НБУ підвищив облікову ставку до 9%

9 грудня правління Національного банку ухвалило рішення підвищити облікову ставку до 9% річних через інфляційний сплеск, повідомляє НБУ.

Рішення підвищити облікову ставку спрямоване на нівелювання впливу додаткових проінфляційних ризиків, поліпшення інфляційних очікувань і забезпечення стійкого зниження інфляції до цілі 5%, заявив заступник голови правління НБУ Сергій Ніколайчук. “Воно спрямоване на нівелювання впливу додаткових проінфляційних ризиків, поліпшення інфляційних очікувань і забезпечення стійкого зниження інфляції до цілі Національного банку 5%”, — сказав він.

За словами Николайчука, пік інфляційного сплеску пройдено, але інфляція знижується повільніше, ніж очікувалося.

“У жовтні зростання споживчих цін пригальмувало до 10,9% у річному вимірі. За оцінками Національного банку, у листопаді інфляція продовжила сповільнюватися. Цьому і надалі сприяли вичерпання низької минулорічної бази порівняння, кращі цьогорічні врожаї, адміністративні рішення щодо тарифів ЖКГ та вплив попередніх рішень з посилення монетарної політики”, — зауважив заступник голови правління НБУ.

Водночас зниження інфляції було дещо повільнішим, ніж передбачалося жовтневим прогнозом Нацбанку.

“Ефекти від поточного послаблення гривні до долара США частково компенсуються її зміцненням до інших валют країн — основних торговельних партнерів. Втім інфляція знижується повільно внаслідок низки чинників. Зокрема посилюється тиск на ціни все ширшого переліку товарів та послуг споживчого набору через вторинні ефекти від подорожчання продовольчих товарів та енергоносіїв. Також інфляцію підживлює збільшення витрат бізнесу на логістику та оплату праці. Крім того, незважаючи на незначне погіршення споживчих настроїв і карантинні обмеження, внутрішній споживчий попит залишається стійким. У результаті поточна траєкторія інфляції залишається вищою, ніж передбачалося жовтневим макропрогнозом Нацбанку”, — стверджує Ніколайчук.

За його словами, реалізуються й додаткові проінфляційні ризики.

“По-перше, посилення геополітичної напруги негативно позначається на вартості українських активів та ситуації на валютному ринку. По-друге, світові ціни на газ і продовольство перевищують очікувані нами рівні та, ймовірно, залишатимуться вищими найближчими місяцями. По-третє, прискорення глобальної інфляції спонукає провідні центробанки до швидшого посилення монетарної політики, що, зі свого боку, знижує інтерес  інвесторів до активів країн із ринками, що розвиваються (серед яких і Україна)”, — зазначив Ніколайчук.

Для нівелювання впливу низки проінфляційних чинників правління НБУ вирішило підвищити облікову ставку до 9% річних.

Нагадаємо, що 22 липня правління Національного банку ухвалило рішення підвищити облікову ставку з 7,5% до 8% річних через збереження інфляції та зростання споживчих цін.

Про те, чому облікова ставка Національного банку після підвищення до 8% не стримує інфляцію, NotaВene розповідає в окремому матеріалі.

Total
0
Shares
Previous Article

Ціни на каву досягли 10-річного максимуму

Next Article

Провідні автовиробники займуться розробкою власних чіпів

Related Posts
Total
0
Share