136 країн уклали угоду про єдину ставку корпоративного податку в 15%

8 жовтня 136 країн світу погодилися на масштабний перегляд глобальних податкових правил, який спрямований на припинення практики ухилення від сплати податків міжнародних корпорацій. Згідно з реформою світового оподаткування, ставка податку з міжнародних корпорацій з 2023 р становитиме як мінімум 15%, повідомляє Організація економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР).

За підрахунками ОЕСР, угода дозволить щорічно збирати 150 млрд доларів США коштів по всьому світу, а також призведе до перерозподілу більше 125 млрд дол. доходів 100 найбільших і прибуткових міжнародних компаній.

Ініціатива має на увазі, що компанії будуть платити податки в тих країнах, в яких вони ведуть свій бізнес і отримують доходи, незалежно від розташування їх штаб-квартир.

Ставка корпоративного податку в 15% буде застосовуватися до компаній з виручкою більше 750 млн євро. Нові правила також торкнуться компанії з глобальними продажами більше 20 млрд євро. Корпорації, які заробляють понад 10% маржі прибутку, змушені будуть перерозподіляти 25% перевищення в країни, де продаються їх послуги і товари.

Ініціативу підписали 136 країн зі 140, які брали участь у переговорах, серед них держави, які виступали проти попередньої версії угоди, — Ірландія, Естонія та Угорщина.

Домогтися їх підтримки вдалося завдяки поступкам. Наприклад, Ірландія, яка приваблювала міжнародні компанії зниженими податками в 12,5%, наполягла на тому, щоб мінімальний податок становив 15% замість запропонованих раніше не менше 15%.

Угорщина добилася продовження перехідного періоду на десять років, що дозволить їй зберегти на час найнижчу в Євросоюзі податкову ставку в 9%.

Однак Нігерія, Кенія, Шрі-Ланка і Пакистан як і раніше виступають проти угоди.

Очікується, що остаточний варіант угоди буде схвалений на зустрічі G20 в кінці жовтня в Римі. Підписання багатосторонньої конвенції планується в 2022 р, а вступ в силу — в 2023 р.

Встановлений термін реалізації угоди є досить амбітною метою, особливо для великих економік, пише The Wall Street Journal. Провал операції всередині великих країн може завдати шкоди процесу встановлення єдиного корпоративного податку.

Тим часом проти податкової реформи виступають республіканці в США, а Швейцарія вже заявила, що встановлені терміни ігнорують законодавчі процедури країни.

Економісти, опитані CNBC, ще в червні стверджували, що узгоджена ставка в 15% занадто низька і обрана тільки як відправна точка, щоб задобрити низькоподаткові юрисдикції (Ірландія — 12,5%, Швейцарія — близько 15%, Сінгапур — близько 17%) на початковому етапі. Мінімальний поріг, який буде дійсно ефективним, знаходиться ближче до 25%, сказав керівник напрямку податкової справедливості в лондонському Інституті досліджень державної політики Джордж Дібб.

Тієї ж думки дотримується і британський консорціум благодійних організацій Oxfam, називаючи угоду “новою формою економічного колоніалізму”. Виконавчий директор Oxfam Габріела Бухер заявила, що від ініціативи виграють тільки члени G7 і Євросоюз, в той час як країни, що розвиваються не отримають нічого. У таких країнах як Данія і Австралія, угода зовсім може стати приводом для зниження ставки корпоративного податку, зазначила вона.

Нагадаємо, що міністри фінансів країн G20 підтримали угоду про введення міжнародного мінімального податку на прибуток для транснаціональних корпорацій. Міністри наполягали на тому, щоб невирішені питання в рамках пропонованої глобальної реформи корпоративного оподаткування були усунені до жовтня.

Декларація, під якою поставили підписи міністри країн G20, передбачає встановлення мінімального податку на прибуток для транснаціональних корпорацій на рівні не нижче 15%. Її реалізація має утримати транснаціональні корпорації, перш за все технологічні, від мінімізації сплати податків в країнах, де вони працюють, за допомогою реєстрації штаб-квартир в низькоподаткових юрисдикціях. Угода має на увазі, що компанії будуть платити податки там, де продають свої послуги.

Наступний крок для реалізації угоді — затвердження лідерами G20 на саміті в Римі, який пройде в жовтні.

Варто зазначити, що Верховна Рада прийняла в другому читанні законопроєкт №4184, який вводить податок на додану вартість на онлайн-послуги компаній-нерезидентів. Це означає, що для іноземних онлайн-сервісів, якими користуються українці, на зразок Facebook, Netflix, Steam і окремих сервісів Google, Apple і Amazon, запрацює податок в 20%.

Як вже повідомляло NotaВene, юридичний комітет палати представників конгресу США схвалив звіт підкомітету з антимонопольної політики, в якому Amazon, Apple, Google і Facebook звинувачуються в монополізмі. Цей документ стає підставою для розробки законопроєктів, що обмежують діяльність найбільших технологічних компаній світу.

Total
0
Shares
Previous Article

Кількість польотів над Україною сягнула 76% від вересня 2019 р

Next Article

НБУ збільшив викуп валюти на міжбанківському ринку в 15 разів

Related Posts
Total
0
Share