Оренда сільгоспземлі за рік подорожчала на 6,5%

Орендна плата за користування землею сільськогосподарського призначення в Україні в 2020 р. зросла в середньому на 6,5% порівняно з 2019 р. — до 3,38 тис. грн/га на рік, у низці областей вартість оренди перевищила значення нормативної грошової оцінки земель (НГО) на 15% через високу конкуренцію між орендарями, повідомляє асоціація “Український клуб аграрного бізнесу” (УКАБ).

“Така тенденція підвищення орендної плати спостерігається останні декілька років. Спочатку конкуренція між аграріями змушувала збільшувати відсоток орендної плати в договорах. Наступний поштовх для зростання орендної плати був у 2018 році. Тоді була проведена всеукраїнська нормативна грошова оцінка сільськогосподарських земель, хоча в деяких регіонах вона в результаті перерахунку дещо знизилась”, — зазначає експерт із земельних питань УКАБ Елліна Юрченко.

За її даними, збільшення орендної плати за землю у 2020 р. пояснюється активним проведенням земельної реформи й очікуваним відкриттям ринку землі.

Асоціація зазначила, що найдорожча оренда сільгоспземель у 2020 р. була в Київській області, де становила 4,99 тис. грн (+5,5% порівняно з 2019 р.), Тернопільській і Хмельницькій — по 4,68 тис. грн (+9% зростання в обох областях), Вінницькій — 4,56 тис. грн.

УКАБ уточнює, що в 2020 р. найбільше зростання орендної плати у відсотковому співвідношенні відбулося в Чернігівській області — на 19% порівняно з 2019 р., Волинській — 11,5% і Рівненській — 11%.

За даними асоціації, найменший розмір орендної плати у південних і східних областях пояснюється меншою врожайністю земель через більш посушливий клімат, а незначне зростання орендної плати в цих регіонах у 2020 р. зумовлене втратами через посуху.

Варто зазначити, що Аграрний союз України прогнозує, що в нашій країні запровадження ринку сільскогосподарської землі, скоріш за все, нагадуватиме ситуацію в Румунії. Там перші два-три роки спостерігався ажіотаж, а потім попит трохи спав і все стало на своє місце. Також є очікування, що білизько 90% пайовиків поки не продаватимуть свої ділянки. Не поспішатимуть купувати й агрохолдинги, щоб за рахунок зменшення попиту збити ринкову ціну.

Сьогодні значна конкуренція спостерігається саме за оренду паїв. Їхніх власників заохочують довгостроковою орендою. “Якщо договори оренди закінчуються через рік-два, ми заздалегідь ведемо перемовини, офіційно надаємо одноразову нагороду від 500 дол. до енної суми. Абсолютно легально підписати договір про оренду (інколи на 49 років), де чітко зазначено, що до його завершення та при повній сплаті оренди, орендодавець не буде змінювати умови договору”, — розповідав NotaВene фермер Віктор Грищук.

Як вже повідомляло NotaВene, станом на 1 січня 2021 р. найдорожча рілля в Україні знаходиться в Черкаській області — 33 646 грн за 1 га. Понад 30 тис. грн за 1 га оцінюється земля також у Дніпропетровській (30 251 грн), Донецькій (31: 111 грн.), Кіровоградській (31 888 грн), Одеській (31 017 грн), Полтавській (30 390 грн), Харківській ( 32 237 грн), Хмельницькій (30 477 грн) і Чернівецькій (33 264 гривні) областях.

Нагадаємо, що за даними Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру, орендна плата за земельні ділянки сільскогосподарського призначення державної власності у 2020 р. у порівнянні з 2019 р. зменшилась на 22%.

Total
0
Shares
Previous Article

Тігіпко отримав дозвіл від АМКУ на купівлю 3 агрокомпаній в Чернігівській області

Next Article

Зеленський звільнив Горбуліна з Укроборонпрому

Related Posts
Total
0
Share