ОАЕ: досвід корисний українським політикам

Катерина Одарченко, політтехнолог, президент Інститут демократії та розвитку “PolitA”, засновник SICGroupUkraine, член міжнародної асоціації політконсультантів IAPC, голова партії “Національна платформа”
Катерина Одарченко, політтехнолог, президент Інститут демократії та розвитку “PolitA”, засновник SICGroupUkraine, член міжнародної асоціації політконсультантів IAPC, голова партії “Національна платформа”

Менш ніж за півстоліття – технологічно індустріальна країна з економікою в топ 10 світу. Такий результат правильного державного керування

Нафта – не залежність, а страховка

Об’єднані Арабські Емірати з країни, яка ще на початку 1950-х основний прибуток ґрунтувала на вилові перлин і риби, сьогодні перетворились на дев’яту найбагатшу економіку світу, сягнувши за цим критерієм рівня Данії та США.

Держава багато інвестує в соціальну сферу та інфраструктуру. В Еміратах високорозвинені медицина й освіта, також і вища. Для громадян вони безоплатні, можливість навчатись у вузі за кордоном за бюджетні кошти також існує.

Громадянам, які цього потребують, надають соціальне житло — єдине, та його не можна продати. Вся територія ОАЕ вкрита розгалуженою мережею якісних автодоріг. У країні найбільший у світі міжнародний аеропорт Дубаї (до пандемыъ пасажиропотік перетнув позначку в 89 млн) і два найпотужніших морських порти з більш ніж десятка.

Оскільки ОАЕ є шостою в світі за запасами нафти і сьомою – за родовищами природного газу, перше, що спадає на думку, енергоносії є фундаментом процвітання. Проте це – лише стереотип. ОАЕ ще від часу здобуття незалежності найменше з країн Перської затоки поставила економічний розвиток у залежність від доходів на природних багатствах.

Видобутку та переробки нафтогазової сировини в ОАЕ становить 18% ВВП, а решту – надходження від туризму, промисловості, фінансового сектору

Наприклад, поклади нафти на території емірату Дубай (ОАЕ є федерацією з семи еміратів-держав) не перевищують 5% від запасів нафти емірату Абу-Дабі. Однак Дубай є надзвичайно заможним: левову частку надходжень у бюджеті цього емірату забезпечують туризм та будівельна галузь. Одна стратегія розвитку серед іншого передбачала створення транспортного хабу. Так в Дубай-сіті з’явився найбільший в світі аеропорт. Інвестиційної привабливості емірату додає всесвітня виставка Експо-2020 — ОАЕ вибороли право на її проведення (з огляду на пандемію подію перенесено на жовтень 2021 р.) Ці здобутки — результат правильного стратегії розвитку країни.

Планування, регулювання та економічна вигода

Об’єднані Арабські Емірати в цілому та кожний емірат окремо з самого початку чітко планували розвиток економіки. Замість видобутку й експорту сировини в основу було покладено переробку й розбудову промисловості, передусім – виробництво, необхідне для розвитку внутрішнього ринку. Нині окрім нафто- та газо- переробки розвинута будівельна галузь е будівництво — тут створюється чимало обʼєктів індустріальної та побутової інфраструктури.

Будівельні матеріали – цемент, кераміка, металопрофіль – виробляються всередині країни. Ця продукція стала настільки якісною, що завоювала світові ринки. Наприклад, в українських маркетах представлена будівельна кераміка з ОАЕ). Те саме стосується й будівництва доріг — асфальт також місцевого виробництва.  

ОАЕ нині є одним зі світових фінансових центрів. Прозорі умови ведення бізнесу та необтяжливе оподаткування (як от відсутність податку на зарплатню тощо) спонукають підприємців з усього світу та транснаціональні компанії засновувати тут виробництва і відкривати представництва. На відміну від України, де вільні економічні зони нічого не приносили у бюджет і лише дозволяли бізнесу ухилятися від сплати податків і мита на ввезені товари, економіка ОАЕ виграла від створення подібних вільних зон.  

Не останню роль зіграла чітка регламентація діяльності бізнесу та лобіювання інтересів держави. Наприклад, поза такими вільними зонами громадянам ОАЄ має належати 51% акцій у створених іноземцями підприємствах. У такий спосіб держава змогла ініціювати заснування підприємств саме там, де її було вигідно, й зумовила створення робочих місць.

Поєднання політичних інтересів з економічною вигодою для держави покладено в основу розвитку ОАЕ від часів проголошення незалежності  

У військовій безпеці та у торгівлі ключовим партнером країни є США. В 2020 р. ОАЕ налагодили дипломатичні відносини з Ізраїлем. Прозахідний курс країни не суперечить національній політиці. Серед правлячої еліти не є винятком ті, хто отримали освіту в Гарварді та інших західних престижних університетах. Водночас ОАЕ будує добрі відносини з країнами регіону, включно з Саудівською Аравією, де впливовий релігійний фактор.

Прозорі та вигідні умови для ведення бізнесу, розвинута транспортна інфраструктура, якісні медицина та інші соціальні послуги — все це приваблює в ОАЕ щораз більші інвестиції – не лише фінансовий, а й людський капітал. З понад 9 млн населення ОЕА громадянами є близько 1,5 млн осі. Решта – кваліфіковані іноземні кадри, які розбудовують економіку. Водночас національна стратегія ОАЄ передбачає поступову заміну фахівців-іноземців вітчизняними управлінськими кадрами, передусім ідеться про стимуляцію таких фахівців високою зарплатнею.

Створені в ОАЕ суспільний добробут та якість життя є унікальним досвідом, і я переконана, що українським політикам слід його детально дослідити, проаналізувати і перейняти все, що здатне діяти в умовах України.

Total
0
Shares
Previous Article

Найбільшою приватною компанією Китаю стала Huawei

Next Article

У світі очікується здорожчання кави через її дефіцит

Related Posts
Читать дальше

Будущее Украины: зомби апокалипсис, либо спасительный взрыв инноваций снизу

В Украине власть «зомбирует» экономку, спасая олигархические зомби-монополии. Хотя их уже пора «бальзамировать». Спасти Украину сможет бум предпринимательства
Total
0
Share