Держава змінює принцип розрахунку прожиткового мінімуму

Верховна Рада прийняла за основу законопроєкт №3515 про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо врегулювання питань формування прожиткового мінімуму та створення передумов для його підвищення, повідомляє Економічна правда.

“Щодо структури законопроєкту №3515: він складається з чотирьох частин. Перше — це відв’язка прожиткового мінімуму, друге — методологія, третє — яким чином буде визначатись зарплата, якщо ми відв’яжемо прожитковий мінімум від кратності зарплат. І четверте — це трансформація, як ми маємо нарешті досягти того прожиткового мінімуму, який реально має бути в Україні”, — сказала голова парламентського комітету з питань соціальної політики Галина Третьякова.

За її словами, прийняття законопроєкту дозволить створити передумови для встановлення прожиткового мінімуму у такому розмірі, який “реально зможе забезпечити задоволення основних потреб людини в сучасних соціально-економічних умовах, сприятиме підвищенню рівня матеріального забезпечення найвразливіших категорій населення країни, для яких пенсії чи соціальні допомоги є основним джерелом існування”.

“Чинний на сьогодні нормативний метод встановлення прожиткового мінімуму характеризується певним нав’язуванням системи цінностей стосовно вибору між окремими продуктами, товарами та послугами.

Визначення нормативу так званих фундаментальних потреб людини відображає більше позицію посадовців або уявлення окремих науковців, ніж реальні споживчі потреби людини на достатньому рівні”, — йдеться у пояснювальній записці.

Зокрема, народні депутати пропонують визначати розмір прожиткового мінімуму у розрахунку на одну особу.

“Передбачається, що прожитковий мінімум має встановлюватися у відсотковому співвідношенні до середньомісячної заробітної плати в Україні за рік, що передує року формування держбюджету на наступний рік, з урахуванням прогнозного рівня інфляції поточного року”, — йдеться у пояснювальній записці до законопроєкту.

Проєкт закону пропонує наступне відсоткове співвідношення розміру прожиткового мінімуму до середньомісячної заробітної плати (не менше):

 • у 2021 р — 40 %
 • у 2022 р — 41 %
 • у 2023 р — 42 %
 • у 2024 р — 43 %
 • у 2025 р — 44 %
 • у 2026 р — 45 %
 • у 2027 р — 46 %
 • у 2028 р — 47 %
 • у 2029 р — 48 %
 • у 2030 р — 49 %
 • у 2031 р — 50 %

“Якщо фактичний розмір прожиткового мінімуму протягом трьох місяців перевищує більш ніж на 10% розмір затвердженого прожиткового мінімуму, Кабмін на основі моніторингу виконання Державного бюджету України має розглянути питання щодо підвищення розміру прожиткового мінімуму”, — йдеться у документі.

При цьому, соціальну допомогу малозабезпеченим людям пропонується рахувати, спираючись на прожитковий мінімум, який щорічно встановлюється законом про держбюджет.

Нагадаємо, що Міністерство соціальної політики орієнтовно оцінює прожитковий мінімум в 4,1 тис. гривень на місяць замість нинішніх 2,27 тис. грн/місяць, а середній показник цієї величини має становити 4,546 тис. грн порівняно з нинішніми 2,189 тис. грн.

Як вже повідомляло NotaВene, дефіцит Пенсійного фонду у січні-березні 2021 р становив 7,5 млрд грн. Доходи фонду за цей період становили 116,6 млрд грн за витрат у 124,1 млрд грн. Надходження ПФ у лютому становили 40,1 млрд грн, із них 26,2 млрд грн — власні доходи, а 13,9 млрд грн — кошти з державного бюджету.

Варто зазначити, що Пенсійний фонд завершив 2020 р із дефіцитом 13,2 млрд грн, при цьому дофінансування дохідної частини за рахунок коштів державного бюджету становило 184,5 млрд грн, що на 4,5% менше порівняно з показником 2019 р.

Total
0
Shares
Previous Article

В Україні збільшилося виробництво сталі

Next Article

Імперіал Тобакко відсудила штраф від АМКУ в 460 млн грн у Верховному суді

Related Posts
Total
0
Share