Домогосподарства накопичили за час пандемії 5,4 трлн дол.

Вірусна криза дозволила людям в усьому світі накопичити 5,4 трлн доларів США — це близько 6% світового ВВП, повідомляє Financial Times з посиланням на дані агентства Moody’s. З них близько 2 трлн дол. припадає на жителів США.

Експерти Moody’s припускають, що додаткові накопичення в поєднанні з відкладеним попитом викличуть сплеск споживчих витрат у всьому світі. Це пов’язано з тим, що у жителів окремих країн формується колективний імунітет і органи влади цих країн послаблюють коронавірусні обмеження, пояснює головний економіст Moody’s Analytics Марк Занді.

Якщо споживачі витратять хоча б третину своїх заощаджень, вони збільшать обсяг світового виробництва більш ніж на 2 п.п. як в 2021 р., так і в наступному році, відзначають економісти агентства.

Збільшенню витрат сприятиме також зростання споживчої довіри: індекс Conference Board (відображає рівень оптимізму споживачів) в I кварталі 2021 р. досяг найвищого рівня за останні 16 років.

“Відновлення світової економіки і, як наслідок, настрою споживачів, ймовірно, як і раніше будуть помітно відрізнятися від регіону до регіону. Країни з більш широким доступом до вакцин, швидше за все, досягнутимуть колективного імунітету і повернуться до нормального життя раніше за інших”, — відзначає головний економіст Conference Board Дана Петерсон.

Найбільший обсяг накопичень, за оцінками Moody’s, доводиться на розвинені країни, включаючи США і країни Західної Європи, де влада частіше вводила локдауни і надавала заходи підтримки населенню.

Найбільше зростання витрат очікується з боку американських споживачів, найменше — від британських, зазначає економіст Barclays Сільвія Арданья.

Майже дві третини додаткових накопичень в США припадають на 40% найбагатших американців, підкреслює економіст Goldman Sachs Ян Хациус. Він припускає, що це може стримувати масштаби відновлення, тому що сім’ї з високими доходами вважатимуть за краще не витрачати більшу частину зроблених накопичень. Заможні громадяни розглядають заощадження як збільшення добробуту, а не доходів — це позначиться на рівні витрат, згоден провідний економіст Oxford Economics Адам Слейтер.

Фінансування відновлення економіки буде ускладнено через додаткові запозичення в 24 трлн дол., які держави зробили під час пандемії. В результаті загальний борг досяг нового максимуму — 281 трлн дол., відзначає Занді.

Варто зазначити, що споживачі можуть почати витрачати зроблені під час кризи накопичення в міру зняття коронавірусних обмежень. Це допоможе відновленню економіки, але в той же час існує ризик прискорення інфляції.

Як вже повідомляло NotaВene, пакет фінансової допомоги для економіки США на 1,9 трлн дол. може як стимулювати відновлення інших економік, так і нашкодити, наприклад, бідним державам з борговим тягарем.

Нагадаємо, обсяг державного боргу в світі піднявся до кінця 2020 р. до 97,6% ВВП у порівнянні з 83,5% роком раніше. Сукупна сума боргу в перерахунку на долари США склала 89,6 трлн. При цьому в 2021 р. МВФ прогнозує підйом показника до 99,5% ВВП.

Total
0
Shares
Previous Article

Європа використовуватиме ГТС України для імпорту зеленого водню

Next Article

Сонячні електростанції в Україні виробили в 2 рази більше електроенергії, ніж вітрові

Related Posts
Total
0
Share