Brexit over: Брюсель і Лондон уклали торгову угоду під Різдво

24 грудня, за сім днів до остаточного виходу Великобританії з ЄС, Лондон і Брюсель уклали торгову угоду. Про це оголосили британський прем’єр-міністр Борис Джонсон і президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен.

Це дозволить британцям після виходу 31 грудня цього року зберегти доступ до єдиного ринку ЄС, який налічує 450 млн споживачів, з нульовими тарифами і нульовими квотами.

«Ми повернули собі контроль над своєю долею», – написав прем’єр-міністр Великобританії Борис Джонсон в в Twitter, опублікувавши свою фотографію з тріумфально піднятими догори руками.

«Це був довгий і звивистий шлях», – сказала журналістам президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляйен, цитуючи пісню Пола Маккартні. «Але нам є що показати … Нарешті ми можемо залишити Брексил позаду і дивитися в майбутнє. Європа рухається далі», – цитує Reuters заяву Урсули фон дер Ляйен перед журналістами.

Як повідомляє the Economist, до останньої хвилини не було гарантій, що переговори увінчаються успіхом. Напружене обговорення переговірників – від ЄС Мішелем Барньє і Девідом Фростом від Сполученного королівства – тривало весь тиждень.
Найбільші суперечки залишались навколо трьох питань, про які сторони не могли домовитись майже рік:

  • рівні правила гри для запобігання недобросовісній конкуренції;
  • доступ деяких країн ЄС до британським рибальським водам;
  • механізм вирішення спорів

Нарешті, для досягнення компромісу залучили британського прем’єра та голову Єврокомісії. Поступитися довелось Лондону, який з самого початку не поступався намірами і після виходу з ЄС залишити за собою більшість переваг єдиного ринку блоку.

“Як і у випадку з референдумом 2016 року, Британії доводилось прикладати більше зусіль, в значній мірі поступаючись своєю позицією, яка полягає в том, щоб зберегти після виходу з ЄС більшість переваг єдиного ринку без будь-яких зобов’язань. “Це відображає баланс сил між ними, а також той факт, що ніяка угода не завдала б більших збитків Великобританії, ніж ЄС”, – зазначає the Economist.

Брюссель не міг погодитись залишити британцям привілії вільної торгівлі за межами блоку, щоб таким чином не спонукати до намірів вийти з ЄС інших країн-членів. Внаслідок перемовини про умови торгівлі між сторонами були складними і довгими.

Нагадаємо, Великобританія офіційно вийшла з ЄС 31 січня 2020 року. З тих пір відносини між Лондоном і Брюсселем перебували в перехідному періоді. Отже правила торгівлі, подорожей та бізнесу залишались не невизначеними до цього дня.

Остаточно Лондон припиняє своє членство в ЄС 31 грудня 2020 року. Якби до цього моменту торгову угоду не було укладено, Британія все одно мусила покинути ЄС, що загрожувало різким розривом всіх зв’зків, які будувались протягом 70 років з усіма негативними наслідками для обох сторін.

Укладену Угоду західні експерти назвали вузькою або екстренною. “Багато аспектів майбутніх відносин Великобританії з ЄС ще потрібно виробити, можливо, через годи”, – зазначає Reuters

Nota Bene вже писала про те, які зміни відбуваються в торгово-економічних відносинах між країнами, як міняються правила в світовій торгівлі та як це пов’язані з пандемією Covid-19.

Total
0
Shares
Previous Article
Товары из Китая

Великая китайская цена роста в пандемию

Next Article

АМКУ оштрафував 18 облгазів Дмитра Фірташа на 380 млн грн

Related Posts
Total
0
Share