Добити рублями Газпром і Центробанк РФ

Руйнівне для фінансового сектору та Газпрому рішення про розрахунки за імпорт газу в рублях спрямоване на акомуляцію валюти на фінансування війни в обхід санкцій. Але у путіна нічого не вийде

Економіка там зайва

Путін вперше відкрито застосував шантаж проти ЄС у відповідь на санкції, коли наказав перевести в рублі розрахунки за газ для «недружніх країн». Але «недружні країни» відкинули вимогу путіна розраховуватись за імпорт газу рублями, і у пітуна придумали схему, яка на перший погляд виглядає повною нісенітницею.

Через корпоративний Газпромбанк валюта, яка надходить за експорт газу, потім буде конвертована в рублі на окремих рахунках імпортерів, які відкриваються без їхньої участі. І Газпром вже отримує сплату в рублях. Газпрому та фінансовому сектору РФ від цього тільки шкода.Саме через те, що через Газпромбанк і Сбербанк проходять основні платежі від імпортерів газу та нафти, ці банки не відключені від swift.

«Вся ця історія – випад навіженого КДБста, який позбавлений економічної логіки», – пояснює Тетяна Богдан, доктор економічних наук, директор з наукової роботи Growford Institute.Росія зараз має колосальні проблеми з надходженням іноземної вільно-конвертованої валюти: заблоковано приплив іноземних інвестицій і залучення зовнішніх позик, скорочуються можливості для експорту, ускладнено розрахункові операції резидентів з нерезидентами. Валютний ринок фактично ліквідовано: громадянам заборонено купувати іноземну валюту, а на валютній біржі загальмовано попит на валюту з боку імпортерів та інвесторів. І в таких умовах їхній правитель вирішує відмовитись від валютної виручки за експорт газу і перейти на розрахунки рублями».

Ані в Газпромі, ані у центробанку РФ, так і не прокоментували указ про газ за рублі, хоча саме вони є прямими його виконавцями

Ще 23 березня путін доручив Центробанк РФ підготувати необхідні фінансові механізми, а Газпрому – зміни в діючі контракти. Зате пояснення дають спікер і якійсь невідомий помічник Орєшкін, і це публіковалось на спеціалізованому фінансовому ресурсі. 

Сенс схеми про рублі за газ в тій самій логікі «КДБіста, позбавленого економічного мислення». Вилучити валюту, яка регулярно надходить Газпрому за експорт газу на операційну діяльність, переправляють її через корпоративний Газпромбанк на будь-які інші витрати – звісно, перш за все, на воєнні в обхід санкцій. Зокрема, українська розвідка повідомляла, що через Газпромбанк для підрозділів 47 танкової дивізії (Муліно) закуповуються БПЛА, комплектувальні частини для військової техніки та засоби радіоелектронної розвідки.   

Тетяна Богдан звертає увагу на золоту жилу для корупції в цій схемі. «Газпром, отримавши експортну виручку в рублях, буде звільнений від обов‘язкого продажу за офіційним обмінним курсом 80% валютних надходжень (наказ Центробанку після санкцій на валютні резерви та операції). Зате десятки мільярдів доларів і євро акумулюватиме на своїх рахунках Газпромбанк. В умовах дефіциту валюти в РФ та існування множинних валютних курсів створюються безмежні можливості для шахрайства і особистого збагачення». Але це – допоміжна функція схеми, а головні – геополітичні, як належить за логікою «навіженого КДБіста».

  • По-перше, обійти низку санкцій ЄС і США, які прямо або опосередковано перешкоджають роботі ВПК і технологічного сектору
  • По-друге, спробувати розколоти єдність позиції ЄС щодо санкцій через індивідуальний підхід до керівників країн-членів. Наразі в обоймі путінських політиків залишаються прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан і президент Болгарії Румен Радев. Обидва не одноразово заявляли про готовність сплачувати за газ рублями і не вбачають це порушенням санкцій.
  • Третє, і це ключове, створити підґрунтя для припинення газопостачання європейцям. Путін ввів в дію указ з 1 квітня попре те, що напередодні ЗМІ повідомили про домовленість між ним і лідерами Німеччини та Італії про неприпинення поставок газу, якщо європейські споживачі продовжать сплачувати у валюті за контрактом.

Поки погрози перекрити газ Європі не більше, ніж інформаційні зливи. Наприклад, повідомлення в західних ЗМІ про зниження тиску газу до нуля у трубопроводі Ємал-Ужгород на початку квітня. Насправді, той трубопровід функціонує як допоміжний, і час від час газопостачання по ньому припиняється.

Водночас указ про газ за рублі загрожує газовому монополісту РФ, який разом з нафтовим монополістом утримує федеральний бюджет. Затягуючи ЄС у залежність від російських енергоносіїв, Путін створив проблеми не тільки європейським споживачам, але й своєму постачальнику.

Європейці не злякались газового шатажу 

За діючими контрактами «Газпром» 58% газу продає на експорт, і отримує валюту в євро понад 50%, 39% – в доларах США і близько 3% – у фунтах стерлінгах. У світовій торгівлі біля 80% грошей циркулюють у доларах і євро.

В минулому році РФ була найбільшим у світі експортером газу, другим – сирої нафти і конденсату і третім експортером вугілля.  Надвисокі ціни на газ і нафту на світових ринках за підсумками 2021 р. створили профіцит бюджету РФ у 120 млрд дол. або 7% ВВП,пише Reuters.

За даними центробанку РФ, у 2021 р. половину експорту РФ становили газ і нафта, які принесли 61,8 млрд дол за газ (з них 54,2 млрд по трубопроводах) і 179 млрд долл за нафту, з яких 110,2 млрд – експорт сирої, решта – нафтопродукти. Втрата цих ринків для РФ може завдати Газпрому більш болючого удару, ніж для європейців зупинка поставок російського газу.  

Через небажання наражатись на неприємності з боку мінфіну США все більше потенційних споживачів шукають альтернативу російським енергносіям. На початку квітня видання Bloomberg повідомляло, що супутники зафіксували шлейфи метану під час ремонту труб Газпрому, які істотно перевищують норму. Для споживачів, підкреслює видання, цей газ екологічно небезпечний. А для виробника більш серйозна проблема. Іміджеві втрати вже матеріалізуються.

“Втрата метану означає, що Газпром спалює не реалізований газ”, – пояснює Генадій Кобаль, директор консалтингової компанії ExPro Gas&Oil   

По-друге, за валюнтаристське припинення газопостачання доведеться сплатити немалі гроші за судовими позовами. , безумовно будуть додаткові серйозні витрати. Зазвичай Газпром укладає довгострокові контракти і на умовах розрахунків за принципом «бери або плати». Саме через такі контракти газовий монополіст РФ є вразливим у міжнародних арбітражах.

Нагадаємо, формула «бери або плати» вимагає від однієї сторони постачати максимально зазначені в контракті обсяги, а від іншої – наперед сплачувати за такі обсяги, незалежно від зміни в потребі. Про наміри Лкраїн ЄС оскаржувати одноосібні зміни контрактів з боку Газпрому в міжнародному арбітражі чітко заявили.

Не виправдовуються поки сподівання путіна розколоти єдність санкції ЄС або зупинити введення нових, використовуючи незгодних із путінського резерву лідерів ЄС. Попре заяви прем’єр-міністра Угорщини Орбана і президента Болгарії Румена Радева про готовність платити рублями РФ, треба оцінбвати їхні дії. А вони такі, що уряди Угрощини і тим більше Болгарії змішену будуть виконувати директиви Брюсселю.

В Німеччині найбільше підземне газосховище належить компанії Газпрома, яка ще й займається розподілом газу кінцевим споживачам

Єврокомісія оприлюднила рекомендації для країн-членів заповнити газосховища на 90% (це на 10% більше, ніж раніше), а країнам, які не мають таких на своїй території, зарезервувати в інших не менше 15% від річного обсягу споживання.

Найбільші імпортери російського газу Німеччина та Австрія ввели надзвичайний режим енергоспоживання. Уряд ФРН попередив енергозатратні підприємства, наприклад, виробники сталі та хімічної промисловості. Також постачальники та мережі мають підготувати кризові плани. Німецький регулятор на випадок припинення поставок введе норми споживання, віддаючи пріоритет домогосподарствам, соціальним і критично важливим установам. На пізньому етапі передбачено відключення газових електростанцій або перехід на використання нафти. Населення закликали менше витрачати енергії у побуті.

Берлін навіть погрожував через ЗМІ націоналізувати компаній Газпрому та Роснєфті на території ФРН, наприклад, нафтопереробні підприємства або дочірня компанія Газпрому Astora, яка володіє найбільшим в ЄС підземним сховищем газу та відповідає за баланс постачання кінцевим споживачам.

Джерело: Bloomberg

Надзвичайні режими енергоспоживання підготували Італія, Греція, Нідерланди. Франція з легкістю відкинула шантаж путіна: енергорегулятор заспокоїв споживачів, що підстав для паніки немає. Польща заявила, що до кінця року повністю відмовиться від імпорту російського газу. Це вже зробили три країни Балтії.

Німеччина понад 10 років поспіль за керівництва канцлерки Меркель збільшувала залежність від трубопровідного газу з РФ: закриття АЕС, збільшення електрогенерації з газу та вугілля. Остаточно закріпити енергозалежність всього ЄС мав би запуск «Північного потоку 2» і створення на півночі ФРН газового хабу.

Тепер Німеччина саме через те, що системно порушувала директиву ЄС про не більше 20% імпорту енергоносіїв з одного джерела, найбільша економіка Європи стає найслабшою ланкою ЄС у прагненні позбутися залежності від диктатора з ядерною зброєю.

Total
1
Shares
Previous Article

Зупинити повітряне піратство РФ!

Next Article

Ембарго на "бензоколонку" путіна

Related Posts
Читать дальше

ЗВТ з Туреччиною: кожному свої переваги

Якщо в Україні не покращяться умови для власного бізнесу, турецькі вільні економічні зони, індустріальні парки та вимоги до локалізації призведуть до зменшення експорту українських товарів із високою доданою вартістю. Втім, неспівставною для України є тверда підтримка Анкари проти РФ
Читать дальше

Остановить воздушное пиратство РФ!

Все решения властей РФ в авиации после введения санкций ЕС и США – это воздушное пиратство. И безопасность на пиратском борту может быть только та, на которую полагаются сами "джентльмены удачи"
Total
1
Share