Нова хвиля пандемії суне на Україну зі сходу

Надії на швидке завершення пандемії COVID-19, завдяки масовый вакцинації, розтанули у зв’язку з поширенням нового штаму під назвою «Дельта»

В Сполучених Штатах 10% всіх нових випадків захворювань на COVID-19 відносяться до варіанту «Дельта», в порівнянні з 6% такими минулого тижня. У Великій Британії «Дельта» складає близько 95% нових випадків. Дослідження показують, що новий штам коронавірусу є найбільш трансмісивним, тобто розповсюджуються швидше за всі інші штами вірусу SARS-CoV-2, який генерує захворювання COVID-19, що виникали за півтора року пандемії. Вчені попереджають, що ці дані дозволяють припустити, що «Дельта» на 60% більш активно розповсюджується, ніж «Альфа», відомий як «британський» штам. Він частіше призводить до госпіталізації пацієнтів і, як повідомили у Всесвітній організації охорони здоров’я (ВООЗ), викликає більш важкі симптоми. Хоча поки для підтвердження таких висновків ще потрібні додаткові дослідження. Тим часом новини про поширення заражень новим штамом коронавірусу змагаються в швидкості, власне, з самим «Дельта».

Хроніка визнання «Дельти»

11 червня відбувся брифінг Агентства охорони здоров’я Англії (Public Health England), на якому було заявлено, що «Дельта» в 1,6 рази більш заразна, ніж штам «Альфа» (вперше знайдений у Великій Ббританії в кінці 2020 р.), в 2,26 рази частіше призводить до госпіталізації та в 1,45 рази частіше – в реанімацію.

14 червня прем’єр-міністр Великобританії Борис Джонсон, як пише the Economist, розбив надії британського бізнесу, який з нетерпінням очікував на 21 червня – «день свободи». Планувалось в цей день мали бути зняті всі карантинні обмеження. Але кількість випадків захворювання, госпіталізацій і попадання в реанімацію почала збільшуватись з кожним днем. 17 червня у Великій Британії було зареєстровано 11 007 випадків захворювання – найвищий щоденний показник, починаючи з піка 19 лютого, коли були зареєстровано 12 027 випадків. Ірландія, Франція і Німеччина ввійшли в число країн, які посилили обмеження для британських мандрівників.  

15 червня ВООЗ випустила щотижневий епідеміологічний бюлетень, в якому повідомлялось, що штам «Дельта» (COVID-19–B.1.617.2), вперше виявлений в Індії, був зафіксований мінімум у 80 країнах і територіях. Інформація ВООЗ підтверджує ймовірність третьої і четвертої глобальної хвилі пандемії, про яку на початку березня заявив очільник з надзвичайних ситуацій в області охорони здоров’я Майкл Райан. Тоді він наголосив, що світ не повинен «витрачати даремно надії, які нам дають вакцини».

«Якщо ми не виявимо обережність, то країни постануть перед тяготами третього і четвертого спалахів», – Майкл Райан, директор програми ВООЗ з надзвичайних ситуацій

На тлі позитивних новин про скасування локдаунів і пом’якшення карантинних обмежень, пов’язаних з кампанією вакцинації у світі, заклик чиновника ВВОЗ до виваженності та обережності, пройшли повз уваги широкої аудиторії, але не фахових кіл.

15 червня, в день публікації бюлетеня ВООЗ, Національна академія наук України попередила про небезпеку, яку несе «Дельта». Висновок українських вчених ґрунтується на результатах досліджень робочої групи з математичного моделювання проблем, пов’язаних з епідемією коронавируса COVID-19.  
Динаміка добової захворюванності на Covid-19 у Великій Британії, Португалії і РФ – найбільш вражених країн новим штамом “Дельта”

НАН України пропонує обмежити пересування з трьома країнами з найбльш високими показниками поширення нового штаму коронавірусу Covid-19 “Дельта”

Якщо Китай швидше за інших впорався зі спалахом пандемії і тепер пожинає плоди від глобальної економічної кризи, то Індія, не в змозі самостійно погасити вогнище поширення «Дельти», була змушена вдатися до зовнішньої допомоги. Причиною тому, ймовірно, є різниця у політичних системах (у КНР авторитарна влада, в Індії демократичне правління), а також у побутовій культурі населення.

Що характерно, різкий спалах пандемії, викликаний штамом «Дельта», зараз спостерігається в Росії, яка представляє собою гібрид авторитарної державної влади з формальними демократичними інститутами. У Росії 17 червня було зареєстровано 13 857 випадків захворювання, з них 7 700 – в Москві. Влада російської столиці стверджує, що майже 90% випадків захворювання на COVID-19 серед москвичів припадає саме на індійський штам. При цьому зростання відбувається на тлі вакцинації, яка набирає обертів. За словами мера Москви Сергія Собяніна, вже щеплені 1,5 млн жителів російської столиці.  

Однак загальна психологічна втома від пандемії та показники економіки, яка ледь почала відновлюватись від ударів пандемії, стримують політиків від введення нових обмежень на пересування.

Обережно, двері відчиняються

Посли Євросоюзу 16 червня, прийняли рішення скасувати обмеження на поїздки, введені через пандемію коронавірусу, для мандрівників зі США і семи інших країн і територій (Албанія, Ліван, Північна Македонія, Сербія, Тайвань, Гонконг і Макао). При тому, що в самому ЄС спостерігається підвищення рівня заражень Сovid-19. Так, влада Португалії змушена була напередодні вихідних ввести суворі обмеження на в’їзд і виїзд з агломерації Лісабона у відповідь на сплеск нових випадків захворювання COVID-19 в районі португальської столиці.

А Норвегія, навпаки, в найближчу неділю приступає до третього етапу свого плану по зняттю коронавірусних обмежень, оскільки число випадків зараження COVID-19 в країні продовжує знижуватися. Хоча Норвегія не є членом ЄС, проте норвежці тісно інтегровані через членство в Європейському економічному просторі.  

В Європі не спостерігається загальної, узгодженої політики в протистоянні розповсюдженню нового штаму коронавіруса «Дельта»

У заяві НАН України говориться, що штам «Дельта» більше поширився саме в країнах Європи з найвищими темпами зростання захворюваності в Росії, Португалії та Великій Британії. При тому, що за темпами вакцинації британці є серед лідерів у світі. «…стрімке зростання захворюваності в Великій Британії спостерігається, незважаючи на 60% вакцинованих від усього населення. Збільшення смертності в цій країні поки не спостерігається через те, що захворюваність поширюється переважно серед молодого, ще невакцинованого населення», – йдеться в документі.

У підсумку українські вчені висловились за встановлення обмежень з трьома зазначеними країнами, аби попередити або відтермінувати нові спалахи заражень Covid-19 – тепер вже штамом «Дельта». «Отже, на нашу думку, слід розглянути доцільність встановлення додаткового контролю і обмежень по міграції між Україною та країнами, в яких стрімко збільшується частка варіанту «Дельта», щоб відстрочити поширення цього штаму в Україні», – закликають вчені.

Тим не менш, через два дні після заяви НАН Кабінет міністрів скасовує заборону на в’їзд в Україну з Індії, який діяв з 2 травня.

Total
50
Shares
Previous Article

Укравтодор розмістив єврооблігації на 700 млн дол.

Next Article

Женева 2021 – Россия повторяет судьбу СССР?

Related Posts
судьи Конституционного суда
Читать дальше

Неизбежная жертва – для реанимации законов против коррупции нужен арест Тупицкого

Действия прокуратуры и офиса президента в отношении Конституционного суда осуществляются примерно в соответствии с рекомендациями Венецианской комиссии Глубокая…
Total
50
Share