Подорожчання кремнію на 300% зумовило новий ціновий шок у всьому світі

Кремній, другий за поширеністю елемент на Землі, виявився в дефіциті, що створило загрозу безлічі промислових галузей: від автомобільних запчастин до комп’ютерних компонентів. В цілому ситуація несприятлива для всієї світової економіки, повідомляє Bloomberg.

Брак металевого кремнію, викликаний скороченням виробництва в Китаї, призвів до зростання цін на 300% менше ніж за два місяці. Це породило черговий збій, який вплине на ланцюжки поставок і стане причиною перебоїв у постачанні електроенергії — вплив цих ефектів на бізнес і споживчий сектор важко переоцінити. Дефіцит кремнію відображає вплив енергетичної кризи на економіку в цілому. Скорочення виробництва в Китаї — а це найбільший виробник кремнієвої продукції в світі — стало результатом всебічних зусиль щодо зниження енергоспоживання.

На кремній припадає 28% земної кори (по масі), але продукція на його основі відрізняється дуже великою різноманітністю. Він використовується у виробництві комп’ютерних чіпів, автомобільних запчастин, скла і бетону. В очищеному вигляді він використовується в сонячних батареях. Крім того, він служить сировиною для силікону, який широко застосовується в медицині, виробництві герметиків, дезодорантів і предметах домашнього вжитку. Дефіцит викликає особливу тривогу в автомобільній промисловості, де сплави кремнію і алюмінію використовуються для виробництва блоків двигунів та інших деталей. Ще одну постраждалу галуззю може стати хімічна промисловість.

Металевий кремній отримують шляхом нагрівання в печі звичайного піску і коксу. За останні два десятиліття ціна на ресурс коливалася в межах від 1200 дол. до 2600 дол. за тонну. Потім виробникам в провінції Юньнань було наказано скоротити виробництво на 90% від серпневого рівня з вересня по грудень, що обумовлено обмеженнями в поставках електроенергії, викликаними, в свою чергу, нестачею гідроенергетичних ресурсів і програмами з підвищення енергоефективності. В результаті ціни зросли до позначки 10 439,37 дол. за тонну.

Провінція Юньнань є другим за величиною виробником Китаю, на частку якого припадає понад 20% продукції. Провінція Сичуань з 13% часткою виробництва посідає третє місце, і тут також спостерігаються обмеження. Синьцзян-Уйгурський автономний район, що займає лідируючу позицію, поки працює на колишньому рівні. Крім кремнію, зараз відбувається зростання цін на нафту і метали, переважно мідь і алюміній. В результаті у представників бізнесу залишаються два варіанти: змиритися зі зростаючими витратами або перекласти їх на клієнтів. Але будь-який з двох варіантів уже навряд чи зможе стримати ефекти інфляції і скорочення темпів економічного зростання по всьому світу.

Дефіцит вже торкнувся галузі сонячної енергетики. При впливі їдких хімічних речовин і високих температур металевий кремній перетворюється в полікремній, основний компонент сонячних панелей. Ціна на ресурс 29 вересн підскочила на 13% до 32,62 дол. за 1 кг, і це найвищий рівень з 2011 р. З початку червня 2020 р матеріал подорожчав більш ніж на 400%, оскільки стрімке зростання попиту на сонячну енергію змусило переробні підприємства вийти на повну потужність. Проте у цій галузі подорожчання сировини вплине на ціну кінцевого продукту не так сильно: рентабельність у виробників полікремнію в поточному році дуже висока, а це значить, що зростання цін на сировину буде амортизуватися ринковими ефектами.

Нарешті, кремній активно застосовується в алюмінієвих сплавах. Він використовується в продукції найширшого діапазону, від автомобільної промисловості до побутової техніки. Очікується, що ціни залишаться на високому рівні до наступного літа, після чого прогнозується зростання виробництва. У цьому впевнений старший аналітик Shanghai Metals Market Ян Сяотін, який вказує на високий попит в таких галузях як сонячна енергетика та електронна продукція.

Нагадаємо, що попит на електромобілі швидко зростає, але його стримує брак літію — матеріалу, критично важливого для акумуляторних батарей для електромобілів. З січня по вересень поточного року ціна на карбонат літію зросла на 171%, на гідроксид літію — на 173%, на гексафторфосфат літію — на 273%.

Варто зазначити, що виконавчий директор державного науково-виробничого підприємства “Геоінформ України” Павло Бовсунівський під час конференції щодо стратегічного партнерства України та ЄС з питань критичної сировини та акумуляторів заявив, що орієнтовний обсяг інвестицій, потрібних для розробки Полохівського родовища літію, становить 0,5 млрд дол.

Як вже повідомляло Nota Вene, Європейський Союз підготував план по створенню масштабної виробничої бази для випуску літієвих акумуляторів на території ЄС. Цього вимагає курс на озеленення економіки, транспорту і промисловості, а також спроба ліквідувати залежність від китайських виробників батарей.

Total
0
Shares
Previous Article

Імпорт сирів стабільно збільшується

Next Article

Україна ставить рекорди з експорту ячменю

Related Posts
Total
0
Share