Євросоюз готує відмову від фінансування газових проєктів

Євросоюз повинен припинити фінансування із загального бюджету транскордонних проєктів в області газу. Із такою заявою виступив комітет з промисловості, досліджень та енергетики Європейського парламенту повідомляє Report.

“Депутати підтримали фінансування розвитку водневої інфраструктури, такої як електролізери, а також інфраструктури з уловлення та зберігання вуглецю… Проєкти, засновані на природному газі, більше не матимуть права на фінансування ЄС”, — зазначається в підсумкових документах.

Така думка депутатів відповідає загальній тенденції щодо фінансування структурами ЄС енергетичних проєктів. Наприклад, Європейський інвестиційний банк в 2019 р схвалив стратегію, згідно з якою з кінця 2021 р не розглядатиме нові фінансові вкладення в проєкти в сфері викопних видів палива.

Профільний комітет ЄП 28 вересня затвердив свою позицію за критеріями і методології відбору транскордонних енергетичних проєктів, що становлять спільний інтерес для Євросоюзу, пояснюється в релізі Європарламенту. В ЄС такі проєкти називають PCI, вони мають право на отримання коштів із загального бюджету.

У списки PCI потрапляють проєкти, які є важливою транскордонною інфраструктурою, яка зв’язує енергетичні системи країн ЄС. Законодавство ЄС в області енергетичних мереж (TEN-E) встановлює процес вибору проєктів спільного інтересу. ЄС запустив процес реформи цього законодавства.

Єврокомісія раніше запропонувала в принципі відмовитися від фінансування бюджетом Євросоюзу транскордонних проєктів в області нафти і газу в рамках правил TEN-E. Ці пропозиції надійшли на розгляд Ради країн ЄС і Європарламенту. Рада влітку в цілому погодилася з думкою ЕК, але запропонувала зробити деякі виключення. Наприклад, щоб можна було фінансувати ті проєкти в області газу, які передбачатимуть повний перехід на прокачку водню до кінця 2029 р.

Депутати комітету Європарламенту також проголосували за те, щоб почати переговори з Радою країн ЄС по модернізації правил TEN-E.

Нагадаємо, що країни G7 припиняють фінансування вугільної енергетики з 2022 р. Міністри навколишнього середовища країн Великої сімки (Велика Британія, Німеччина, Італія, США, Франція, Японія, Канада) заявили про прихильність G7 переходу до економіки з нульовим балансом викидів (Net Zero) для досягнення кліматичних цілей по утриманню глобального потепління не вище 1,5 градусів Цельсія. При цьому наголошується, що вироблення електроенергії на основі вугілля є найбільшим фактором глобального підвищення температури.

Як вже повідомляло NotaВene, ціна на газ в Європі в ході торгів на біржі ICE вперше в історії перевищила позначку 1000 доларів США за 1 тис. куб. м.

Варто зазначити, що компанії газового сектору України, Німеччини, Чехії та Словаччини створюють Центрально-Європейський водневий коридор. Труба буде доставляти зелений водень з України до Європейського Союзу.

Total
0
Shares
Previous Article

НКРЕКП продовжила заборону імпорту електроенергії з РФ та Білорусі

Next Article

Закон про віртуальні активи створює новий контролюючий орган

Related Posts
Total
0
Share