Криптовалюти без закону, але з контролерами

Закон про віртуальні активи невдовзі поставить поза законом найпоширеніші криптовалюти в світі та їхніх власників

Всупереч PR кампанії влади про начебто наміри легалізувати криптовалюти та врегулювати операції із ними, в дійсності все зроблено навпаки. Після ухвалення Верховною Радою закону про віртуальні активи існуючі в обороті криптовалюти, якими володіють достатньо багато українців (за кількістю таких Україна – п’ята в світі), опиняться поза законом, а для власників, які задекларували криптовалюту, мусять нести відповідальність, в тому числі кримінальну. 

Натомість закон чітко визначає створення нового контролюючого органу за операціями і власниками криптовалют. Напевне, за логікою творців закону (в авторах більше трьох десятків нардепів)

Добра новина в тому, що цей закон поки не є чинним. Після майже місяця з дня голосування 8 вересня лише 20 вересня його нарешті підписав спікер Дмитро Разумков. Тепер закон направлено на підпис президенту Зеленському. Більше того, перехідні положення передбачають, що закон набуває чинності після внесення змін до Податкового кодексу щодо оподаткування віртуальних активів. Коли ці зміни будуть підготовлені, якими вони будуть, і коли наберуть чинності, невідомо. Отже закон про віртуальні активи є, але він не діє і, коли почне діяти, зараз сказати важко.

Криптовалюта може існувати, але невідомо, як і навіщо

Закон дає визначення криптовалюті, тобто «фінансовим віртуальним активам» досить цікавим чином – як «емітований резидентом України забезпечений віртуальний актив, що забезпечений валютними цінностями (далі – ЗВА(ВЦ) або …цінним папером або деривативним фінансовим інструментом (далі -ЗВА(ФІ)».

Bitcoin, за визначенням закону, не є криптовалютою, тому що не емітована резидентом України

Криптовалютою, тобто «фінансовими віртуальними активами», будуть виключно та, як створена у відповідності до нового законодавства. Наразі вже створені дві криптовалюти – маловідомі навіть українцям:

  • “карбованець” (Karbo, KRB) – у 2016 р., курс якого до гривні становить 1:3,71 або $0,14
  • Криптогривня або токен UAX, який запустили лише минулого року з номінальною вартістю до гривні 1:1, але наразі UAX навіть не висвітлюють у динаміці основних криптовалют

Однак, як буде функціонувати умовний укрBitcoin, за визначенням закону, невідомо. «Оборот на території України ЗВА(ВЦ) здійснюється в порядку, встановленому Національним банком України». Коли буде розроблено цей порядок, і що в нього запишуть, достовірно сказати важко. Адже Нацбанк і Мінфін у будь-якому випадку –вплив суб’єктивного фактору, в нашому – скоріш за все.

Віртуальні активи – невідомо, що таке

Виходить, що прийнятий закон регулює діяльність інших віртуальних активів, які не є «фінансовими віртуальними активами». Що це за активи сказати зараз важко: «віртуальний актив – нематеріальне благо, що є об’єктом цивільних прав, має вартість та виражене сукупністю даних в електронній формі». Теоретично під це визначення попадають будь які віртуальні активи – електронні пісні, фото, відео, ігри і навіть звичайні акції, які зараз існують виключно в електронному вигляді. Автори закону усвідомлюють цей недолік визначення і тому зазначили, що закон не застосовується до правовідносин у фінансовій сфері, операції з електронними грошима і взагалі всіх дій, які стосуються операцій на ринку капіталу і навіть при використанні програмних комплексів обміну електронними даними.

Закон про віртуальні активи не застосовується до правовідносин, пов’язаних із випуском, обігом, зберіганням і погашенням електронних грошей, а також до правовідносин, що виникають під час емісії, обігу, викупу цінних паперів та виконання зобов’язань за ними, укладання і виконання деривативних контрактів, та вчинення правочинів щодо фінансових інструментів на ринках капіталу, експлуатації програмних або програмно-апаратних комплексів обміну електронними даними“.

Закон про віртуальні активи регламентує діяльність з віртуальними активами, але які не є електронними грошима, акціями та деривативами. Також вже ясно, що і криптовалюту він також не регламентує: цим колись займатиметься НБУ. Автори закону повторюються (напевне, щоб не вводити в оману громадян), і ще раз підкреслюють, що мова не йдеться про платіжний засіб. «Віртуальні активи не є засобом платежу на території України та не можуть бути предметом обміну на майно (товари), роботи (послуги)», – сказано в законі.

Юридичне управління Верховної Ради в зауваженнях до цього закону вказало, що ця норма сенсу не має, а точніше прямо протирічить Цивільному кодексу і не буде застосовуватись на практиці. Всього парламентські юристи написали зауважень на 13 сторінок щодо маже кожної статті закону. Втім, основних зауважень два: статті не мають юридичного змісту або протирічать Конституції.

Нові ліцензії під нових контролерів

Єдине, що однозначно прописує закон – те, що в Україні скоро з’явиться нове відомство «центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері обороту віртуальних активів», основною його задачею буде «видача дозволів на надання послуг, пов’язаних з оборотом віртуальних активів» та воно буде «держателем Державного реєстру постачальників послуг, пов’язаних з оборотом віртуальних активів». Значить після вступу в дію даного закону з’явиться ще один орган влади, який перевірятиме чотири нових дозволи:

  • дозвіл на надання послуг із зберігання або адміністрування віртуальних активів чи ключів віртуальних активів;
  • дозвіл на надання послуг з обміну віртуальних активів;
  • дозвіл на надання послуг з переказу віртуальних активів;
  • дозвіл на надання посередницьких послуг, пов’язаних з віртуальними активами

Будь які дії з віртуальними активами, що здійсненні без дозволу або без участі компанії, яка має дозвіл будуть заборонені. У додаток власник криптовалюти в Україні отримує довгий (понад третина тексту закону) перелік правопорушень.  

Після ухвалення цього закону будь-які операції з Bitcoin або іншими поширеними світовими криптовалютами опиняються поза законом. А щоб купити або продати українську криптовалюту, потрібно буде звернутись до Державного реєстру постачальників послуг, пов’язаних з оборотом віртуальних активів, і вибрати компанію, яка має відповідний дозвіл. Ця компанія буде повідомляти про будь-які ваші дії всіх кого треба: від фінмоніторингу до СБУ

Фактично уряд через новий контролюючий орган отримує можливість змусити всіх українських власників світових криптовалют (нагадаємо, наша країна за їх кількістю, займає 5 місце в світі) здійснбвати операції з ними не напряму зі світовими криптобіржами, а виключно через посередників, на якіх вкаже уряд, тобто тих, хто отримає відповідні дозволи.

За недолугими юридичиними формулюваннями в законі простежується намір влади контролювати всі діючі операції українців з криптовалютами

На практиці ухвалення цього закону майже нічого не змінить. Українці будуть і далі продавати чи купувати Bitcoin, просто не ставлячи державу до відома і без зайвої реклами. Єдині хто постраждають – це ті, хто зазначили в майнових деклараціях, що володіють криптовалютою.

Будь-які операції з нею вони можуть зробити тільки через осіб, які мають відповідні дозволи і вони не зможуть ні купити, ні продати належні їм Bitcoin – новий закон це забороняє. Єдине що вони зможуть зробити це поміняти їх на укрBitcoin. Враховуючи той факт, що чиновники вже зараз задекларували, що вони мають віртуальну валюту на суму майже 70 млрд доларів саме це, очевидно, і є справжню метою цього закону – змусити політиків та державних чиновників обміняти свої Bitcoin на незрозумілі укрBitcoin.

Total
16
Shares
Previous Article

Ставки фрахту на суховантажі оновили 13-річний максимум

Next Article

Україна збільшила імпорт з РФ білої жерсті в 7 разів

Related Posts
Читать дальше

Объединение ради выздоровления, или как пандемия ломает мировую торговлю

15 ноября этого года 15 стран подписали крупнейшее межгосударственное соглашение о зоне свободной торговли в Азиатско-Тихоокеанском регионе мира.…
Читать дальше

Зупинити повітряне піратство РФ!

Усі рішення влади РФ у авіації після запровадження санкцій ЄС та США – це повітряне піратство. І безпека на піратському борту може бути тільки та, на яку покладаються самі "джентльмени удачі" Цей матерыал можна прочитати російською
Total
16
Share