Акції компаній вітряної енергетики впали на 35%

Початок нинішнього року виявилося складним для найбільших компаній, що працюють в секторі вітряної енергетики. У минулому році вони ходили у інвесторів в любимчиках, потім почалася сильна корекція, повідомляє Financial Times.

Останнім часом падіння акцій компаній чистої енергетики прискорилося. У багатьох котирування сильно знизилися за останні два тижні після публікації квартальних результатів і неприємних новин, включаючи несподіване пошкодження кабелів у Orsted, нижчий, ніж очікувалося, прибуток Vestas в I кварталі і зниження прогнозу прибутку Siemens Gamesa.

Акції компаній сонячної і вітряної енергетики показали одні з кращих результатів на фондовому ринку в 2020 р, незважаючи на викликані пандемією потрясіння в енергетичному секторі. Підтримку їм надали в тому числі обіцянки урядів боротися зі зміною клімату і величезний приплив коштів в біржові фонди чистої енергетики.

За словами спостерігачів, після феноменального росту в минулому році тепер ситуація в секторі нормалізується. “Коли високо літаєш, є куди падати, а вони в минулому році мчали в небо на всіх парах, — розповідає аналітик Sundal Collier Каспер Блом про акції компаній відновлюваної енергетики. — Ймовірно, зараз відбувається переоцінка”.

Акції компаній сектора знижуються вже більше трьох місяців. Серед чинників, які називають аналітики, — занепокоєння щодо рентабельності, зростання ринкових процентних ставок і посилення конкуренції. “Для цих компаній, які розраховують швидко рости протягом багатьох років, процентні ставки дійсно важливі, тому що їх підйом веде до підвищення вартості капіталу”, — каже Блом.

Ринкова капіталізація 10 великих біржових фондів (ETF), що включають папери компаній чистої енергетики, впала з лютневого піку на 26%, згідно з аналізом Berenberg. Приплив коштів у них за останні 12 місяців склав 13,7 млрд доларів США — в основному в кінці минулого і початку цього року, а в останні два місяці він практично припинився. “Вкладення у біржові фонди були одним з чинників, що забезпечили сильне зростання акцій в минулому році, але зараз вони сповільнилися і, скоріше, їх можна назвати нейтральними”, — каже аналітик Berenberg Генрі Тарр.

Питання рентабельності і конкуренції теж турбують інвесторів. Ціна акцій датської Orsted, найбільшої компанії світу в галузі морської вітряної енергетики, впала з січневого піку на 35%. На початку травня удар по котируваннях завдали повідомлення Orsted про значні витрати в зв’язку з пошкодженнями підводних кабелів і менш високим квартальним прибутком, ніж очікувалося.

Як повідомила фінансовий директор Маріанна Віінхольт, деякі підводні кабелі були пошкоджені камінням, укладеним в підставі вітроенергетичних установок. Проблема може торкнутися 10 вітропарків. Хоча, за словами Віінхольт, Orsted не змінює орієнтовний прогноз фінансових результатів на поточний рік, ремонт і захист кабелів обійдуться приблизно в 3 млрд данських крон (490 млн дол.), більша частина витрат буде врахована в 2022-2023 рр.

Зростає і конкуренція, оскільки все більше енергетичних компаній, в тому числі нафтових, починають займатися вітряною енергетикою й їх агресивні заявки на тендерах, де розігруються права на шельф для будівництва вітряних електростанцій, ведуть до підвищення цін.

Крім того, зі збільшенням числа учасників галузі у інвесторів з’являється більший вибір, як брати участь в тренді з розвитку зеленої енергетики, зазначає аналітик RBC Джон Маск. “У 2020 р ця тема була дуже новою, і багато хто прагнув вкластися в компанії, для яких тема ESG була явно виграшною, — говорить він. — Тепер оцінка більш зважена, а з ростом конкуренції у інвесторів є і більше можливостей”.

Іспано-німецький виробник вітроенергетичних установок Siemens Gamesa недавно знизив прогноз прибутку через затримки з реалізацією проєктів. Компанія розмістила акції на біржі на початку 2020 р і до січня 2021 р вони зросли майже на 143%, але з тих пір подешевшали на 31,4%.

У її конкурента, датської Vestas, виручка і прибуток в I кварталі виявилися нижчими за очікування аналітиків, хоча компанія й зберегла орієнтовний прогноз на рік. Збої в ланцюжках поставок стали однією з причин невдалих квартальних результатів, заявив генеральний директор Vestas Хенрік Андерсен. “У I кварталі більш 90 днів все йшло проти нас, — сказав він, вказавши на транспортні проблеми, зокрема блокування Суецького каналу. — У рік пандемії все стало більш крихким”.

Vestas також постраждала від весняної хвилі коронавірусу в Індії, де вона активно працює, а її штат складає близько 4000 співробітників.

З січневого піку акції Vestas знизилися на 23%. “Якщо це якась корекція на початку року, — каже Андерсен про падіння котирувань, — то найкраще попереду. Це ані на дюйм не змінює того, як ми управляємо Vestas”.

Як вже повідомляло NotaВene, до 2030 р морська вітроенергетика забезпечить 900 000 робочих місць з повною зайнятістю у всьому світі. 

“Будівництво офшорних вітрових електростанцій (ВЕС) прискориться у міру досягнення країнами цілей декарбонізації, — зазначається у звіті онсалтингової компанії Rystad Energy. — До 2030 р. встановлена потужність морських ВЕС у світі збільшиться на 250 ГВт і зажадає великої кількості кваліфікованих співробітників”.

Total
0
Shares
Previous Article

ЄС виділяє 790 млрд євро на декарбонізацію

Next Article

Експорт високотехнологічної продукції до ЄС - цілком можливо

Related Posts
Total
0
Share