Газпром зупинив транзит газу до Угорщини через Україну

РАТ “Газпром” 1 жовтня 2021 р зупинив транзит природного газу через Україну в напрямку Угорщини, повідомляє Оператор ГТС.

За даними ТОВ “Оператор ГТС України”, заявки на транзит газу не надійшли, незважаючи на те, що потужності з України на вихід до Угорщини законтрактовані на весь газовий рік (із жовтня 2021 р до 30 вересня 2022 р) у розмірі 24,6 млн куб. м за добу.

Компанія зазначає, що через те, що імпорт газу з Угорщини в Україну відбувався шляхом віртуального реверсу, можливості імпорту з Угорщини без транзиту наразі немає.

“Угорщина протягом десятиліть отримувала газ через територію України, і українська сторона жодного разу не порушила зобов’язань. Більш того, український маршрут — найбільш економічно вигідний, бо є найкоротшим шляхом постачання газу до Угорщини”, — заявив генеральний директор ОГТС Сергій Макогон.

Він вважає, що монополізація газових маршрутів “Газпромом”, яка нині відбувається, ставить питання щодо основоположних принципів функціонування газових ринків ЄС — конкурентності та прозорості.

“Посилення домінуючого положення одного гравця та використання ним важелів впливу в очевидно політичних цілях на фоні шокувального зростання цін на газ у Європі має бути зупинено”, — стверджує Макогон.

ОГТС нагадує про декларацію США і Німеччини щодо необхідності збереження транзиту газу через Україну. Водночас Газпром продовжує скорочувати обсяги транзиту через ГТС України.

27 вересня угорська MVM Group і “Газпром експорт” у Будапешті підписали новий довгостроковий контракт на постачання газу в Угорщину. Новий документ розрахований на 15 років із можливістю зміни умов через 10 років. Угорщина отримуватиме по 4,5 млрд куб. м газу на рік: 3,5 млрд куб. м через Сербію (через газопровід Турецький потік і його сухопутні продовження) і 1 млрд куб. м — через Австрію.

Як вже повідомляло NotaВene, транзит природного газу через газотранспортну систему України в січні-серпні поточного року становив 29,5 млрд куб. м, що на 15,2% менше, ніж за аналогічний період минулого року (34,8 млрд куб. м).

Варто зазначити, що ціна на газ в Європі в ході торгів на біржі ICE вперше в історії перевищила позначку 1000 доларів США за 1 тис. куб. м.

Ціна в Європі підскочила слідом за цінами в Азії — листопадовий ф’ючерс на азійський спотовий СПГ-індекс JKM Platts напередодні додав відразу 60 дол. і досяг 1042 дол. за тисячу кубометрів. Європа в умовах загального дефіциту постачань газу (газопроводами і в зрідженому вигляді) змушена конкурувати за СПГ із преміальним ринком Азії.

Total
0
Shares
Previous Article

Банківські вклади населення скоротилися на 86 млрд грн

Next Article

Витрати на виробництво аграрної продукції зросли на третину

Related Posts
Total
0
Share