Ембарго на “бензоколонку” путіна

Європа буде поступово вимикати російську бензоколонку, але нафтове ембарго, а згодом і газове неминуче

Євросоюз готує шостий пакет санкцій проти РФ. Видання New Your Times повідомило, що в ньому може бути нафтове ембарго, зокрема, про це оголосять після виборів президента Франції. Трохи більше тижня тому Брюссель запровадив чергові санкції, серед яких заборона імпорту російського вугілля з серпня 2022 р.

У 2021 р. найбільше вугілля в РФ купували країни Азіатського регіону, а газ і нафту – Європа. ЄС припиняє купувати вугілля з серпня цього року. Серед країн Азіатсько-тихоокеанського регіону Японія синхронно з ЄС поступово відмовляється  від вугілля. Ембарго на нафту поки запровадилитільки Сполучені Штати: в них імпорт з РФ займає не значну частку споживання, а також також легко може бути заміщений поставками з Латинської Америки та власним видобутком.  

За географією ринків реалізації, санкції поки не послабляють енергетичний експорт РФ

Європейці зволікають, адже критично залежать від російських енергоносіїв. Навіть відмова лише від імпорту нафти знизить те саме славнозвісне європейське благополуччя (welfare), заради якого до ЄС тягнуться біженці з усії Євразії та Африки. Але воєнні злочини армії РФ в Україні допомогли лідерам ЄС швидко усвідомити, щоб зупинити цей терор в центрі Європі, потрібно позбавити диктатора, який його розв’язав, сотен мільйонів доларів надходжень щодня.

За розрахунками Bloomberg, з початку 2022 р. РФ заробляє в день $350 млн на експорті нафти і понад $200 млн на експорті газу.  

Позицію ЄС озвучив прем’єр-міністр Італії Маріо Драґі: «Ми не хочемо надалі залежати від російського газу, тому що економічна залежність не має бути політичною підпорядкованістю». Насправді, з цим згодні всі країни ЄС, окрім, напевно, керівництва Угорщини. “Рано чи пізно, мусимо відмовитись від їхніх газу і нафти”, – заявляє голова Ради ЄС Шарль Мішель. Отже рано чи пізно? Які у ЄС передумови, щоб припинити імпорт газу і нафти з РФ?

Зруйнована традиція ведення глобальної війни

Росія як суверенний економічний суб’єкт завжди була постачальником сировини для промисловості країн Європи. Ще за часів Івана IV Лютого англійський флот будувався з російського лісу та пеньки. В індустріальному ХХ і постіндустріальному ХХІ століттях ключовими поставками з РФ стали енергоносії. Але навіть в період Холодної війни СРСР торгував з ворожим капіталістичним Заходом. Наприклад,  імпортував американську пшениці, а у зворотній бік експортував енергоносії та деревину не лише до країн військового блоку Варшавського договору, а й у західну Європу. Одночасно США та СРСР вели проксі-війни в Афганістані, Нікарагуа, Бангладеш, країнах Африки. Проте економіка апріорі мала лишатись поза арсеналу зброї, щоб ці війни не призвели у підсумку до самознищення.

Путін перший використовує експорт енергоносіїв для досягнення цілей зовнішньої політики, про що відверто йдеться в енергетичній стратегії РФ від 2003 р. 

В цьому йому підігрували Німеччина і Франція, які донедавна проводили політику економічної взаємовигоди для стримування агресивної зовнішньої політики РФ. Якщо канцлер Шредер дістав посаду в керівництві Газпрому з відповідним грошовим утриманням, то канцлерка Меркель, так само як і Путін хотіла використати російський газ у зовнішній політиці. За рахунок “Північного потоку 2” і газового хабу, який мав бути створений після запуску трубопроводу, вона хотіла на десятиліття закріпити за ФРН домінування в Європі. Прорахунки Меркель, яка до того ж тиснула на весь ЄС, призвели до військового терору її візаві Путіна в центрі Європи і красного рівня загрози третьої світової.

Немеччина на 2/3 залежить від імпорту російського газу

Джерело: Bloomberg

Про спроби Путіна шантажувати Євросоюз, а також залежність країн-членів, і зокрема, Німеччини докладно читайте “Путін добиває Газпром і Центробанк РФ“.

Європейці профінансували війну путіна?

В минулому 2021 р. РФ була найбільшим експортером газу, другим – сирої нафти і конденсату, третьою – за експортом вугілля. Найбільше російського вугілля купували країни Азіатсько-Тихоокеанського регіону, а газ і нафту – Європа.

ЄС припиняє купувати вугілля з серпня цього року. Синхронно з ними Японія припиняє імпорт російського вугілля. Ембарго на нафту поки ввели тільки Сполучені Штати: в них російський імпорт незначний, а також легко може бути заміщений поставками з Латинської Америки та власним видобутком. Отже, за структурою споживання санкції Заходу ніяк не послабляють енергетику РФ: експорт енергоносіїв залишається основним джерелом фінансування війни в Україні

За розрахунками Bloomberg, з початку 2022 р. РФ заробляє щодня $350 млн на експорті нафти і понад $200 млн на експорті газу

Російський газ займає понад 40% споживання в ЄС: від домогосподарств до промислового виробництва, і станвить чверть усього енергоспоживання. Минулого року ЄС імпортував з РФ 155 млрд кубометрів газу. Не всі обсяги виключно на споживання країнами-членами, а також на реекспорт, в тому числі в Україну.

Німецький політолог Андреас Умланд звертає увагу на те, що за останні два місяці європейські споживачі оживання, так і рекордному зростанню ціни.

Загалом за минулий 2021 р. ЄС заплатив РФ за енергоносії 99 млрд євро (108 млрд дол), з яких 45% за газ і понад чверть (27%) за імпорт нафти з РФ. 

Джерело: WEF & Eurostat

24 лютого європейські медіа опублікували докладний аналіз “Як Євросоюз профінансував путіну війну”. Тоді ж видання Politico (європейський відділ) зазначало, що країни Європи неохоче припиняють закупівлі газу у РФ, побоюючись за свої економіки.

У відповідь на обурення та призови народів (з березня демонстрацій європейських столицях тривають) зупинити вбивцю путіна, їхні уряди пропонують європейців трошки пожертвувати своїм благополуччям. “Допоможіть нам, допоможіть Німеччині, допоможіть Україні тим, що разом будемо економити газ та електрику», – звернувся до німців Роберт Хабек.

В Америці президент Байден пояснює своїм громадянам, що не можна скаржитись через дорожчання автопалива, коли якийсь диктатор вирішив заподіяти геноцид в Україні. Індекс цін на бензин у США зріс на 6,6%, коли традиційно паливо для авто коштувало біля долара. Причини різні: від інфляції до стрибка цін на енергоносії, викликані серед іншого санкціями проти РФ. На відміну від американців, які відчувають тільки здорожчання палива внаслідок зменшення пропозиції на ринку, європейські економіки критично залежать від російських енергоносіїв.

Німеччину навіть без ембарго на газ і нафту з РФ очікує рецесія через зростання цін на енергоносії вже змусило виробників сталі та хімікатів скорочувати виробництво. Промислова асоціація BDI вже попросила підтримку в уряду: позики та участь держави в акціонерних капіталах компаній.

Канцлер Олаф Шольц виправдовуючись, наголошував, що не можна приймати такі санкції, які більше вдаріть по країнах Європи, ніж по російській владі. “Сотні тисяч робочих місць опиняться під загрозою», – поперджав він.

Більш рішуче закликав бути готовими до припинення імпорту російських енергоносіїв прем’р-міністр Італії Маріо Драґі: «Італія сильно залежить від російських енергоносіїв (газу), але підтримає рішення ЄС про енергетичне ембарго на РФ. «Європейські домогосподарства можуть знизити на 1-2 градуси температуру опалення, а також вибрати, чи жити в мирі чи жити з кондиціонерами та радіаторами». Таке цілком можливо, якщо путін різко зупинить постачання газу. Запасів на випадок цей випадок недостатньо.

Які запаси мають європейці

На початок повномасштабної війни РФ проти України https://www.reuters.com/business/energy/eu-will-consider-making-countries-fill-gas-storage-energy-chief-2022-02-21/ газові сховища Європи були заповнені на 32%, що приблизно на 10% менше, ніж минулого року, – зазначає Reuters. В середньому по країнах, повідомляв ЄС, що в січні 2022 ЄС повідомляв, що запаси газу становлять. В березні видання Oil price писало про 26% наповнення газосховищ в середньому по ЄС.

Зменшенню газу у  сховищах сприяли надвисокі ціна на газ, які побили рекорди на європейських ринках

Минулого року ЄС імпортував з РФ 155 млрд кубометрів газу. Не всі обсяги виключно на споживання країнами-членами, а також на реекспорт, в тому числі в Україну.

Ми з 2015 р. імпортуємо з ЄС, але той самий трубопровідний російський газ. Складніше, дорожче, але цей імпорт можна замістити газом з LNG-терміналів на південному заході ЄС. Чим заміщати російський газ в Європі, які є варіанти? Завдання ще важче, адже потребуємо відповідних адаптації інфраструктури транспортування в Східній Європі та Німеччині.

Де Байден знайде заміну бензоколонці для ЄС?

Європейці вирішили, насамперед, скоротити обсяги споживання російського газу, збільшивши використання альтернативних джерел енергії. З огляду на стратегію ЄС переходу на зелену енергетику до 2030 р., 27 країн не заперечували проти ембарго на вугілля з серпня цього року.

Виконавчий віцепрезидент Єврокомісії Франс Тіммерманс запропонував план «блискавичного переходу до зеленої енергетики». Він стверджує, що до кінця року ЄС цілком можливо скоротити на 2/3 споживання російського газу: «План під назвою REPowerEU спрямований на диверсифікацію газопостачання, прискорення впровадження відновлюваних газів, заміну газу для опалення домогосподарств і соціальних установ. Це може скоротити потребу ЄС у російському газі на дві третіх до кінця року”. Єврокомісія офіційно заявляє, що цілком можливо відмовитись від викопного палива з Росії набагато раніше 2030 р. Для цього пропонується два основні напрями дій:

  • Диверсифікація поставок газу через збільшення обсягів імпорту скрапленого природного газу (LNG) та трубопроводів від неросійських постачальників.
  • Збільшення обсягів виробництва та імпорту біометану та відновлюваного водню, швидше скорочення використання викопного палива в будинках, будівлях, промисловості та енергосистемі за рахунок підвищення енергоефективності, збільшення використання відновлюваних джерел енергії та електрифікації, а також усунення вузьких місць в інфраструктурі.

В американській МЕА не очікують більш ніж на третину заміни російського газу зеленою енергетикою в ЄС, навіть за значного затягування поясів і скорочення попиту. Найкраще, до чого міг би прагнути ЄС, — це зменшення на третину обсягів споживання газу через збільшення «зеленої» генерації зеленої енергії. Пошук енергоносіїв для Європи шукає весь колективний Захід після того, як наприкінці березня президент Байден і президентка Єврокомісії Урсулой фон Дерляйн обговорювали варіанти джерел імпорту газу замість російського.

Нагадаємо, треба замістити 155 млрд кубометрів газ, які в 2021 р. ЄС імпортувала з РФ або понад 40% споживання. З резервами біля 30% у сховищах, потрібно додатково знайти 70% споживання, якщо відмовлятися від імпорту з РФ по трубопроводах. Прості арифметичні рішення дають понад 270 кубометрів газу потрібно знайти додатково, щоб економіка ЄС утримала динаміку. А вона все одно сповільниться або взагалі не зростатиме, бо наслідки путінської війни в Україні впливають на всю світову економіку.   

Наразі Сполучені Штати готові запропонувати на ринки ЄС 15 млрд кубометрів скрапленого газу і ще 50 млрд – до кінця року, якщо збільшать видобуток американські компанії. Ще 10 млрд кубів такого LNG газу поставлять Норвегія та Азербайджан, за умови також збільшення видобутку.

Решту, приблизно 200 кубів Брюсселю потрібно шукати на інших ринках. Але об’єктивно на світовому ринку, за розрахунками Міністерства енергетики США, можна знайти додаткові 20 млрд кубометрів газу

Потрібна згода країн поділитись вже зафрахтованими обсягами газу. Розглянути таку можливість пропонував президент Байден у розмові з лідерами країн-союзників в регіоні. Наприклад. Катар, найбільший виробник природного скрапленого газу, заявив, що вільним може направити 10-15% видобутку скрапленого газу на ринки Європи, а щоб більше, потрібно погодження власників вже законтрактованого газу. Катар інвестує 30 млрд дол у збільшення видобутку на 50%, але не очікується, що проект дасть перший газ до кінця 2025 р., – зазначає Bloomberg/

Брюссель шукає газ по всьому світу. З візитом до Дохи з цього питання літав голова дипломатії ЄС верховний комісар Жозеп Боррель. Навіть в Нігерії посол ЄС Самюєла Ізопі зустрічалась з найбільшої енергетичною компанією Nigerian National Petroleum Company для обговорення пропозиції збільшити експорт на європейський ринок і посилити співпрацю з європейськими компаніями, зокрема, французькими, які історично працюють в нафтогазовому секторі країни.

Після візиту Борреля в Алжір укладено угоду на постачання 9 млрд кубомутрів компанія Eni, що є приблизно третиною російського імпорту. Газоносні країни Середнього сходу дуже зацікавлені зростанні попиту на сприятливому з усіх боків  ринку Європи. Диверсифікація можлива і здійсненна у відносно короткі терміни, більш короткі, ніж ми уявляли собі всього місяць тому”, – підкреслив Драгі.

Шляхи до консенсусу серед в Євросоюзі

Італія, так само як і Франція, заявили про свою підтримку навіть газового ембарго на РФ. «Франції не потрібен російський газ, – пояснював Макрон в ефірі французького телебачення. Обидві країни мають достатню кількість LNG-терміналів для прийому скрапленого газу морем від арабських і з півночі Африки.

Гальмують Німеччина, яка зав’язана на трубопровідному газі, а також, звісно, Угорщина на чолі з урядом Орбана. Міністр закордонних справ Сіярто зробив різку заяву про аморальність вимоги санкцій проти РФ, тому що угорський народ не мусить страждати від війни в Україні.

Втім, якщо від Китаю США вимагають визначитись “на стороні яких вони цінностей”, то в уряду Орбана вкрай складно протистояти тиску Брюсселю і Вашингтону 

«Потрібні два роки, щодб Євросоюз відмовився від газу. Для того, щоб замістити російський газ потрібні додаткові LNG-термінали і змінювати логістику постачання по країнах. А це лише до 2024 р., – пояснює Генадій Кобаль, директор аналітичної компанії Expro Gas&Oil, – Нехай, не проблема прийняти скраплений газ, але потрібно звідкись брати той газ. Для задоволення ринку ЄС потрібно збільшувати видобування. В  Америці будуються наразі 4 нових термінали, які в принципі можуть Північний потік 1. Але це все одно запрацює у 2024 р. Так само потрібен час, щоб збільшити видобуток Катару, іншим постачальникам».

Європа буде поступово відмовлятись від імпорту енергоносіїв з РФ, обмежуючи обсяги по мірі технічної готовності.

Легше і швидше буде вводитись ембарго на російську нафту. Для цього вже збіглись необхідні складові: політична воля, альтернативні джерела та технічні можливості. «По нафті, щоб нормально функціонувало, то перенаправляти і заміщати потоки, ембарго можливе до кінця року…може восени», – вважає Генадій Кобаль. Докладно в окремому – третьому матеріалі спецпроекту про те, як вимкнути бензоколонку держави-терориста.

Також про те, як завдяки експорту енергоносіїв, РФ може обходити будь-які санкції на фінансовий сектор читайте у статті “Путін добиває Газпром і Центробанк РФ”

Total
7
Shares
Previous Article

Добити рублями Газпром і Центробанк РФ

Related Posts
Читать дальше

Объединение ради выздоровления, или как пандемия ломает мировую торговлю

15 ноября этого года 15 стран подписали крупнейшее межгосударственное соглашение о зоне свободной торговли в Азиатско-Тихоокеанском регионе мира.…
Total
7
Share