Експорт цибулі досяг найвищого показника за останні п’ять років

У першій половині сезону-2020/21 Україна експортувала майже 14 тис. т цибулі ріпчастої. Попередній рекордний показник поставок за цей період відзначався в 2018 р. (13 тис. т), а в інші сезони і зовсім складав від 3 до 9 тис. т, повідомляє AgroPortal.

У поточному сезоні Україна має всі передумови не тільки встановити новий рекорд експорту цибулі ріпчастої, але й повернути собі статус нетто-експортера цієї продукції, так як імпорт в липні-грудні 2020 р. склав лише 112 т. Проте, особливий вплив на ціни всередині країни зростання експортних поставок української продукції не відчувається. Більш того, в Україні з початку сезону встановилася найнижча в Європі ціна на цибулю ріпчасту, і особливих зрушень до її зростання поки не спостерігається.

“Україна в сезоні-2020/21 має всі шанси встановити як мінімум п’ятирічний рекорд експорту, але навіть цього може бути недостатньо, щоб позитивно вплинути на ціну всередині країни. Експорт в поточному сезоні знову став для українських виробників цибулі ріпчастої вимушеним заходом, так як ще з початку липня 2020 р. ціна на українську продукцію обвалилася і тримається на найнижчому в регіоні Східної Європи рівні”, — зазначає керівник міжнародних проєктів Fruit-Inform Євген Кузін.

На поточний момент середня ціна на цибулю ріпчасту в Україні утримується на рівні в 0,10 дол. / кг, тоді як в інших країнах регіону Східної Європи ціни як мінімум на 60% вище. В інших країнах зростання цін з середини осені 2020 р. було досить істотним. У Росії дрібні виробники практично завершили свої продажі до кінця року, і середня ціна виросла на 44% до 0,20 дол. / кг. Польщі вдалося утримати стабільні темпи експорту своєї продукції, і ціна до середині лютого піднялася до 0,24 дол. / кг.

“В Україні зараз основним критерієм ціноутворення на ринку цибулі ріпчастої виступає якість продукції. При цьому обсяги цибулі низької якості в сховищах досі високі, і пропонується ця продукція за вкрай низькою ціною — від 0,07 дол. / кг. У той же час за якісну цибулю покупці в Україні готові платити вдвічі більше — тобто до 0,14 дол. / кг, але виробники поки вважають за краще утримувати такі партії в сховищах в надії на більш істотне зростання цін в кінці сезону”, — ділиться своїми спостереженнями Кузін.

При цьому експерти звертають увагу на потенційну загрозу ціновим іграм з цибулею — активний розвиток сегменту цибулі озимої, який може вплинути на ціноутворення в травні-червні, тобто в самому кінці сезону. У минулому сезоні вже спостерігалася подібна ситуація, коли зростання виробництва озимої цибулі ріпчастої буквально за місяць, тобто з початку червня до початку липня 2020 р. в рази обвалила ціну на цибулю на ринку. Тоді ціна впала якраз до сьогоднішніх 0,10 дол. / кг, і з того періоду вона практично не піднімалася.

Очікування високого рівня виробництва озимої цибулі навесні цього року підтверджуються показниками імпорту цибулі-севка в серпні-вересні 2020 р. Імпорт цибулі-севка в період з серпня по вересень 2020 р. хоч і знизився в порівнянні з тим же періодом 2019 р., але був приблизно в три рази вище, ніж у попередні сезони.

Нагадаємо, що у 2020 р. продукція агропромислового комплексу склала 45% в загальному експорті товарів з України, зберігши лідерство в його товарній структурі.

“За підсумками календарного року зафіксовані найбільші в історії України обсяги експорту соняшникової олії — 6,9 млн тонн, м’яса птиці — 431 тис. тонн. Серед товарів, що не відносяться до найбільш вагомих в переліку іноземних поставок, були досягнуті максимальні кількісні значення в експорті меду (81 тис. тонн), заморожених плодів і ягід (55 тис. тонн), макаронних виробів (30 тис. тонн) і консервованих томатів (66 тис. тонн)”, — зазначає заступник директора Інституту аграрної економіки Микола Пугачов.

Як вже повідомляло Nota Вene, президент України Володимир Зеленський підписав закон про зниження ставки ПДВ з 20% до 14% для виробників окремих видів аграрної продукції, який Верховна Рада ухвалила 17 грудня минулого року.

Ставка ПДВ у 14% стосується операцій з постачання та ввезення в Україну, зокрема: великої рогатої худоби, свиней, молока незбираного, пшениці та жита, ячменю, вівса, кукурудзи, соєвих бобів, цукрових буряків, насіння льону, свиріпи або ріпаку, соняшнику та інших олійних культур.

Total
0
Shares
Previous Article

Укравтодор хоче взяти на баланс Подільсько-Воскресенський міст у Києві

Next Article

Уряд створив робочу групу з питань повернення активів збанкрутілих банків

Related Posts
Total
0
Share