Прихований держборг Китаю оцінюється в 385 млрд дол.

Дослідники аналітичної лабораторії AidData оцінили приховану заборгованість Китаю країн “Ініціативи поясу і шляху” в 385 млрд доларів США, повідомляє Financial Times.

AidData досліджувала понад 13 тисяч проєктів за участю Китаю з “пільговим” і борговим фінансуванням. Вони охоплюють 165 країн, 18 років (до кінця 2017 р), сумарною вартістю 843 млрд дол.

Головний результат — боргові зобов’язання за цими контрактами на 385 млрд дол. більше, ніж оцінки, які використовують рейтингові та інші аналітичні агентства. В результаті більш ніж у 40 країн із середніми і низькими доходами (LMIC) реальний сумарний борг Китаю перевищує 10% ВВП, а “прихована” частина цього боргу в середньому становить 6% ВВП.

Дослідники звертають увагу на зміщення фокусу проєктів після того як голова КНР Сі Цзіньпін в 2013 р оголосив “Ініціативу поясу і шляху”. Якщо до цього запозичення йшли по “чистій” державної лінії, наприклад через держбанки, то зараз 70% припадає на держкомпанії, держбанки, SPV, СП і приватний бізнес. Таким чином “розмивається грань між державним і приватним боргом”, — стверджує виконавчий директор AidData Бред Паркс.

Паркс застерігає від недооцінки застав по таких кредитах. З одного боку, недавнє дослідження China Africa Research Initiative в Інституті Джонса Хопкінса показало, що з початку століття Китай списав в Африці мінімум 3,4 млрд дол. боргів, реструктуризував 15 млрд дол. (в основному за рахунок плати на виплат) і не реалізовував застави у вигляді фізичних активів. З іншого — дослідники відзначають зрослу частку ліквідних застав, в тому числі у формі ескроу в китайських банках.

“Проблема країн, що розвиваються, з прихованим боргом Китаю скоріше не в знанні, що їм доведеться обслуговувати цей борг. А в тому, що невідомий ані його обсяг, ані передбачувані витрати на погашення”, — зазначає дослідник.

На початку року FT писала, також із посиланням на AidData, що Китай при видачі кредитів країнам з низьким рівнем доходу використовував контракти, що дають йому приховану перевагу перед іншими кредиторами. У більшості з них знайшлося застереження, що виключає борг перед Китаєм з реструктуризації з іншими міжнародними кредиторами, а в деяких — і політичні вимоги.

Нагадаємо, що обсяг державного боргу в світі піднявся до кінця 2020 р до 97,6% ВВП у порівнянні з 83,5% роком раніше. Сукупна сума боргу в перерахунку на долари США склала 89,6 трлн. При цьому в 2021 р. МВФ прогнозує підйом показника до 99,5% ВВП.

Як вже повідомляло NotaВene, ВВП Китаю в першому кварталі 2021 р зріс на 18,3% в порівнянні з аналогічним періодом роком раніше.

Варто зазначити, що китайська влада оголосила про заходи підтримки економіки, відмовившись від агресивних монетарних стимулів, що створюють бульбашки. Поступове скорочення грошових вливань з боку Народного банку Китаю чинить тиск на ризикові і сировинні активи.

Total
0
Shares
Previous Article

В Україні сортується лише 4% твердих побутових відходів

Next Article

Мінфін погасив останній випуск п'ятирічних єврооблігацій під гарантією США

Related Posts
Total
0
Share