Нацбанк перерахує в бюджет на 8,6 млрд грн менше запланованого

Рада Національного банку затвердила річну фінансову звітність НБУ та ухвалила рішення про розподіл прибутку за 2020 р. у сумі 40,7 млрд грн, повідомляє пресслужба центробанку.

Зазначається, що Рада НБУ 20 квітня затвердила консолідовану фінансову звітність Нацбанку за 2020 р., яка була підтверджена незалежною аудиторською фірмою ТОВ “Ернст енд Янг Аудиторські послуги”.

“За підсумками 2020 р. прибуток до розподілу Національного банку становить 40,7 млрд грн. Ця сума традиційно відповідно до закону України “Про Національний банк України” частково спрямовуватиметься до державного бюджету України, частково — в загальні резерви НБУ”, — йдеться у повідомленні.

 Прибуток НБУ за 2020 р. у сумі 40,7 млрд грн розподіляється за такими напрямами:

— на формування загальних резервів власного капіталу НБУ — 16,3 млрд грн
— зобов’язання НБУ перед держбюджетом — 24,4 млрд грн.

Рада НБУ нагадує, що згідно з законом, частина прибутку до розподілу, яка підлягає перерахуванню до держбюджету, визначається шляхом коригування прибутку, який підтверджений зовнішнім аудитором на суму нереалізованих доходів (зменшується); суму нереалізованих доходів попередніх періодів, які стали реалізованими у відповідному звітному періоді (збільшується); суму сформованих/розформованих загальних резервів (зменшується / збільшується).

Варто зазначити, що закон про державний бюджет на 2021 р. передбачає, що НБУ за підсумками 2020 р. перерахує в казну не менше 33 млрд грн.

Станом на 31 грудня 2020 р. валюта балансу Національного банку становила 1 331,6 млрд грн (у 2019 р. — 1 060,8 млрд грн).

Як зазначається, основні зміни в активах Національного банку спричинені:

— нарощенням міжнародних резервів, які збільшилися на 15% — з 25,3 млрд дол. США на кінець 2019 р. до 29,1 млрд дол. США на кінець 2020 р.;

— значним зростанням кредитного портфеля Національного банку, який вперше за останні п’ять років збільшився та становить 66,9 млрд грн. Основна частина приросту пов’язана з упровадженням інструментів довгострокового кредитування банків з метою підтримки економіки в умовах коронавірусної кризи. Заборгованість за цими інструментами станом на кінець 2020 р. становить 48,4 млрд грн.

Основні зміни в зобов’язаннях Національного банку відбулися за статтями:

— банкноти та монети в обігу, обсяг яких збільшився на 31% до 558,7 млрд грн;

— кошти державних та інших установ (переважно Держказначейства), обсяг яких збільшився на 81% до 70,7 млрд грн;

— кредити, отримані від МВФ, заборгованість за якими зменшилася на 9% в еквіваленті СПЗ та становить 4,7 млрд СПЗ.

Збільшення розміру власного капіталу Національного банку у 2020 р. з 83,3 млрд грн до 184,9 млрд грн (або на 122%) відбулося за рахунок росту резервів переоцінки, що зумовлено переважно девальвацією гривні.

Як повідомляється, основний вплив на фінансовий результат Національного банку мали:

— процентні доходи й витрати, чиста сума яких за підсумками 2020 р. становить 15,3 млрд грн, що на 24,7% менше, ніж у 2019 р., головним чином за рахунок зниження процентних ставок;

— переоцінка фінансових інструментів у зв’язку зі зміною офіційного валютного курсу та їх справедливої вартості в розмірі 113 млрд грн, з яких 87 млрд грн є нереалізованою переоцінкою та відповідно до законодавства не включається до прибутку до розподілу, а направляється до резервів переоцінки активів і зобов’язань.

Адміністративні витрати Національного банку, витрати на утримання персоналу та витрати, пов’язані з виготовленням банкнот, монет та іншої продукції, становлять 4,6 млрд грн (у 2019 р. — 4,3 млрд грн).

“У 2021 році Національний банк перерахує до державного бюджету 24,43 млрд грн свого прибутку. Відповідно держава отримає практично на 2 млрд грн більше, ніж Національний банк очікував, коли надавав минулого року прогнозну суму для закладення в цьогорічний бюджет. НБУ перерахує ці кошти відповідно до графіка, узгодженого з Міністерством фінансів”, —– заявила перший заступник голови НБУ Катерина Рожкова.

Нагадаємо, прогнозований раніше Національним банком прибуток до перерахування в держбюджет-2021 становив 22,63 млрд грн.

Решта прибутку до розподілу (16,3 млрд грн) спрямовуватиметься на збільшення загальних резервів центрального банку, які згідно з вимогами закону “Про Національний банк Україниˮ повинні становити 10% від середньорічного обсягу грошово-кредитних зобов’язань НБУ.

Як вже повідомляло NotaВene, 16 квітня НБУ підняв облікову ставку з 6,5% до 7,5%. Центробанки країн з низьким рівнем розвитку економіки підвищують облікову ставку, щоби зберегти нерезидентів-інвесторів за рахунок більшої привабливості своїх боргових паперів.

Total
0
Shares
Previous Article

Сонячні електростанції в Україні виробили в 2 рази більше електроенергії, ніж вітрові

Next Article

Нафтогаз очолив список найбільш збиткових державних підприємств

Related Posts
Total
0
Share