Доходи від оподаткування нафти і газу в 2020 р у всьому світі впали вдвічі

Державні доходи від оподаткування нафти і газу впали в світі до багаторічного мінімуму в 2020 р через зниження видобутку і падіння цін, склавши близько 560 млрд доларів США, повідомляє видання elektrovesti з посиланням на дослідження Rystad Energy.

Варто зазначити, що до COVID-19 податкові надходження від нафти і газу зазвичай перевищували позначку в трильйон доларів.

Автори звіту вважають, що доходи ніколи не повернуться до колишнього рівня в зв’язку з прискореним енергетичним переходом, і 2021 р стане останнім, коли відповідні податкові надходження наблизяться до заповітної трильйонної позначки. За оцінками Rystad Energy, вони складуть близько 975 млрд дол., чому сприяють високі ціни на нафту. З 2022 р надходження будуть обмежені стелею в 800 млрд дол., на початку 2030-х років вони збільшаться приблизно до 900 млрд дол., перш ніж почнеться їх остаточне і безперервне зниження до 580 млрд дол. у 2040 р і приблизно 350 млрд дол. у 2050 р.

“У міру прискорення енергетичного переходу у країн, які сильно залежать від податкових надходжень від нафтовидобувної промисловості, може не бути іншого вибору, крім як диверсифікувати свою економіку для підтримки державних бюджетів. Очевидно, що це раціональний курс для них, але вони стикаються з проблемами у вигляді недостатніх економічних і правових інститутів, інфраструктури і людського капіталу”, — говорить керівник відділу досліджень в області розвідки і видобутку в Rystad Energy Еспен Ерлінгсен.

Чим раніше будуть усвідомлені ризики енергетичного переходу, тим краще з ними можна буде впоратися. Структурні зміни матимуть вирішальне значення для стабілізації економік, залежних від нафти, і уникнення геополітичної нестабільності, оскільки глобальні енергетичні системи переходять на стійкий шлях, зазначає Ерлінгсен.

На прикладі Саудівської Аравії, в якій загальні податкові надходження від нафти і газу склали 27% валового внутрішнього продукту в 2019 р, ми бачимо, що близько половини державних доходів до 2050 р опиниться під загрозою, пише Rystad.

Алжир, Ірак, Кувейт і Лівія, які в значній мірі залежать від податкових надходжень від нафтогазової галузі, в 2019 р отримали близько 40% ВВП з цього джерела. У цих країнах близько 50% державних доходів знаходиться під загрозою, тобто ця група найбільш схильна до ризику.

Rystad Energy кількісно оцінює ризик енергетичного переходу для сектора видобутку нафти і газу в різних сценаріях. Наведені вище оцінки отримані на основі базового (середнього) сценарію.

Однак можливий і більш жорсткий варіант. Сценарій сталого розвитку (SDS) Міжнародного енергетичного агентства (МЕА) є широко використовуваним еталоном, який передбачає обмеження підвищення глобальної температури значно менше, ніж на 2 градуси за Цельсієм. За моделлю Rystad, якщо цей сценарій буде реалізований, глобальні державні доходи від оподаткування нафти і газу будуть набагато нижче, ніж в базовому сценарії. До 2050 р нафтогазові держави додатково втратять ще 4,8 трлн дол.

Ціновий ризик (що лежить в основі ризику доходів) є центральним фактором ризику енергетичного переходу, зазначає Rystad. Щоб зрозуміти ризики, важливо знати, яких цін на нафту слід очікувати в рамках кожного з ключових сценаріїв.

Прогнози цін засновані на прогнозах балансу попиту і пропозиції, і Rystad Energy, за власною заявою, однією з перших попереджала ринок, що піковий попит на нафту ближче, ніж будь-коли, і має більш низьку стелю, ніж передбачалося раніше (в квітні 2021 р компанія випустила прогноз, за ​​яким пік споживання нафти настає в 2026 р).

Навіть при значному скороченні видобутку для задоволення попиту будуть потрібні деякі нові розробки, відкриття нових родовищ, оскільки в період з 2021 р по 2050 р 25% видобутку повинні забезпечуватися новими розробками і 10% новими родовищами. Таким чином, інвестиції в проєкти по розвідці і видобутку нафти і раніше необхідні, навіть при самому агресивному сценарії енергетичного переходу, вважає Rystad.

Нагадаємо, що Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) опублікувало чергову щорічну доповідь про глобальні інвестиції в енергетичний сектор World Energy Investment 2021. У 2020 р інвестиції в ВДЕ-електроенергетику склали, за оцінкою МЕА, 359 млрд дол., більш ніж в три рази більше, ніж в генерацію на основі викопного палива (113 млрд дол.).

Як вже повідомляло NotaВene, Міжнародне енергетичне агентство знизило прогноз зростання попиту на нафту в 2021 р на 280 тис. барелів на добу, до 5,5 млн б / д.

Total
0
Shares
Previous Article

У травні транзит газу через Україну збільшився на 4%

Next Article

Міжнародні резерви України скоротилися до 27,84 млрд дол.

Related Posts
Total
0
Share