Імпорт ігристих вин в Україну в 2021 р становив 54,7 млн доларів США, що на 44% більше у порівнянні з аналогічним показником 2020 р і в 2,6 рази більше в порівнянні з показником п’ять років тому, повідомляє Український клуб аграрного бізнесу.
Причин такої тенденції декілька: зменшення українського виробництва ігристих вин — за останніх п’ять років виробництво скоротилося на 39%, за 2021 р — десь на 2%; часткова зміна смакових уподобань українців.
“Основними постачальниками ігристих вин в Україну є європейські країни. В 2021 р це були Італія (54% імпорту в грошовому вимірі), Франція (18%), Іспанія (10%), Німеччина (5%) та Грузія (4%). І в залежності від географічної прив’язки можна зрозуміти, який вид ігристого імпортується в Україну. За законодавством ЄС, називати продукти географічними зазначеннями мають право лише виробники, які зареєстрували його. Тому з Італії в Україну везуть Просекко та Асті Спуманте, з Франції — Шампанське, а з Іспанії — Каву”, — розповідає аналітик асоціації Світлана Литвин.
Експорт ігристих вин з України також присутній, однак його обсяги в сім разів менші в порівнянні з імпортом. В 2021 р експорт ігристих вин у грошовому вимірі склав близько 7,9 млн дол. Водночас потрібно врахувати, що лише близько 40-45% експорту це ігристі українського походження, решта — реекспорт європейських вин.
Нагадаємо, що в 2021 р ціни на елітне шампанське показали небачену активність. Дорогі колекційні напої випередили зростання цінних паперів найбільших IT-компаній.
У рейтингу Індекс Бордо, який ведеться на платформі LiveTrade, шампанське зайняло 15 з 20 місць серед найдорожчих напоїв. Список очолює Salon le Mesnil урожаю 2002 р — його вартість зросла більш ніж на 80%. Пляшка такого ігристого вина коштуватиме 15,7 тис. доларів. Для порівняння, ця динаміка вп’ятеро вища за зростання індексу NYFANG+TM, що включає акції Amazon, Facebook, Google, Netflix і Tesla.
Як вже повідомляло NotaВene, експорт шотландського віскі скоротився на 23%, до 3,8 млрд фунтів стерлінгів в 2020 р., мінімального показника за 10 років, у зв’язку з пандемією коронавірусу і митами США.
Слід зазначити, що світове споживання вина в 2020 р. знизилося на 3% в порівнянні з 2019 р., досягнувши мінімуму з 2002 р.