Аеропорт – головний арт-простір країни

Георгій Зубко, заступник генерального директора з комерційної діяльності та стратегічного розвитку міжнародного аеропорту “Бориспіль”

Чи можна уявити аеропорт без мистецтва? Чи було б повноцінним сучасне мистецтво без аеропортів? Моя відповідь – ні, і маю підстави так стверджувати.  

Сьогодні термінали аеропортів все частіше стають схожими на художні музеї. Великі зали та тисячі пасажирів роблять аеропорти ідеальним місцем для художніх інсталяцій. Авіаційні хаби по всьому світу використовують мистецтво, щоб продемонструвати ідентичність своєї країни. Виставляючи національні чи місцеві об’єкти мистецтва, аеропорти дають смак того, що лежить за дверима прильоту. Місцеві митці виступають, так би мовити, культурними амбасадорами. Їхні художні твори відображають унікальну культуру заданого місця. 

Інсталювання мистецтва в аеропортах є ідеальним інструментом для створення дружніх стосунків навіть між незнайомими людьми

Сьогодні мистецтво стає невід’ємною частиною майже кожного аеропорту світу, презентує країну для туристів і тим самим підвищує її рейтинг. Світова практика налічує багато прикладів перетворення аеропортів у справжні музеї образотворчого та монументального мистецтва.

Мистецтво в аеропортах світу та в «Бориспілі»

 У квітні 2019 р. новий аеропорт Стамбула відкрився для відвідувачів, і, як з’ясувалося, він містить виставку зі Стамбульського музею сучасного мистецтва. Музейним простором стала бізнес-зала аеропорту площею 1 тис. кв м.  Експозиція «Скарби Туреччини: обличчя престолів» включає 219 експонатів, що були зібрані з 29 різних музеїв.

Виставка «Скарби Туреччини: обличчя престолів», аеропорт Стамбула
Фото: facebook İGA İstanbul Airport 

Аеропорт Схіпхол в Амстердамі має в терміналі галерею Рейксмузеум. Музей у терміналі аеропорту офіційно визнаний філією Рейксмюзеума (Rijksmuseum), і на його території можна побачити чимало знакових робіт відомих художників. Нова проєкція доповненої реальності прикрашає зали аеропорту Брюсселя, закликаючи відвідувачів до взаємодії з історією фламандського мистецтва.

Інсталяція Art History Luggage Belt, що святкує відкриття крила Рейксмузеуму в аеропорту Схіпхол, Амстердам, вересень 2017 р.
Фото: Rijksmuseum

Аеропорти сьогодні вже є не лише функціональними місцями, а й місцями, де все частіше шукають можливості оптимізувати сукупність досвіду. В деяких великих міжнародних аеропортах художники зі світовим ім’ям створюють майданчики для експозиції. Сучасне мистецтво вбудоване у функції терміналу аеропорту для того, щоб залучити авіамандрівників до мистецтва і культури країни та регіону.

Арт інсталяція “Сила підпису” термінал D ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль»
Фото: cases.media

Виставки, спеціальні інсталяції та скульптури вже не є чимось винятковим, коли йдеться про простори транснаціональних пасажиропотоків. Збільшення культурної активності в аеропортах позитивно сприймається пасажирами, розглядається як відкриття культурного досвіду новій аудиторії та навіть демократизація доступу до cвітового мистецтва. Наведу вражаючий показник, якому можуть позаздрити навіть світові культурно-видовищні заклади.

Зал очікування вильоту терміналу D аеропорту “Бориспіль”, який завдовжки понад 800 м, може перетворюватися на виставкову залу із пропускною спроможністю 3 тис. глядачів (пасажирів) упродовж години

Сьогодні в нашому аеропорту можна подивитися квест-музей «Сила підпису» – гру і найкращий урок з історії водночас (див. ілюстративне фото). Інсталяція показує, як один підпис здатен змінити життя людей, держав та всього світу. Відвідувачі розгадують, ким були люди, які поставили підписи під ключовими документами в історії світу та України, а також дізнаються, як склалася їх подальша доля. 

Також напередодні нового, 2019 року, в терміналі D була прикрашена фігура Св. Миколая, який контролює політ бізнес-джетів. Значущим для українців і гостей країни стало відкриття в 2016 р. виставки, присвяченої пам’яті Героїв Небесної Сотні. Понад 50 фотографій, зроблених репортерами на Майдані, сформували експозицію “Революція Гідності“.

Виставка творів Степана Рябченка, VIP-термінал ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль»
Фото: міжнародний аеропорт “Бориспіль”

Численні виставки українських художників у VIP-терміналі прикрашають коридори комплексу. В невеликому просторі VIP-терміналу зазвичай проходять видовищні виставки. З останніх – це твори Степана Рябченка, які, як на мене, є в прямому сенсі космічними. А роботи Миколи Зігури, Олександра Онищенка, Євгена Лісняка та інших зібрали безліч поціновувачів серед наших пасажирів.  

Аеропорти як культурні ворота країни

Багато міст і регіонів зробили мистецтво частиною свого бренда, і важливо пам’ятати, що брендинг країни починається в аеропорту. Відображення мистецтва в аеропорту і терміналах сприяє поширенню місцевої ідентичності та культури, надає пасажирам відчуття спільноти, пропонуючи національним та міжнародним художникам місце для демонстрації своїх робіт. Метою більшості культурних програм аеропортів є демонстрація унікальності регіону, історії, промисловості, культури та географії за допомогою візуальних мистецтв

Арт інсталяція «Святий Миколай із бізнес-джетами», термінал D ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль»
Фото: Центр транспортних стратегій

Фотографія, мозаїка, розпис, скульптура – ці різні форми мистецтва зазвичай втілюється в експозиції аеропортів. Пасажири отримують змогу познайомитись із експонатами, які вони не змогли б інакше побачити. В свою чергу, аеропорти демонструють місцеву культуру на стінах, які в іншому разі були б порожніми. 

Деякі аеропорти також співпрацюють із місцевими культурними установами. Такі партнерські відносини приносять користь обом сторонам, адже не кожен аеропорт має в штаті куратора або менеджера колекцій. Проте більшість міжнародніх аеропортів мають мистецьких менеджерів та бюджети на власні колекції експонатів.

У міжнародному аеропорту Сан-Франциско є цілий департамент, в якому працюють 38 співробітників, а його річний бюджет на мистецьку програму становить понад 500 тис. дол.

Подорож літаком є дивовижним досвідом, але авіаперельоти також викликають тривогу та стрес у багатьох мандрівників. Мистецтво має чудовий заспокійливий ефект. Споглядання творів мистецтва дозволяє приємно відволіктись тим пасажирам, чиї рейси затримались, які мандрують з пересадками чи просто чекають на лінії контролю з безпеки. Це допомагає виснаженим батькам розважити не тільки себе, а й своїх втомлених або роздратованих дітей. Працівникам аеропорту мистецтво прищеплює гордість за своє місце роботи та за свою країну. 

Маяки національної культури для мандрівників 

Історія мистецтв у державних сферах дуже велика, тоді як історія мистецтва в аеропортах ще зароджується. Перші згадки про культурні програми в аеропортах сягають 80-х років. Це явище само собою набирає обертів поряд зі збільшенням доступності повітряних перевезень за останні десятиліття. Це робить аеропорт унікальним простором для експонування та ознайомлення з творами мистецтва і має культурні та політичні наслідки далеко за межами країни. 

Мозаїка «Птахи», міжнародний аеропорт імені Бен-Ґуріона, Бейт Шеа, 5–6 ст. до н.е.
Фото: Вікісховище

Мистецькі програми аеропортів дають багато додаткових переваг для них самих, пасажирів і громад, на території яких розташовані такі аеропорти. Більше того, сьогодні пасажири вже очікують на такий сервіс в кожному міжнародному аеропорту. До основних цілей, що переслідують мистецькі програми аеропортів, належать: представлення почуття національної культури, покращений користувацький досвід мандрівників, покращена естетика аеропорту, служити дежерелом знань, сприяти зниженню стресу пасажирів.

Мистецькі програми вже стали сервісом, на який пасажири очікують від міжнародного аеропорту, адже повітряні ворота країни для мандрівників слугують маяком національної культури

Міжнародний аеропорт «Бориспіль» щорічно приймає мільйони відвідувачів з різних країн світу. Це не просто багатокілометрова зона, відокремлена від великого міста, де обслуговуються літаки та певний час перебувають авіамандрівники. Аеропорт є живим механізм, який дає нам можливість спілкуватися з рештою світу. Цьому сприяє арт-простір, який активно поширюється на території “Бориспілю”. Це своєрідний майданчик, де складаються перші враження про Україну. Це – величезна культурна система, яка демонструє душу українського народу за допомогою мистецтва, що стає доступним кожному і не потребує перекладу.

Аеропорт є місцем, де подорожі починаються і закінчуються. Проте це – не лише об’єкт переміщення людей до пункту призначення, а й точка культурного переходу. Аеропорт – це простір невизначеності, простір переміщення та переходів; простір, який приймає мандрівників з усіх куточків світу хоча б на деякий час.

З цих причин вважаю, що мистецтво в аеропорту є невід’ємною частиною культури і атмосфери не лише авіаційної гавані, а й першого досвіду пізнання країни. Ми продовжимо вражати своїх пасажирів новим українським мистецтвом.

Total
5
Shares
Previous Article

За три роки Китай побудує 30 заводів з підключенням до 5G

Next Article

В яких областях України найдорожчий чорнозем

Related Posts
Читать дальше

Права і обов’язки держави як власника тотожні правам і обов’язкам приватного власника

Чому призначені державою менеджери комерційних державних підприємств неефективні, і чому навіть корпоратизовані держпідприємства не демонструють суттєвих успіхів На…
Total
5
Share