Газотранспортна система отримала в 2020 р. прибуток 20,4 млрд грн

Генеральний директор ТОВ “Оператор ГТС України” Сергій Макогон заявив, що компанія в 2020 р. отримала прибуток 20,4 млрд грн, повідомляє “Економічна правда“.

За словами Макогона, 80% доходів ГТС — від транзиту, а в 2021 р. очікується 1,4 млрд доларів США доходів від транзиту 40 млрд кубометрів російського газу.

Нагадаємо, виручка “Оператора ГТС” за 2020 р. становила 62,7 млрд грн. Транзитна угода з РАО “Газпром” передбачає бронювання потужностей в українській ГТС в обсязі 65 млрд куб. м у 2020 р. та по 40 млрд куб. м у 2021-2024 рр. Торік транзит склав 55,8 млрд кубометрів, але “Газпром” був вимішений повністю розрахуватися за весь обсяг замовлених потужностей, оскільки в контракті передбачена умова “качай або плати”.

З огляду на наявність в українській ГТС незадіяних/надлишкових потужностей для транзиту (100 млрд кубометрів), “потрібно оптимізувати систему, виводити з експлуатації зайві компресорні станції”, “тому що утримання системи закладається в тариф”, а “без транзиту тариф доведеться збільшити в чотири рази, якщо вчасно не провести оптимізацію”, вважає Макогон.

При цьому гендиректор ОГТС зазначає що “облгази вимивають наші гроші”.

Як вже повідомляло NotaВene, 70% розподілу газу в Україні контролює Регіональна газова компанія, пов`язана з Дмитром Фірташем.

“Їх борг перед ОГТС на 16 квітня становить 9,94 млрд грн, вони не сплатили 1,1 млрд кубів газу. На кінець 2020 р. їхня заборгованість була 1,23 млрд грн. Тобто за І квартал 2021 р. ці фірми наростили її на 8,7 млрд грн. Це штучний процес. У них завжди був такий аргумент: вони не повністю розраховуються через недостатній тариф, який їм встановлює НКРЕКП. Але в 2020 р. їх тариф піднімався двічі — обидва рази на 30%”, — стверджує Макогон.

Він зазначив, що наразі немає законодавчого механізму впливу на боржників: “Так, до них приїжджає НКРЕКП, виписують їм штрафи, ми подаємо на них в суд, але це все так довго. Ми давно запропонували і досі наполягаємо на впровадженні так званих розподільчих рахунків”.

За словами Макогона, цей інструмент передбачає обов`язкові відрахування частини отриманих коштів на погашення боргів: “Ми не бігаємо потім за цими грошима по судах, а отримуємо нашу частину грошей, як тільки вони надходять на рахунок облгазу від населення”.

Глава ОГТС каже, що цей механізм підтримує Міненерго “і всі інші”, але “він не може пройти комітет Верховної Ради з ПЕК”.

Нагадаємо, в попередньому річному звіті ОГТС за 2020 р. йшлося про те, що виручка склала 62,7 млрд грн, чистий прибуток — 28,4 млрд грн, без урахування дебіторської заборгованості учасників газового ринку за небаланси.

Варто зазначити, що українська газотранспортна система стане частиною транспортного коридору для експорту водню в ЄС. 

Total
0
Shares
Previous Article

Єврокомісія пропонує обмежити використання штучного інтелекту

Next Article

НБУ оприлюднив перелік банків критичної інфраструктури

Related Posts
Читать дальше

Україна встановила квоту на залучення іноземних блокчейн-розробників

Блокчейн-фахівці включені в категорію висококваліфікованих працівників, потреба в яких для економіки України буде задовольнятися за рахунок імміграції. Про…
Читать дальше

Американці відмовилися від партнерства з білоруською IT-компанією через її співробітництво з МВС

Американська компанія GSD Venture Studios відмовилася створювати спільне підприємство з білоруською фірмою Synesis, яка співпрацює з правоохоронними органами,…
Total
0
Share