Кіберзахищений означає проінформований

Для більшості українців «кіберзлочинність» це щось про злам сайту банку та його грабунок, або хоча б злам пароля від електронної пошти. Поки ви серфите інтернетом, шахраї можуть заволодіти вашою таємною інформацією. Або поки проводите конференцію в Zoom, зловмисники зчитують інформацію про вас. Проте не варто впадати в параною – просто треба знати правила користування своїми гаджетами та комп’ютерами, і ваші данні і кошти будуть у безпеці.

Фахівці радять кілька простих речей, щоб убезпечити себе від шахрайських дій:

 • створювати складні паролі;
 • нікому не передавати особисті персональні дані (пін коди карток, СVV коди, паролі до акаунтів тощо), навіть якщо вам намагаються вказати на необхідність таких дій з метою вирішення певного питання;
 • користуватися виключно офіційним ПЗ і вчасно його оновлювати;
 • не завантажувати програмне забезпечення з ненадійних джерел;
 • використовувати антивіруси для роботи з комп’ютерами;
 • не здійснювати платіжних операцій у відкритій, незахищеній мережі Wi-Fi;
 • намагатися користуватися двофакторною аутентифікацією;
 • не відкривати файли та листи від підозрілих джерел;
 • не переходити на підозрілі посилання та за спливаючими вікнами;
 • не заходити на ненадійні сайти та не завантажувати з них жодних ПЗ;
 • не вставляти у свій комп’ютер флешки та зовнішні диски, якщо не довіряєте повністю їх джерелу;
 • періодично здійснювати резервне копіювання важливої інформації; –   тримати свої гаджети в полі зору, коли знаходитись у місцях, де до них може бути доступ сторонніх осіб

Ці прості застереження допоможуть вам захиститись від зловмисників, які щоденно працюють над тим, як заволодіти вашою інформацією та цінностями. Що стосується кібербезпеки компаній, то тут, крім вищевказаних рекомендацій, рекомендується мати у штаті фахівців, який буде щоденно моніторити ситуацію та слідкувати за безпекою вашого бізнесу.

Мотиви і дії кіберзлочинців

Світ кіберзлочинності є доволі різноманітним: розповсюдження вірусів, розкрадання особистої інформації, реквізитів банківських рахунків, незаконне вивантаження інформації, фішинг і фармінг тощо.  Фахівці вирізняють 5 основних видів кібератак, які актуальні і для України.

Фінансові злочини і шахрайство – розкраданням коштів та цінних активів. Вчиняються організованою групою осіб, які мають фінансові ресурси. Фахівці визначають такі основні види кібератак.

Шпигунство. Будь-яка інформація, що є на вашому комп’ютері має цінність для окремих організацій: наукові дослідження та розробки, корпоративна пошта, інтелектуальна власність і навіть особисті файли.

Під постійною загрозою перебуває інтелектуальна власності. Якщо ви розробили нову технологію чи надсучасну програму, незабаром її копія може бути у вільному доступі, і вам дуже складно буде захистити своє право інтелектуальної власності. Тим більше національне законодавство не є досконалим.

Національна безпека та військові дії. В умовах військової агресії одна країна може підірвати стратегічні сектори іншої країни: енергетичну, фінансову чи телекомунікаційну системи.

Тероризм. Атаки здійснюються терористичними групами, які можуть підтримуватись державами. Мета – заволодіння стратегічно важливими приватними або державними інфраструктурними об’єктами.

Активізм.Специфічні спецоперації, мета яких – дістати потрібну інформацію, щоб привернути уваги, посилити тиску на особу, державні інститути, приватні структури або паралізувати діяльність.

Total
0
Shares
Добавить комментарий
Previous Article

Як українські закони захищають кіберпростір

Next Article

Кіберзлочинна стаття: поки ви її читаєте, ваші дані зламyють, ваші гроші крадуть

Total
0
Share