АМКУ оштрафував мережі АЗС групи Приват на 4,7 млрд грн

Компанії-оператори мережі АЗС, що входять до групи “Приват”, підлягають штрафу на 4,7 млрд грн за узгоджене встановлення цін у 2016 р., повідомляє Антимонопольний комітет.

Штраф накладено на ТОВ “ВТФ “Авіас”, ТОВ “Торговий дім “Авіас”, ТОВ “Пром Гарант Плюс”, ТОВ “Альянс еволюшн”, ПАТ “Укртатнафта” та 169 операторів АЗС (зокрема ПАТ “Укрнафта”), зазначає комітет.

У рамках розпочатої у 2016 р. справи встановлено, що у сфері роздрібної торгівлі світлими нафтопродуктами в Україні діє система безготівкових розрахунків скретч-картками й паливними картками “Авіас”. У цьому проєкті беруть участь близько 1625 автозаправних станцій, які працюють під різними брендами в усіх регіонах України, займаючи 25% від усіх АЗС країни.

“Комітет визначив, що проект “Авіас” є організованим, координованим та функціонує з метою погодження цінової та торговельної поведінки учасників”, — зазначається в повідомленні.

Зокрема, в усій мережі продавався бензин і дизпальне Keropur®ENERGY, одномоментно встановлювалися однакові ціни, незалежно від бренда АЗС і регіону, а також існував “центр”, до якого входили кілька суб’єктів господарювання, розташованих за однією адресою у Дніпрі. У ньому здійснювали детальне планування та координацію дій мережі.

Крім того, АМКУ виявив значну кількість типових, здебільшого однакових договорів купівлі-продажу нафтопродуктів та майна, оренди АЗС, матеріальної допомоги, а також встановив, що фізичні особи, які обіймали посади директора, засновника, підписанта, бухгалтера, менеджера тощо, часто змінювали одна одну та працювали одночасно в кількох товариствах-учасниках проєкту.

Постійно змінювався склад юридичних осіб — учасників проєкту (без змін персонального складу). Це відбувалося через одних і тих самих ліквідаторів та за схожих адрес останньої реєстрації у Харкові.

Комітет встановив, що оператори АЗС, зокрема “Укрнафта”, закуповували в “Укртатнафти” світлі нафтопродукти за цінами вищими, ніж за аналогічне імпортне пальне.

Така узгоджена поведінка учасників проєкту “Авіас” порушує конкуренцію між операторами АЗС на ринку. Тож ціни на світлі нафтопродукти в мережі “Авіас” встановлювалися в антиконкурентних умовах. З огляду на це комітет ухвалив за зазначені порушення накласти на вищеперераховані суб’єкти господарювання штрафи розміром 4,7 млрд грн”, — ідеться в повідомленні.

“Сьогодні ми підсумовуємо результат колосальної роботи й багаторічного судового протистояння Антимонопольного комітету з учасниками змови на українському ринку пального. Попри складні обставини та величезний спротив з боку відповідачів ми завершили розслідування і прийняли рішення”, — заявила після засідання голова комітету Ольга Піщанська.

Як повідомлялося, АМКУ наприкінці 2016 р. розпочав розгляд справи про можливе вчинення мережами низки АЗС порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних узгоджених дій.

Наприкінці 2018 р. глава комітету Юрій Терентьєв скаржився на затягування розгляду цієї справи відповідачами через суди. Зокрема, оспорювалася законність дій комітету щодо збору доказів і цього розслідування.

Станом на 2021 р. до партнерської мережі “Авіас” входять 1,542 тис. станцій. Вони працюють під брендами “Авіас”, “Укрнафта”, ANP, ZNP, Sentosa Oil, “Юкон”, Rubix.

Нагадаємо, Антимонопольний комітет оштрафував на 380,2 млн грн 18 облгазів групи “Регіональна газова компанія”, що управляє всім газовим бізнесом Дмитра Фірташа, за зловживання монопольним становищем. 

Як вже повідомляв NotaВene, Верховний суд задовольнив касаційну скаргу ТОВ “Тедіс Україна” про скасування штрафу Антимонопольного комітету в 3,4 млрд грн.

Верховний суд також скасував всі рішення судів попередніх інстанцій, що підтверджували обґрунтованість штрафу. Як відомо, в жовтні 2019 р. АМКУ оштрафував десять тютюнових компаній за змову на ринку на загальну суму 6,5 млрд грн. Штраф для “Тедіс Україна” був визначений у розмірі 3,4 млрд грн.

Total
0
Shares
Previous Article

Народні депутати дали зелене світло великій приватизації

Next Article

Рада визначилась з об'єктами держвласності, що не підлягають приватизації

Related Posts
Total
0
Share