути запроваджено незалежний контроль документації із землеустрою через громадську експертизу або рецензування. Відомостям документації із землеустрою надається статус публічних, відкритих та загальнодоступних даних. Має також відбутися інтеграція та уніфікація землевпорядної, топографо-геодезичної та картографічної діяльності. Заплановано запровадження страхування професійної відповідальності виконавців робіт із землеустрою, як альтернативи державному контролю. Передбачено зменшення вартості робіт та тривалості часу, що витрачається на виконання процедур, пов’язаних з проведенням землеустрою.

Законом передбачено, зокрема, передачу земель державної власності за межами населених пунктів (крім земель, які потрібні державі для виконання її функцій) до комунальної власності сільських, селищних, міських рад.

Органам місцевого самоврядування надаються повноваження щодо зміни цільового призначення земельних ділянок приватної власності, а також повноваження щодо затвердження планів детального планування території за межами населених пунктів.

Передбачено створення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері кадастрової діяльності та геопросторових даних.

Крім того, надаються повноваження із здійснення державного контролю за використанням та охороною земель обласним державним адміністраціям, а також виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.

Автори законодавчої ініціативи сподіваються, що в цілому всі ці зміни призведуть до зменшення ризиків хабарництва та корупції, а також збільшить матеріальну базу місцевого самоврядування.

Нагадаємо, президент Володимир Зеленський 28 квітня 2020 р. підписав закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення”, який Верховна Рада ухвалила 31 березня.

Зокрема, законом передбачено, що з 1 липня 2021 р. громадяни України можуть набувати право власності на земельні ділянки сільскогосподарського призначення площею до 100 га. З 1 січня 2024 р. таку можливість отримають також юридичні особи, власниками яких є українці. Вони зможуть купувати до 10 тис. гектарів землі. Заборонено продаж державних і комунальних земель. Відповідно до закону, питання, чи надавати іноземцям право купувати землю, вирішуватиметься на референдумі.

Як вже повідомляло NotaВene, експерти “Аграрного союзу України” прогнозують, що в нашій країні запровадження ринку сільскогосподарської землі нагадуватиме ситуацію в Румунії. Там перші два-три роки спостерігався ажіотаж, а потім попит трохи спав і все стало на своє місце. В “Аграрному союзі України” вважають, що близько 90% власників паїв не поспішатимуть продавати свої ділянки. Чекатимуть з покупкою агрохолдинги, щоб за рахунок зменшення попиту збити ринкову ціну.

Варто зазначити, що, на думку експертів, законопроєкт № 2194 створює значний ризик знищення залишків дикої природи України. У рамках земельної реформи органи місцевого самоврядування отримують не тільки орні землі, але і луки, степи та ліси, розташовані на сільськогосподарських територіях. Але проєкт закону не впроваджує обмеження, необхідні для охорони таких природних екосистем.

Total
0
Shares
Previous Article

Чистий прибуток Alphabet зріс більш ніж в два з половиною рази

Next Article

Уряд звільнив Коболєва і всю наглядову раду Нафтогазу

Related Posts
Total
0
Share