Нестача чіпів призвела до зростання цін на телевізори і дисплеї

Відсутність планування і невірні прогнози вже призвели до того, що електроніка дорожчає в усіх сферах її використання. Найцікавіше, що дефіцит підкрався звідти, звідки не чекали – з області застарілих технологічних процесів. Брак копійчаних мікросхем гальмує виробництво складної електроніки і вганяє в кризу ринок з річним оборотом в сотні мільярдів доларів, повідомляє South China Morning Post.

Проблему з виробництвом електроніки добре ілюструє ситуація на ринку дисплеїв. Сьогодні це не тільки телевізори та комп’ютерні монітори, але також екрани для автомобільної електроніки, побутової техніки — від кавоварок до холодильників, для смартфонів і планшетів і для багато іншого. В основі кожної одиниці цієї продукції величезного асортименту лежить маленький чіп драйвера дисплея, вартість якого часто багато менше одного долара США. Але якщо цієї мікросхеми немає, то виріб з ціною в сотні і тисячі доларів буде залишатися в неробочому стані.

Драйвера дисплеїв випускають на кремнієвих пластинах діаметром 200 мм і менше. Для їх виготовлення використовуються так звані зрілі техпроцеси з нормами від 16 нм і більше. З одного боку, такі виробництва налагоджені роками і навіть десятиліттями, якщо мова йде про технологічні норми до 100 нм і вище. Це означає, що рівень браку мінімальний, а собівартість виробництва дуже і дуже низька. Але з іншого боку, виробниче обладнання зі зрілими нормами зношене до такої міри, що його робота часто супроводжується виходом ліній з ладу.

Неважко зрозуміти, що підвищене навантаження на обладнання не допомагає йому працювати довше і надійніше. Випадки аварій тільки множаться. Хтось може сказати, що вихід криється в перекладі випуску драйверів дисплеїв на 300-мм пластини і більш досконалі техпроцеси. Але це не так. Для цього треба підготувати цифрові проєкти, виготовити фотошаблони і адаптувати виробничі лінії, що буде довго і дорого. Не може бути також мови про закупівлі нового обладнання для обробки 200-мм пластин. Це теж дуже дорого.

Судячи з усього, виробники чіпів і розробники пішли по шляху найменшого опору. Всі вони по ланцюжку почали підвищувати ціни на продукцію, сподіваючись, що криза сама згодом розсмокчеться і, як завжди, за все заплатить споживач.

Нагадаємо, на 16 квітня призначена зустріч прем’єр-міністра Японії Йосіхіде Суги і президента США Джозефа Байдена. Обидві сторони сподіваються створити робочу групу, яка спробує виробити заходи щодо подолання кризи в напівпровідникової галузі. Система поставок компонентів, на думку авторів ідеї, повинна бути децентралізованою і не передбачати високого ступеню географічної концентрації, як це відбувається зараз.

Варто зазначити, що Європейський Союз вирішив подвоїти частку на ринку чіпів і виділяє більше 150 млрд доларів на розробку наступного покоління цифрових індустрій в нинішньому десятилітті, прагнучи наздогнати конкурентів у США і Східній Азії в таких сферах, як виробництво мікросхем і штучний інтелект.

Як вже повідомляв NotaВene, гостра нестача мікросхем в світовому автопромі утворилася з кількох причин. Перш за все, через коронавірус підскочив попит у основних споживачів мікросхем — виробників ноутбуків (їх стали активніше використовувати через збільшення обсягу дистанційної роботи), настільних комп’ютерів (потужні ПК користувачі в режимі ізоляції ширше застосовують для ігрових розваг), а також смартфонів, планшетів та інших гаджетів. За сплеском попиту не встигають провідні світові виробники напівпровідникової продукції, такі як розташований в Нідерландах NXP Semiconductor і американська Nvidia Corporation.

Total
0
Shares
Previous Article

ПриватБанк у лютому отримав збиток у 225 млн грн

Next Article

НБУ попереджає про скорочення заощаджень населення

Related Posts
Total
0
Share