Оператор ГТС підрахував 10 млрд грн за відібраний газ

За даними “Оператора ГТС України”, в I кварталі 2021 р. оператори газорозподільних мереж (ГРМ, обл- та міськгази) несанкціоновано відібрали з системи магістральних газогонів майже 1,1 млрд куб. м газу для власних виробничо-технологічних витрат. Це в три рази більше, ніж за весь минулий рік, повідомляє “БізнесЦензор“.

Виробничо-технологічні витрати — це витрати газу при транспортуванні газу. При прийомі/передачі обсягів газу, які призначені споживачам, облгази відбирають додаткові обсяги газу з ГТС на власні виробничо-технологічні потреби (щоб забезпечити в системі розподілу необхідний тиск, тощо). З лютого 2021 р. динаміка відборів значно погіршилася.

Як зазначається, у січні облгази відібрали з ГТС 38 млн куб. м газу, у лютому — 380 млн куб. м, у березні — 675 млн. куб. м. Немає жодного логічного пояснення, яке б могло з технічної точки зору пояснити, чому втрати в розподільних мережах облгазів зросли майже в 20 разів за останні місяці опалювального сезону, підкреслює ОГТС.

“Наразі сума нарахувань до сплати та боргів за відібраний газ облгазів сягають більше 10 млрд грн. Для порівняння: чистий прибуток Оператора ГТС у 2020 р. склав 20,4 млрд грн. Тобто половину прибутку, який отримав ОГТС від міжнародних операцій та транзиту, наразі “вимивають” у вигляді несанкціонованих відборів облгази, що негативно позначається на ліквідності компанії”, — коментує ситуацію гендиректор ОГТC Сергій Макогон.

ОГТС зауважує, що згідно законодавству облгази мають самостійно врегульовувати небаланси та закуповувати газ для своїх виробничо-технологічних витрат. Але на практиці ситуація відрізняється. Наразі сума, яку облгази мають сплатити ОГТС за відібраний газ, складає близько 10 млрд грн. З цих коштів 3,5 млрд грн — це протермінована заборгованість, а 6,5 млрд грн — нарахування до сплати.

Згідно з постановою №235 від 17 лютого 2021 р., яку НКРЕКП прийняла на доручення уряду, учасники ринку природного газу отримали на період лютого-березня 2021 р. відстрочку платежів за утворені негативні небаланси до 90 днів (раніше цей період складав до 20 днів).

“Ситуація з відборами цього опалювального сезону продемонструвала три очевидні речі. По-перше, сьогодні на державному рівні не існує дієвого механізму, який би зобов’язував облгази вчасно розраховуватися за послуги балансування та зупиняв практику відборів державного газу з ГТС. По-друге, відсутність прозорих механізмів контролю призводить до мільярдних боргів перед ОГТС, а також ситуацій, коли втрати газу у мережах облгазів вище, аніж споживання газу населенням, як сталося минулого місяця. По-третє, допоки не буде прийнятий закон про розподільчі рахунки (№3800), у облгазів не буде стимулу врегульовувати свої негативні небаланси”, — підсумував Макогон.

Нагадаємо, проблема несплати за небаланси, утворені через несанкціоновані відбори газу операторами ГРМ, залишається невирішеною з 2015 р. Це призвело до накопичення безнадійної заборгованості у попереднього оператора ГТС (АТ “Укртрансгаз”) у розмірі більше 44 млрд грн за період з 2015 р. по 2019 р.

Як вже повідомляв NotaВene, у 2020 р. транзит російського газу по газо-транспортній системі України скоротився до 55,8 млрд кубометрів порівняно з 2019 р. Падіння склало 38%.

Варто зазначити, що в грудні 2020 р. Антимонопольний комітет оштрафував на 380,2 млн грн 18 облгазів групи “Регіональна газова компанія”, що управляє всім газовим бізнесом Дмитра Фірташа, за зловживання монопольним становищем.

Total
0
Shares
Previous Article

Україна розраховує на 2,73 млрд дол. від МВФ у рамках квоти

Next Article

Burger King виходить на український ринок

Related Posts
Total
0
Share