Ціна газу в Європі злетіла вище 1900 дол. за тисячу кубометрів

Спотова ціна газу в Європі 20 грудня злетіла понад 1900 доларів США за тисячу кубометрів. Цілком закономірно, що коли всі стежать за статистикою з коронавірусу на тлі поширення штаму омікрон у Європі, енергетичний ринок зосереджений на одному з ключових індикаторів ризику — температурі, повідомляє Bloomberg.

Трейдери уважно стежать за погодними змінами. Здається, лише м’яка зима зможе знизити навантаження на енергоринок, пояснили агентству Bloomberg у дослідницькій компанії Enappsys. Водночас ситуацію посилюють несприятливі перспективи для європейських економік та споживачів на тлі сплеску захворюваності на коронавірус та зростання геополітичної напруженості навколо Росії.

За оцінками компанії Maxar Technologies, яка займається супутниковою зйомкою та космічними технологіями, у другій половині грудня холоди посиляться та продовжаться у січні — з аномально низькою температурою протягом перших двох тижнів. Але, незважаючи на відносно м’які погодні умови та прийнятний рівень попиту (пік споживання зазвичай припадає на січень та лютий) зараз, ціни на газ вже досягли рекордних максимумів у Франції та Німеччині.

Омікрон має всі шанси стати домінуючим штамом в Європі до середини січня, що може призвести до масштабних обмежень для бізнесу. Прискорення інфляції вже змусило низку індустрій скоротити виробництво і, як наслідок, енергоспоживання. Якщо підприємства буде закрито на локдаун, це також може дозволити пом’якшити наслідки кризи на ринку, зазначає Bloomberg. У розпал пандемії 2020 р попит на електроенергію в деяких регіонах Європи впав на 20%.

Минулого тижня ціни на газ злітали до нових максимумів після несподіваного призупинення роботи ядерних реакторів у Франції та в умовах низького рівня запасів у підземних сховищах газу. Невеликий поштовх униз 18 грудня надало повідомлення про постачання з Росії.

Спотова ціна газу в Європі вранці 20 грудня злетіла понад 1900 дол. за тисячу кубометрів на тлі скорочення прокачування газопроводом Ямал—Європа та наближення нового похолодання.

Ціна найближчого (січневого) ф’ючерса на TTF на біржі ICE Futures досягла 148,87 євро за МВт/год, тобто 1921 дол. за тисячу кубометрів.

Варто зазначити, що ціна російського газу, що поставляється до Китаю, в четвертому кварталі 2021 р зросла до 196 дол. за тисячу кубометрів після 172 дол. у третьому, 147 дол. у другому і 121 дол. у першому кварталах, повідомляє Інтерфакс з посиланням на дані генеральної адміністрації по митниці КНР.

Сумарно у жовтні 2021 р Китай імпортував 4,906 млрд куб. м, що є другим показником в історії після рекорду в серпні (4,97 млрд куб. м). На тлі стрімкого зростання цін на газ на спотовому ринку максимізація відборів трубопровідного газу та зрдженого природного газу за довгостроковими контрактами є для покупців одним зі способів уникнути цінового шоку.

Нагадаємо, що світові ціни на природний газ досягли багаторічних максимумів — цьому посприяла спека, яка підвищує попит на вироблення електроенергії в північній півкулі для кондиціонування повітря, окрім того, в деяких регіонах трейдери почали заздалегідь поповнювати запаси на зиму.

Як вже повідомляло NotaВene, на минулому тижні ціни на природний газ у Європі знизилися, оскільки трейдери скоротили позиції після того як Міжконтинентальна біржа (ІСЕ) змінила суму коштів, які мають бути закладені під позиції щодо похідних фінансових інструментів.

Про те, чому ціни на газ у Євросоюзі злетіли до історичного максимуму і коли вони знизяться, NotaВene розповідає в окремому матеріалі.

Total
0
Shares
Previous Article

Виторг від експорту волоських горіхів знизився на 20%

Next Article

Частка зеленої електроенергії в Україні в 2022 р зросте на 17%

Related Posts
Total
0
Share