Імпорт зрідженого газу до Європи побив історичний рекорд

Європа у січні залучила рекордний в історії обсяг ЗПГ, повідомляє Коммерсант з посиланням на дані асоціації Gas Infrastructure Europe (GIE). За 28 січня середньодобовий обсяг надходження газу до газотранспортної мережі ЄС із ЗПГ-терміналів становив 334 млн кубометрів, що перевищує попередній рекорд, поставлений у листопаді 2019 р. (329 млн кубометрів).

За підсумками січня в ЄС може прийти 10,36 млрд кубометрів регазіфікованого ЗПГ проти 9,9 млрд у листопаді 2019 р. Для порівняння, у грудні 2021 р. постачання ЗПГ склали 7,3 млрд кубометрів.

Рекордні показники пояснюються кількома факторами. По-перше, більшу частину січня спотові ціни на газ у Європі були вищими, ніж в Азії, тоді як зазвичай на ринку є “азіатська премія”. У цих умовах постачальники ЗПГ з Атлантичного басейну, насамперед із США, зацікавлені плисти до Європи, тому що логістичне плече ближче, ніж до Азії, і не потрібно платити за прохід через Панамський канал. По-друге, європейські споживачі були зацікавлені насамперед у ЗПГ, а не у трубопровідному газі, оскільки у більшості контрактів постачання йде за цінами на місяць уперед. Це означає, що в січні постачальники трубопровідного газу — насамперед Газпром, але не лише він — постачають його за спотовими цінами грудня (близько 1400 дол. за 1 тис. кубометрів), які значно перевищують котирування.

Фізичні постачання газу Газпрому до ЄС різко впали в січні і становлять у середньому 233 млн кубометрів на добу, оскільки європейські споживачі не замовляють російський газ. Таким чином, у січні частка газу РФ на європейському ринку скоротилася.

Хоча попит на газ у Європі і впав через вкрай високі ціни, а зима поки що загалом виявилася теплішою за минулу, запаси газу в європейських підземних сховищах швидко виснажуються. Наразі європейські ПСГ заповнені на 39% та містять 39 млрд кубометрів газу. За оцінкою Platts, цього вистачить на дев’ять тижнів, тобто якраз до кінця опалювального періоду, якщо нинішня зима буде такою ж, як минула, а постачання російського газу не збільшиться з рівня січня. При цьому деякі країни Європи — Німеччина, Австрія і особливо Велика Британія перебувають у гіршій ситуації. Наприклад, у сховищах Великої Британії газу вистачить лише п’ять тижнів, що, мабуть, змусить британські компанії активніше закуповувати ЗПГ.

Крім того, навіть існуюча “геополітична премія” до європейських цін на газ, пов’язана з протистоянням Росії та Заходу щодо України, поки що не здатна надовго утримувати ціни на ЗПГ у Європі вище, ніж в Азії. За оцінкою Platts на 27 січня, індекс спотових партій ЗПГ у Північно-Східній Азії JKM становив 28,3 дол. за MBTU (1020 дол. за 1 тис. кубометрів) для березневих поставок, тоді як для вантажів з поставкою до Північно-Західної Європи на умовах DES котирування була нижчим — 27,99 дол. за MBTU (1000 дол. за 1 тис. кубометрів). Для квітня азіатська премія також залишається позитивною. Трейдери відзначають потенційне зростання попиту у Китаї після святкування Нового року у лютому.

Як вже повідомляло NotaВene, коли азійські спотові ціни на ЗПГ піднімаються до багаторічних максимумів, для експортерів більш вигідно продавати свої вантажі там, що призводить до нестачі вантажів для Європи.

“Європа веде боротьбу за імпорт зрідженого природного газу з Азією, але зараз вона програє, оскільки ціни TTF недостатньо високі”, — стверджує головний аналітик по сировинних товарах Північного корпоративного банку SEB Бьярне Шілдроп.

“Це глобальне ралі цін на природний газ, а не європейське, і ціни на природний газ в ЄС повинні рости вище і швидше, ніж японський ЗПГ, щоб залучити більше його імпорту”, — прогнозує він.

Total
0
Shares
Previous Article

Реальна зарплата зросла за рік на 12%

Next Article

Північний потік-2 не запрацює у найближчі півроку

Related Posts
Total
0
Share